ERP (Enterprise Resource Planning), Türkçe’de Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) olarak geçen, işletmelerin farklı iş tiplerini ve faaliyetlerini yönetmelerini sağlayan yazılımın tek bir veritabanı altında toplanmasına denir. ERP sadece işletmeler tarafından değil, aynı zamanda hükümetler ve sivil toplum kuruluşları tarafından kullanılır. ERP yazılımları içerisinde bağımsız olarak çalışan pek çok modül bulunmaktadır. Üretimin sürdürülebilmesi için plan yapma ihtiyacı ile doğan ERP sistemleri, esasen yapılan işin yönetilme süreciyle ilgilenir. Bu sistemlerin temel hedefi, bir işletmenin tüm verilerini bir araya getirerek şirket içi bilgi kopukluğu yaşanmasının önüne geçmek, zamandan tasarruf etmek ve kararların çabuk alınmasını sağlamaktır.

ERP içerisinde; Üretim Yönetimi, Finans Yönetimi, Muhasebe Yönetimi, Malzeme Stok Yönetimi, Satış Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), İnsan Kaynakları Yönetimi (HRM), Bütçe Yönetimi, Proje Yönetimi, Dış Ticaret Yönetimi, Kalite Yönetimi, E-Ticaret Yönetimi, Sabit Kıymetler Yönetimi, Bakım Yönetimi, Satış Sonrası Hizmetler, İş Zekâsı gibi pek çok uygulama bulunmaktadır.

Tüm bu kategoriler aslında “ERP nedir?” sorusunun kısa bir yanıtıdır. Bir işletmenin tüm departmanlarını tek bir çatı altında toplayarak işletme içerisindeki farklı alanlar ve işler arasında uyum yakalanmasını, böylelikle şirket içi iletişim kopukluklarının önüne geçilmesini sağlamış olur. Kurumsal Kaynak Planlama sistemleri iki veya daha fazla yazılımı bir araya getirerek tek bir yazılım paketi halinde de sunabilir.

ERP neden tercih edilir?

Firmaların ERP’leri tercih etmeleri için 4 önemli neden vardır:

  1. Entegre Finansal Bilgiler

Firma CEO’su, herhangi bir konuda firma ile ilgili bir bilgiye ihtiyaç duyduğunda tek bir yazılımdan tüm bilgilere, verilere ve verilerin analizlerine erişim sağlamış olur. Kurumsal yönetim sistemleri aracılığıyla aradığı tüm bilgileri raporlar, şablonlar ve grafikler aracılığıyla görüntüleyebilir.

  1. Entegre Müşteri Sipariş Bilgisi ve Stok Optimizasyonu

ERP sistemleri, bir ürünün siparişinin verildiği andan, müşteriye ulaştığı ana kadar her bilginin verisini sisteminde tutar. Böylelikle, pek çok departman arasındaki yaşanabilecek tüm iletişim kopukluğunun önüne geçer. Üretimi yapılan ürünlerin stoklarını tutar ve stok seviyelerinin ideal seviyede olmasını sağlar.

  1. Standardizasyon ve İmalat İşlem Hızlarının Artması

İmalatçı firmalar tüm iş yönetimlerini tek bir çatı altında toplamış olur. Bu senaryoda da bir ürünün imalat aşamasındaki anlaşmazlıkları ve iletişim eksikliklerinin önüne geçmek için ERP yine iyi bir çözümdür.

  1. İnsan Kaynakları Bilgilerine Ulaşım Kolaylığı

Çok fazla departmanı olan işletmelerde insan kaynaklarını tek bir çatı altında toplamak zordur. ERP sistemleri, insan kaynakları bilgilerine erişim kolaylığı sağlayarak farklı departmanlarda çalışanların bilgilerini tek bir sistem altında toplar.

ERP’nin faydaları nelerdir?

ERP yazılımları büyük ölçekte fayda sağlar. En büyük yararları ise hızlı bir karar alma mekanizması kurmuş olmaktır. Ayrıca tek bir yazılıma pek çok yönetim özelliğinin bağlı olmasıyla maliyet tasarrufu ve verimlilik sağlar. Ayrıca, şirket içerisinde ERP kullanımının artması ile daha kaliteli bir iş akışı sağlanmış olur. Bu sistemlerinin kullanımı ile stok kontrolü arttırılabilmektedir. Hizmet veya ürün üretimi gerçekleştiren firmalar, depolama alanına oldukça büyük özen göstermektedirler. Her üretilen malın kaydı tutulduğu için de düzenli aralıklarla stok kontrolü yapılmaktadır. Kurumsal kaynak planlama sistemleri ile üretilen ürünlerin kaydı direkt olarak sistem üzerinden yapıldığı için gerçekleştirilecek olan stok kontrolleri net bir şekilde tamamlanmış olacaktır.​

ERP’nin tercih edilmesinin bir sebebi ise veri analizi ve veri kaydının tutmayı büyük ölçüde kolaylaştırmasıdır.

https://blog.ikas.com/tr/personel-performansi-olcmenin-yollari/

Kimler tarafından tercih ediliyor?

Bu sistemler genellikle KOBİ, perakende, küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından maliyetinden dolayı çok fazla tercih edilmiyor. Fakat kurumsal kaynak planlama yazılımları, özellikle pek çok departmana sahip büyük kurumsal şirketler ve hükümetler tarafından çok ilgi görüyor.

Kurumsal ERP trendleri nelerdir?

ERP sistemleri pek çok firma tarafından beğenilmeye ve tercih edilmeye başlandıkça, talepler doğrultusunda bu sistemler üzerindeki geliştirmeler de giderek yoğunlaşıyor ve son yıllarda yapılan pek çok teknolojik geliştirmeye ayak uydurmaya çalışarak her geçen gün özelliklerine bir yenisini daha ekliyor.

  • Mobil: Şirket raporları, verileri ve analizleri nerede olursanız olun, anlık görmenize olanak sağlar.
  • Bulut: Bulut teknolojisi, her geçen gün kendine farklı sektörlerde yer bulmayı başarıyor. Bu sistemlerin buluta taşınmasıyla veri kaybının önüne geçilip, verilere internet üzerinden anında ulaşım sağlanabiliyor.
  • Sosyal: Son trendler üzerine ERP sistemlerine sosyal medya paketleri de eklenmeye başlandı. Bu yöntemle, sosyal medya ile entegre ederek müşteri memnuniyetine büyük bir fayda sağlanabileceği firmalar tarafından düşünülüyor.