Facebook reklamları, dönüşümlerin takip edilebilmesi açısından konvansiyonel reklamlara (televizyon, radyo, gazete, billboard vb.) göre çok daha verimli. Bu bakımdan artık tüm işletmeler, şirketler ve hatta bireyler bile Facebook’a reklam veriyor. Hal böyleyken siz işletmenizi öne çıkarmak için hala Facebook reklamlarını kullanmıyorsanız rakiplerinizin gerisinde kaldığınızı rahatça söyleyebiliriz.

Özellikle e-ticaret ile uğraşıyorsanız, sosyal medya reklamları ile doğrudan satışlarınızı artırmanız mümkün. Facebook, farklı reklam modelleri ile kendi platformları (Facebook, Instagram ve WhatsApp) üzerinde doğrudan satış yapmanızı, müşterilerle birebir iletişim kurmanızı, müşterileri kendi e-ticaret sitenize veya pazaryerlerinize çekebilmenizi sağlıyor.

Tabii bu işi bilinçli yapmanız gerekiyor. Öncelikle sosyal medya stratejinizi iyi belirlemelisiniz. Sosyal medya stratejiniz ile birlikte müşteri hedef kitlenizi de tanımlamalı ve içeriklerinizi buna göre üretmelisiniz.

Son olarak da sosyal medya ve reklam performansınızı ölçebilmek adına işletmeniz için önemli KPI’leri belirlemelisiniz. E-ticarette satış artırmak için Facebook reklamları en etkili yöntem. Ancak, e-ticaretinizi internette en verimli şekilde destekleyebilmek için Google Ads’i nasıl kullanacağınızı bilmeli ve bunu da reklam stratejinize entegre etmelisiniz.

Bu yazımızda, size adım adım Facebook’ta nasıl reklam verebileceğinizi, e-ticaretinizi büyütmek için hangi Facebook reklam modellerini kullanabileceğinizi ve bu reklamlardan gelecek dönüşümleri Facebook Pixel ile nasıl takip edebileceğinizi anlatacağız. 

Neden Facebook’ta reklam vermelisiniz?

İlk iş ürünlerinizi müşteriye ulaştırabilmek, gösterebilmek ve tanıtabilmek! Bunun için tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformu olan Facebook’tan daha iyi bir araç olabilir mi?

Facebook reklamları ile Haber Kaynağı, Instagram Akışı, Facebook Video Akışları, Instagram Keşfet, Facebook Sağ Sütun, Messenger Gelen Kutusu, Facebook Hızlı Makaleler, Facebook Videoları, Facebook ve Instagram Hikayeler alanlarının tamamında, yani bu iki platformda mümkün olan her alanda reklam verebiliyorsunuz.

Facebook reklam modelleri nelerdir?

Facebook’ta 3 ana başlık altında 11 farklı reklam modeli yer alıyor. Bunlar:

Facebook Reklam Modelleri

Bilinirlik Reklamları:

 1. Marka Bilinirliği: Reklamı, tekrar gördüğünde hatırlama oranı en yüksek olan kişilere gösterir.
 2. Erişim: Reklamı, seçtiğiniz hedef kitle dahilinde en fazla kişiye gösterir.

Değerlendirme Reklamları:

 1. Trafik: Reklamı gören kişileri, seçeceğiniz bir iç veya dış linke (web sitesi, uygulama, Facebook etkinliği, messenger konuşması) yönlendirir.
 2. Etkileşim: Gönderilerinize etkileşim (beğenme, yorum, tıklama vb.), sayfanıza takipçi veya etkinliğinize yanıtlar getirir.
 3. Uygulama Yüklemeleri: Reklamı, uygulamanızı indirme olasılığı en yüksek kişileri gösterir.
 4. Video Görüntülemeleri: Videolarınızın izlenmesini sağlar. Videonuzun uzunluğuna göre tamamını izletmeye çalışabilir, en az 3 veya 10 saniyelik izlenmeler elde etmeye çalışabilirsiniz.
 5. Potansiyel Müşteriler Bulma: Reklamınızı gören kişilerin birer form doldurarak bir sayfaya veya etkinliğe kayıt olmasını sağlar. Bu reklamın amacı, kayıt formları aracılığıyla müşteri portföyü oluşturmak veya doğrudan müşteri kaydı oluşturmaktır.
 6. Mesajlar: Reklamı görenleri Facebook Messenger, WhatsApp veya Instagram mesajlarına yönlendirir.

Dönüşüm Reklamları:

 1. Dönüşümler: Reklamı görenlerin, internet sitesi, uygulama veya Facebook Messenger’da; alışveriş yapma, sepete ekleme, ödeme bilgileri ekleme gibi değerli eylemleri gerçekleştirmesini sağlar.
 2. Katalog Satışları: Facebook üzerinde oluşturduğunuz online katalogdaki ürünlerin reklamını yapabilmenizi sağlar.
 3. Mağaza Ziyaretleri: Yakındaki kişilere fiziksel mağazanızın reklamını yapar. Facebook’un oldukça yeni sayılabilecek bu reklam modelinin amacı, fiziksel mağazaya müşteri çekmektir.

Facebook Reklam Yöneticisi’nde nasıl reklam verilir?

Tüm Facebook hesaplarına otomatik olarak bir reklam yöneticisi hesabı atanır, ancak reklamı bu hesaptan vermenizi önermiyoruz. Kendi şirketinizin adına bir Facebook İşletme Yöneticisi hesabı ve ardından Facebook Reklam Yöneticisi hesabı açarak kendi kampanyalarınızı oluşturabilir ve reklamlarınızı verebilirsiniz.

Facebook Reklam Yöneticisi’nde reklam verebilmek için önce “Kampanya Oluştur”a tıklayın.

Facebook Reklam Yöneticisi Kampanya Oluşturma

Önünüze açılan kampanya menüsünde 3 sekme bulunuyor, bunlar: Kampanya, Reklam Seti ve Reklam. Şu anda Kampanya sekmesindesiniz. Burada kampanyanızın adı ve amacını seçebilirsiniz. Ayrıca bir kampanya içinde A/B testi yapmak istiyor veya birden fazla reklam için tek bir bütçe kullanmak istiyorsanız yine bu sekmeden seçebilirsiniz.

Facebook Reklam Yöneticisi Kampanya Ayarları

Daha sonra Reklam Seti sekmesine geçerek, reklamınızın Bütçe, Hedef Kitle, Reklam Alanı ve yayınlanma detaylarını oluşturun. Bu sekme, sizin reklamınızın kime, nerelerde, hangi ücretle ve ne sıklıkla gösterileceğinin kontrol panelidir. Tabii ki reklam setinizi de adlandırmayı unutmayın.

Son olarak reklam sekmesinde, reklamınızın kreatifini (video veya görsel) ve istediğiniz dillerde metnini oluşturarak, hangi Facebook ve Instagram sayfasında yayınlanacağını seçin. Reklamınız sonucu gerçekleşecek dönüşümleri (yani dönüşüm, trafik vb. reklamlarında seçtiğiniz hedef eylemleri) takip eden Facebook Pixel ve Uygulama Olaylarını da bu sekmeden reklamınıza ekliyorsunuz. 

Facebook Reklam Yöneticisi Reklam Sekmesi

Facebook Pixel nedir?

Facebook Pixel, internet sitenize veya yine Facebook üzerinde oluşturduğunuz bir hızlı deneyime ekleyeceğiniz; oluşan trafiği, dönüşüm eylemlerini ve bunlara dair demografik bilgi ve kırılım verilerini depolayan bir piksel kodudur.

Bu kod sayesinde elde edeceğiniz veriler doğrultusunda reklam hedeflemesi ve yeniden pazarlamada kullanmak için hedef kitleler oluşturabilir, dönüşüm reklamlarınızın nasıl performans verdiğini takip edebilirsiniz. Dış bir linke yönlendirme yapan tüm reklamlarda (internet sitesi görüntülenmesi, dönüşüm vb.) Facebook Pixel’i kullanarak çok değerli veriler toplayabilirsiniz.

Buradan bir Facebook Pixel’i nasıl oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz.

E-ticarette satış artırmak için Facebook reklamları ile müşterilerinize ulaşın!

E-ticaret satışlarını artırmak için müşterilerinize ulaşmalı, onlara internet sitenizi, ürünlerinizi, kampanyalarınızı, avantajlarınızı gösterebilmelisiniz. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de nüfusun büyük çoğunluğu internet kullanıyor ve internetten alışveriş yapıyor. Bir başka deyişle müşterileriniz aslında internette sizin, onlara ürününüzü pazarlamanızı bekliyor. Bunun için yazının başında da belirttiğimiz gibi öncelikle onlara ulaşabilmelisiniz.

Bunu yapmak için de internet kullanıcılarının büyük bir miktarının kullandığı Facebook ve Instagram’da reklam yaparak ürününüzü öne çıkartmak, izleyebileceğiniz en makul, verimli ve geri dönüşünü ölçebileceğiniz yöntem. Facebook reklamları hakkında detaylı bilgiye buradan, Facebook reklamlarının bütçesine dair cevaplara ise buradan erişebilirsiniz. 

E-ticaretinizi ikas ile yönetin!

Facebook reklamları ile işleriniz iyi gidiyorsa şimdi sıra e-ticaretinizi en optimal şekilde yönetmede. ikas, perakendede fiziksel mağaza, e-ticaret ve pazaryeri yönetimi konusunda hem fiyat hem özellikleri açısından sunduğu rakipsiz hizmet ile işinizi büyütmenizi sağlıyor. 

İster tek bir kanaldan ister çok kanallı satış yapıyor olun satışlarınızı, mağazanızı, siparişlerinizi ve stoklarınızı ikas ile tek uygulama üzerinden kolayca, istediğiniz zaman istediğiniz yerden yönetebilirsiniz. ikas’ı 14 gün ücretsiz deneyin, sonrasında memnnun kalırsanız uygun fiyatlı yönetim paketlerimizden birine geçin!

Perakendeciler için seçtiğimiz okuma önerileri:

https://blog.ikas.com/tr/6-capraz-satis-yontemi/

https://blog.ikas.com/tr/musteri-destegi-ile-satislarinizi-arttirin/

https://blog.ikas.com/tr/perakende-pazarlama-stratejisi/