E-ticaret sitenizi büyüterek satışlarınızı artırmak, yeni müşteriler kazanmak ve elinizdeki müşterileri sürekli hale getirebilmek için SEO ve dijital pazarlamayı kullanmalısınız.

Eğer kendi e-ticaret sitenize yeterince trafik çekebilirseniz, pazaryerlerinin hazır trafiğine mecbur kalmaz, pazaryerlerini kendi e-ticaret sitenize destek amaçlı kullanabilirsiniz.

Sitenize trafik çektikten sonra, çektiğiniz bu potansiyel müşterileri müşteriye, müşterileri de devamlı müşteriye dönüştürmeniz gerekiyor. Ancak bunu yapabilirseniz uzun vadede işinizi büyütebilirsiniz.

Bu yazımızda, size hem e-ticaret sitenize trafik çekmek hem de müşteri kazanıp müşterilerinizi elinizde tutabilmek için uygulamanız gereken 3 adımı özetleyeceğiz.

1- Google ve sosyal medya reklamları

Eğer kendi e-ticaret sitenizde satış yapıyorsanız, çözmeniz gereken ilk ve en önemli sorun sitenize nasıl müşteri trafiği çekeceğiniz olmalı.

Bunun için uzun vadede SEO çalışması yapmanız son derece önemli. Bir sonraki maddede buna kapsamlıca değinecek ve bunu nasıl yapabileceğinize dair size yol göstereceğiz. Ancak, öncelikle kısa vadede bir marka bilinirliği yaratmalı ve sitenize müşteri çekebilmelisiniz.

Sitenize trafik ve potansiyel müşteri çekebilmek için yapmanız gereken ilk şey, Google ve sosyal medya (Facebook, Instagram) reklamlarını kullanmak olmalı.

Facebook reklamları

Facebook reklamları ile potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Dünyada en çok kullanıcısı olan sosyal medya Facebook. Siz de potansiyel müşterilere erişmek için buranın size sunduğu reklam olanağını mutlaka kullanmalısınız.

Facebook reklamları, hem Facebook'u hem de Instagram'ı kapsıyor. Facebook İşletme Yöneticisi üzerinden oluşturacağınız bir Facebook Reklam Hesabı ile her iki platformda da reklam yayınlayabilirsiniz.

Satışlarınızı artırmak için hangi Facebook reklamlarını kullanabileceğinizi, YouTube kanalımız olan ikas Ticaret Akademi'de hazırladığımız bu videoda detaylı olarak anlattık. Mutlaka göz atmanızı öneririz.

Facebook'ta nasıl reklam vereceğinizi ve Facebook ile kendi e-ticaret sitenizin veri akışını birbirine bağlayan Facebook Pikseli nasıl kullanacağınızı ise buradaki yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Google reklamları

İnternetten bir şey satın almak isteyen herkesin yolu, mutlaka Google aramalarına, YouTube'a veya araştırma sitelerine düşer. İşte siz de Google AdWords üzerinden reklam vererek, tüm bu potansiyel müşterilerin karşısına ürünlerinizi ve sitenizi çıkarabilirsiniz.

Google'da kullanabileceğiniz 3 temel reklam alanı var. Bunlar:

  • Arama sonucu reklamları
  • Google Görsel Ağı reklamları
  • YouTube reklamları

Bu 3 temel reklam alanında, farklı hedeflemeler ve farklı amaçlarla reklam kampanyaları düzenleyerek sitenize trafik çekebilir, potansiyel müşterileri bilgileri (lead) elde edebilir, marka bilinirliği yaratabilir veya ürünlerinizi, onları doğrudan arayanların karşısına çıkarabilirsiniz.

Google reklamları için hazırladığınız içeriklerin konuyla alakalı, dikkat çekici ve kaliteli olmasına özen gösterin ki reklamınızı gören potansiyel müşterileriniz reklamınıza tıklama ihtiyacı hissetsin.  

"E-ticarette müşteri ve satışlarınızı artırabilmek için mutlaka kullanmanız gereken 12 Google reklam modeli" yazımızdan, hangi Google reklamlarını kullanmanız gerektiğini ve bu reklamların potansiyel dönüşlerini inceleyebilirsiniz.

2- SEO çalışması

Google ve Facebook reklamları ile sitenize trafik çekmeye başlasanız bile bu trafik ile gelen potansiyel müşterileri sitenizde tutmanız gerekiyor.

Hem müşterileri sitenizde tutabilmek hem Google reklamlarına yaptığınız yatırımın karşılığı alabilmek hem de uzun vadede organik bilinirliğinizi artırarak reklam harcamanızı azaltabilmek için e-ticaret sitenizde SEO çalışmasına önem vermelisiniz.

Markanızın ve e-ticaret sitenizin uzun vadede büyüyebilmesi için SEO çalışmaları hayati önem taşıyor. Uzun vadede hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı artıracak yegane yöntem SEO'dur, bunu unutmayın!

SEO'nuzu güçlendirmek için yapmanız gerekenler:

- E-ticaret sitenizi optimize edin.

Alışverişi tamamlamaya giden yol ne kadar kısa ve alışveriş sepeti ne kadar bilgilendirici ise müşteri kazanma olasılığınız da o kadar yüksek olur.

Bunun 3 anahtar noktası var: site hızının yüksek olması, müşteriye kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunabilmesi ve içeriğinin dolu, hedefe yönelik ve kaliteli olması. Hızlı bir site için iyi bir e-ticaret altyapınız olmalı. Sitenizde ürün sayfaları ne kadar hızlı açılırsa, müşterileri sitede tutma oranınız da o kadar yüksek olur.

  • E-ticaret siteniz hızlı olmalı, ama bunun yanı sıra şık görünmeli ve kullanışlı da olmalı. Müşteriler aradıkları ürünü kolayca bulabilmeli ve almak istedikleri ürünü sepete ekledikten sonra ödeme ve teslimat bilgilerini girip hızlıca alışverişi tamamlayabilmeli.
Alışveriş aşamasını uzatacak veya karmaşık hale getirecek adımları sitenizden kaldırmalısınız.
  • E-ticaret sitenizin hızlı, şık görünümlü ve kullanışlı olması müşteriler için çok önemli. Sitenize giren müşterilerin sitede kalma ve siteyi kullanma oranı ne kadar yüksek olursa Google da sitenizi aramalarda o kadar üst sıraya çıkaracaktır.
  • Google'ın bunu yapabilmesi için sitenizi tarayıp tanıması ve kategorilendirebilmesi gerekiyor. Bunu da sitenizin içeriğine (görsel ve metinlere) bakarak yapıyor. Bundan dolayı, sitenizin içeriğinin hem dolu dolu olması hem de hedefe yönelik anahtar kelimelerle hazırlanmış olması gerekiyor.
E-ticaret sitenizin SEO'sunu güçlendirebilmek için ürün ve kategori sayfalarında ürün başlıklarını ve açıklamalarını detaylı ve anahtar kelimelerle hazırlamaya özen gösterin.

- Sosyal medyayı doğru kullanın.

Sosyal medyayı nasıl kullanabileceğinizi, büyük markaların hesaplarını inceleyerek keşfedebilirsiniz.

SEO, eskisi gibi sadece anahtar kelimelerle içerik hazırlamaktan çok daha fazlası. Google, artık markanızın internet üzerindeki tüm varlığını tarıyor ve size buna göre bir değer atıyor.

Instagram, Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube, Pinterest vb. siteler, Google'ın yüksek otorite saydığı platformlar. Bu kanallarda iyi bir kullanıcı trafiği alıyorsanız ve içerikleriniz de e-ticaret sitenizle paralel alakada ise Google, markanızı oluşturan ögeleri bir araya getirerek sizi aramalarda üst sıralarda çıkarmaya başlayacaktır.

Bu sebeple hem Google’ın hem de potansiyel müşterilerinizin markanızdan haberdar olabilmesi ve marka bilinirliliğinizin artabilmesi için bu kanallarda düzenli olarak kaliteli içerikler üretmeniz çok önemli.

Kaliteli içerikten ne kast ettiğimizi ve kaliteli içeriğin nasıl oluşturulması gerektiğini, Kolay Değil kanalımızda hazırladığımız videodan dinleyebilirsiniz.
İyi içerik üretebilmek için içerikleri ürettiğiniz platformların kurallarını bilmelisiniz.

Özellikle ne yapıp edip mutlaka YouTube'da video üretmeye ve bunları hem e-ticaret sitenize yerleştirip hem de sosyal medyada paylaşmaya başlamalısınız!

YouTube, Google'ın bir markanın SEO değerini oluştururken başvurduğu otorite platformların başında geliyor. Bir markanın YouTube'daki varlığı ne kadar güçlüyse hem marka bilinirliği hem de SEO'su aynı oranda güçlü olur.

Sosyal medyada da benzer bir durum geçerli. Video içerikler sosyal medyada standart resim/fotoğraf ile paylaşılan içeriklere göre çok daha fazla ilgi çekiyor ve sosyal medya platformları tarafından daha fazla ödüllendiriliyor.

Örneğin LinkedIn, Facebook veya Instagram'da kaliteli video içerikler paylaşırsanız, bu platformların algoritması içeriklerinizi zamanla daha fazla kişiye servis etmeye başlayacak ve haliyle takipçi kitleniz ve marka bilinirliğiniz de artacaktır.

SEO'nuza büyük katkı yapacak bir diğer platform da Pinterest. Özellikle ürün sayfalarınıza ve blog yazılarınıza organik trafik almak istiyorsanız, mutlaka Pinterest'i kullanmalısınız.

Pinterest'in önemine dair detayları ve Pinterest'i en etkili şekilde nasıl kullanabileceğinizi, "Pinterest'i Kullanarak Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?" yazımızdan inceleyebilirsiniz.  

- Sitenize mutlaka bir blog ekleyin.

E-ticaret sitenize mutlaka bir blog ekleyin ve burada işinizle ilgili, hedef kitlenize hitap edecek makaleler yayınlayın.

E-ticaret sitenizin içeriklerinin dolu olması kadar, müşterilerinize onların ilgilerini çekecek ve onları bilgilendirecek içerikler sunmanız da hem marka bilinirliğinizi hem de site trafiğinizi artıracaktır.

İçinde anahtar kelimeleri de bulunduran yazılar hazırlayarak hem sitenizin işinizle ilgili konuda SEO değerini artırırsınız hem de müşterilerinize ve takipçilerinize sizinle sosyal medya, e-posta ve mümkün olan diğer platformlar üzerinden etkileşime geçmesi için bir sebep vermiş olursunuz.

Sitenizin blogu için hazırladığınız bu içerikler SEO için olduğu kadar içerik pazarlaması için de son derece önemli.

3- E-posta pazarlaması

E-posta pazarlaması ile veri havuzunuzda bulunan henüz müşteri olmayan lead'leri müşteriye çevirebilir ve hali hazırdaki müşterilerinize yeni kampanyalar, fırsatlar vb. sunarak müşteri sadakati yaratabilirsiniz.

E-posta pazarlaması ile müşterileriniz ve leadleriniz ile sürekli iletişim halinde kalın.
Google ve Facebook reklamları ile bilgilerini aldığınız veya organik olarak sitenize gelip, alışveriş başlatıp tamamlamayan potansiyel müşterilerinize e-posta yoluyla ulaşmak kesinlikle e-ticaret ile uğraşan her KOBİ'nin yapması gereken bir pazarlama yöntemi!

Alışverişini yarıda bırakan potansiyel müşterilerinize hatırlatma mailleri göndererek, onları mutlaka müşteriye çevirmeye çalışabilir, hatta bu yolla onlara üst ve/veya çapraz satış bile yapabilirsiniz.

Hali hazırdaki müşterileriniz ile iletişime geçmek, onları yeni kampanya, promosyon, indirim ve ürünler ile ilgili bilgilendirmek için e-posta pazarlaması en etkili yöntem.

Elinizdeki müşterilerinize düzenli e-postalar göndererek onları içeride tutabilmeniz, müşteri sadakati yaratabilmeniz için kesinlikle gerekiyor.

Hatta her müşteriye özel, kişiselleştirilmiş indirim kodları, kuponlar oluşturarak bunları da hali hazırdaki müşterilerinize gönderebilirsiniz.

Unutmayın ki müşterinizi sürekli hale getirebilmek, işinizin uzun vadede büyüyebilmesi için en az yeni müşteri kazanabilmek kadar önemli.

Özetle e-ticaret sitenizi büyütmek için ne yapmalısınız?

E-ticaret sitenizi büyütebilmek için öncelikle sitenize trafik çekmeli, ardından çektiğiniz trafiği müşteriye dönüştürebilmeli ve son olarak da müşterilerinizi devamlı müşteri haline getirmelisiniz.

E-ticaret sitenizi büyütmek için yapmanız gerekenler özetle şunlar:

1- Google ve Facebook reklamları ile sitenize trafik çekin.

2- E-ticaret sitenizin SEO'sunu güçlendirerek, sitenize girenleri müşteriye çevirin.

3- E-posta pazarlaması ile müşterileri devamlı müşteriye çevirin.

Eğer bu adımları verimli biçimde uygularsanız, satışlarınızı artırabilir ve hem e-ticaret sitenizi hem de dolayısıyla işinizi büyütebilirsiniz.

Fiziksel perakende ve e-ticaret hakkındaki tüm videolarımızı, https://www.youtube.com/ikascom kanalımızdan takip edebilirsiniz.

E-ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız: