Stok takibi, işletmeler, perakendeciler ve KOBİ’ler için en zorlu ve meşakkatli süreçlerin başında gelir. Stok yönetimi, işletmenize alınan malzemelerin satın alma işlemleriyle başlayan, deponuza girmesinden ve müşteriye satılmasına kadar tüm süreçleri kapsar. İşletmenizde stok takibi yaparak deponuzda bulunan ürünlere hakim olabilir, kritik stok sayısına sahip olan ürünleri takip edebilirsiniz.

Microsoft Excel programı hem satır ve sütunlarla düzgün ve profesyonel bir görünüm oluşturduğu için, hem de içerisinde pek çok metrik bulundurduğu için işletmeler tarafından tercih edilen bir yönetim programdır. En geleneksel yöntemlerden biri de stok takibini Excel üzerinde gerçekleştirmektir. Excel’de stok takibi yaparak stoğunuza giren ürünlerin giriş ve çıkışlarını yazarak raporlama işlemi yapabilirsiniz.

Excel stok takibi ile elinize ne kadar ürün geldiğini yazabilir ve daha sonra satışlarını yaptıktan sonra sisteme girip sattığınız ürün sayısını takip listesinden düşebilirsiniz. Excel’de stok takibi yapabilmek için ileri düzey Excel bilgisine ihtiyaç olmasa da, bazı formüllerin nasıl kullanıldığını bilmek işletmenize hakim olabilmek için önemlidir.

Stok Takip Programı Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Excel’de stok takibi yapmak tamamen işletmeye ve işletme sahibinin stok programından beklentisine bağlıdır. Fakat başlıca bir Excel stok takip şablonu oluştururken en basit aşamalar şu şekilde olmalıdır:

  • Önceki yıllardan devreden stokları tuttuğumuz bir sayfa olmalı.
  • Stoğa gelen, yeni ürünleri girebileceğimiz bir sayfa olmalı.
  • Stok çıkışlarının işleneceği bir sayfaya olmalı..

Ancak bunlara ek olarak alışlar ve satışlar için de sütunlara ihtiyaçınız olacak. Alışları ekleyebilmek için ‘Toplam’, satışları çıkartabilmek için de ‘ETopla’ formüllerini kullanmak gerekir.

Örnek Excel stok takip şablonu indirmek için buraya tıklayın.

Daha kolay stok takibinin bir yolu var mı?

Tabii ki de evet! Excel üzerinden stok takibi elle yapılacağı için hataya çok açık bir yöntem. Excel’in zor formüllerini anlamak ve onları her seferinde uygulamaya koymak beklendiği gibi olmayabilir. Ayrıca Excel üzerinden stok takibi için gereken tüm ihtiyaçları da karşılamanız mümkün değildir. KOBİ’ler için tasarlanmış bulut tabanlı mağazacılık otomasyonu ve POS yazılımları sayesinde bu derdinizden kurtulabilirisiniz.

ikasPOS sayesinde, stoklarınızı eski sisteminizden ikas’a aktardıktan sonra ya da tekrar sıfırdan bir sayım gerçekleştirip ikas’a girdikten sonra, her satış sonrası sistemden satılan ürünün stoğu otomatik olarak düşer. Bir ürün azaldığında ürüne stok alarmı koyabilir, kritik seviyeye gelen üründen anında haberdar olabilirsiniz. ikasPOS bulut tabanlı bir yazılım olduğu için bilgisayarınızda meydana gelebilecek her türlü bozulma, hasar ya da çalınma durumuna karşı verilerinizi internet ortamında saklar. Stok bilgilerinize anında istediğiniz zaman istediğiniz yerden kolaylıkla erişebilirsiniz.