Envanter daralması, stoğunuzdaki elle sayılmış fiziksel envanter ile kayıtlarınızda yazan stok sayısı arasındaki farka denir. Ölü stoğun aksine, envanter küçülmesi envanterdeki her türlü kaybı ifade eder. Envanter küçülmesinin en önemli sebeplerinden birisi hırsızlık, stokta hasar ve envanterin yanlış yönetilmesidir.

İşletmeler için envanter daralması, satış kaybı yaratacağı ve kârı düşüreceği için çok büyük problemler yaratabilir. Hatta, Amerika’da 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre envanter küçülmesi işletmelere 45.2 milyar dolara mal olmuştur. Envanter kaybı, envanterdeki ürünlerin satılıp satılmadığını ya da belli bir periyot içerisinde kullanılıp kullanılmadığını görmeyi, stok devir hızını ölçmeyi daha zor hale getirir.

Ama size iyi bir haberimiz var! Bu yazıda bahsettiğimiz 6 kolay strateji sayesinde envanter küçülmesinin önüne çok kolay bir şekilde geçebilirsiniz

Çift Kontrol Sistemi Kurun

Envanterdeki düzensizlikleri tespit edebilmenin en kolay yolundan birisi birden fazla kişiyi envanter kabulü sırasında görevlendirmekten geçer. Envanter kabulünde ortaya çıkabilecek yanlışlıkların birden fazla kişi tarafından kontrol edilmesi, gözden kaçırılan noktaların fark edilmesini sağlar.

Ürünlerin Her Birine Özgün Kimlik Tanıyın

Envanter küçülmesini azaltmak ve stok düzeyinin doğruluğunu sağlamak için ürünlerinize özgün SKU yani stok kodu vermelisiniz. Ürün kodlarınızın olabildiğince basit ve anlaşılır olması aynı zamanda yeni gelen ürünlerinize de uyarlanmasını sağlayacak bir sisteme bağlı olması gerekir.

https://blog.ikas.com/tr/stok-takip-programi-ozellikleri-nelerdir/

 

Personellerinizi Takip Edin

Envanter küçülmesinin sebeplerinden yüzde 35.8’i personel hırsızlıklarından dolayıdır. İşletme tipine bağlı olarak, işe alacağınız kişilerden referans istemeli veya işe alım sürecinden önce personellerinizin adli sicil kaydını görmelisiniz. Ayrıca envanteri düzgün yönetebilmek için personellerinize küçük bir oryantasyon yapmak da işiniz için yararlı olabilir.

Envanter Yönetiminizi Yazılımla Otomatikleştirin

Şu bir gerçektir ki, stok düzeyindeki yanlışlıklar çoğunlukla insan hatasına bağlıdır. Envanter yönetimi için yazılımlar kullanarak stok yönetimi esnasında oluşabilecek insan hatalarını en aza indirmiş olur, yönetimsel hatalardan kaynaklanan envanter küçülmesinin önüne geçmiş olursunuz. Stok takibini ve yönetimi en kolay yoldan yapabilmek için ikasPOS’a göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yoğun Dönemlerinizi Planlayın

Satışların yoğun olduğu, personellerin gerilim altında olduğu ve geri dönüşlerin yüksek olduğu periyotlarda düzgün ve doğru stok sayımı yapabilmek çok daha zordur. Taleplerin arttığı bu dönemlere önceden hazırlanıp envanter yönetiminizi devralacak bir sistem ayarlamalısınız.

Zaman İçerisindeki Envanter Küçülmesini Takip Edin

Her fiziksel envanter sayımı yaptığınızda, elinizde olan ürün sayısı ile kayıtlarınızda olan ürünlerin envanter küçülme oranını hesaplayın. İdeal olarak, envanter yönetim tekniklerinizi geliştirdikçe bu oranın düşmesi gerekir. Eğer envanter küçülme yüzdesi artarsa, doğru işleyen kontrol mekanizması ve teknikleri uyguladığınızdan emin olun.

ikasPOS ile envanter yönetiminizi  kontrol altına alabilir, insani hatalardan korunabilir, bulut tabanlı özelliği sayesinde verilerinize her zaman, her yerden her an kolaylıkla ulaşabilirsiniz.