E-Ticarette pazarlama stratejileri dijital mağazanıza müşteri çekebilmek için mutlaka yapmanız gereken tanıtım ve reklam kampanyalarıdır. Yüz binlerce sitenin yer aldığı ve rekabetin çok yüksek olduğu dijital pazarda pazarlama çalışmaları yapmadan web sitenize trafik gelmesi çok zordur. E-Ticaret işletmenizi büyütmek ve satışlarınızı artırmak için etkili bir pazarlama çalışması yönetmeniz gerekir.

E-Ticarette pazarlama çalışmaları için hedef müşteri kitlenize uygun kanallardan doğru stratejileri uygulamanız çok önemlidir. Yoksa pazarlama bütçenizi dönüşüm oranları düşük kampanyalar ile boşa harcamış olursunuz. Pazarlama için kullanabileceğiniz farklı kanallar ve stratejiler bulunmakta. Kendi sektörünüze ve hedef kitlenize göre pazarlama stratejinizi yönlendirmelisiniz.

E-Ticarette pazarlama hakkında tüm detayları, 360 derece e-ticaret pazarlaması nasıl yapılır ve kullanabileceğiniz pazarlama yöntemleri nelerdir birlikte inceleyelim.

E-Ticarette 360 derece pazarlama nedir?

E-Ticarette başarılı bir pazarlama kampanyası için 360 derece pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz. 360 derece pazarlama, tüm pazarlama kanallarının birbiriyle uyum ve entegre bir şekilde bütünleşik devam etmesidir. Tüm pazarlama kanallarını etkin olarak kullanmaya ve müşterilerle etkileşim oluşturmaya dayanır. 360 derece pazarlama çalışması hedef kitleden bir müşteriyle olan ilk temastan, satış sonrası müşteri memnuniyeti desteğine kadar geniş bir süreci kapsar.

E-Ticarette pazarlama
E-Ticarette pazarlama

E-Ticarette pazarlama stratejileri nelerdir?

E-Ticarette marka bilinirliğinizi artırmak ve daha fazla müşteri çekebilmek için uygulayabileceğiniz farklı pazarlama stratejileri bulunur. Bu pazarlama stratejilerini iki başlık altında sınıflandırabiliriz;

 • Ücretli pazarlama
 • Organik pazarlama

Ücretli pazarlama ve organik pazarlama dijital medyada kullanabileceğiniz iki ana pazarlama türüdür. Ücretli tanıtımlar belirli bir ücretlendirme tarifesi ile dijital kanallar aracılığı ile verdiğiniz reklamları kapsar. Bütçe ve planlama gerektirir. Organik pazarlama ise e-ticaret sitenize doğrudan veya arama motorları aracılığı ile müşteri çekme stratejisidir. Daha düşük maliyetler ile daha uzun soluklu bir pazarlama getirisi sağlar.

E-Ticaret sitenizde iki pazarlama türünü de uygulamanız pazarlama çalışmalarınızı çok daha etkili bir hale getirir. Yukarıda da bahsettiğimiz 360 derece pazarlama da budur. Organik ve ücretli pazarlama çalışmalarınızın tüm kanallar aracılığıyla hedef kitleye ulaştırmalısınız.

E-Ticarette pazarlama nasıl yapılır?
E-Ticarette pazarlama nasıl yapılır?

Ücretli pazarlama çalışmaları

İnternette sürekli karşınıza çıkan reklamları fark etmemek mümkün değil. Çoğu kişi bu reklamları sinir bozucu bulsa da, günümüzde internet kullanıcıların %60’ı haftada en az bir kere bu reklamlara tıklıyor. Bu da bu yöntemin hala etkili bir pazarlama stratejisi olduğunu gösteriyor.

Ücretli reklamlar belirli bir tarife üzerinden fiyatlandırılan ve doğrudan hedeflenen bir kitleye ulaştırabileceğiniz reklamlardır. Reklamlarınızı oluştururken dijital mağazanıza çekmek istediğiniz hedef kitlenizi detaylı bir şekilde sınırlandırabilirsiniz. Böylece reklamlarınızı çok kısa sürede daha isabetli bir hedef kitleye ulaştırabilirsiniz. Ücretli reklam verebileceğiniz kanallardan bazılar şunlardır;

 • Google reklamları
 • Sosyal medya kanalları (Instagram, Facebook, Tiktok...)
 • Sponsorlu içerikler

Ücretli reklamların fiyatlandırması şunlara göre belirlenir;

 • Tıklanma sayısı
 • Gösterim sayısı
 • Dönüşüm sayısı
 • Etkileşim sayısı
 • İzlenme sayısı

Ücretli reklamların en iyi yanlarından birisi de bu fiyatlandırma politikalarıdır. Dijital medya kanallarında reklam vermek oldukça düşük maliyetlidir. Tıklama başına 0,20 TL gibi cüzi miktarlara reklam vermek mümkündür.

Google reklamları hakkında uygulayabileceğiniz stratejiler için "Satışlarınızı artırmak için mutlaka kullanmanız gereken 12 Google reklam kampanyası" yazımızda bulabilirsiniz!
E-Ticarette pazarlama nasıl yapılır?
E-Ticarette pazarlama nasıl yapılır?

Organik pazarlama ile maliyetsiz büyüyün

Organik pazarlama bir “içerik pazarlama” stratejisidir. İçerik pazarlama, markanıza ilgi duyabilecek ve etkileşime geçecek potansiyel müşterilere ilgilerini çekecek içerikler hazırlayarak dijital mağazanızla ilişki kurmalarını sağlamaktır. Örnek olarak bisiklet satan bir işletmeyseniz, bisiklet rotaları veya bisikletin sağlığa faydaları hakkında içerikler hazırlayarak bisiklet kullanan veya kullanmayı düşünen kişilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Organik trafik ile daha fazla müşteri ulaşmak için "E-Ticaret işletmenizi büyütmek için organik trafik artırma yöntemleri" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!

Organik pazarlama, dijital mağazanıza reklamlar haricinde arama motorları ve sosyal medya etkileşimleri ile müşteri çekmektir. Arama motorları üzerinden web sitenize giriş yapan kişilere “organik ziyaretçi” ve bu ziyaretçilerin toplam sayısına “organik trafik” denilir. En büyük artılarından birisi ücretsiz olması ve uzun vadeli bir sonuç sağlamasıdır. Bu yüzden sürdürülebilir bir pazarlama stratejisi için organik pazarlama çok önemlidir.

Organik büyümenizi destekleyecek araçlar için "Dijital pazarlama için kullanabileceğiniz ücretsiz Google servisleri" yazımızı okuyabilirsiniz!

Organik pazarlamanın maça ası: Arama Motoru Optimizasyonu

Organik pazarlamanın en önemli ve en çok bilinen üyesi SEO çalışmalarıdır. SEO, “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. SEO’nun amacı web sitenizin arama motorlarında ilgili aramalarda en üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Bunun için uygulamanız gereken bir dizi teknik ve analitik işlem ve bu işlemleri desteklemek için içerik üretimi gerekir. İlk bakışta çok anlaşılır gelmese de SEO’yu en kolay şekilde anlatmaya çalışalım.

E-Ticaret sitenizde SEO çalışması yapmak istiyorsanız daha fazla bilgiyi "E-Ticaret SEO çalışması" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz!
E-Ticarette pazarlama nasil yapılır?
E-Ticarette pazarlama nasil yapılır?

Google, bir arama yaptığınızda size aramanızla en alakalı ve en çok bilgi sunan bağlantıları en üstte listeler. Ve bu bağlantılar o arama sonucundaki tüm trafiğin %90’ını domine eder. Yani Google’de birinci sayfada yer alan sayfalar neredeyse tüm ziyaretçi trafiğine sahip olurken, ikinci ve diğer sayfada kalan bağlantılar toplam trafiğin %10’unu paylaşmak zorunda kalır. Bu da Google’da bir arama sonucunda birinci sayfada çıkmanın önemini gösteriyor. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için de SEO çalışmaları devreye girer.

SEO çalışmaları işletmenizle alakalı anahtar kelimeleri ve arama kalıplarını analiz ederek bu anahtar kelimeleri web sitenize uygun olarak yerleştirmek ve düzenli olarak içerikler üreterek sayfanızın otoritesini artırmaya dayanır.

Örnek olarak yine bisiklet sektörünü kullanalım. Bisiklet satan bir e-ticaret siteniz var ve arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsunuz. Düşünmeniz gereken bisiklet almak isteyen bir kişi Google’da nasıl arama yapar? Bunu öğrenmek için anahtar kelime araçlarını kullanabilir veya Google’da bisiklet ile ilgili aramalar yaparak Google tarafından verilen önerileri inceleyebilirsiniz. Google size kullanıcıları tarafından en çok aranan arama kalıplarını tavsiye edecektir. Bulduğunuz anahtar kelimeleri ve arama kalıplarını web sitenizde ana sayfa ve içerik sayfalarına yerleştirerek Google’a sayfanızın hangi kelimelerle alakalı olduğunu tanıtırsınız.

Sosyal medyada organik büyüyün!

Sosyal medyanın e-ticaretteki rolu her geçen gün daha çok artıyor. Facebook’un hem kendi özelinde hem de Instagram ve Whatsapp yan kuruluşlarında e-ticaret yatırımlarını artırması, sosyal medyayla e-ticareti birbiriyle daha entegre bir hale getirdi. Instagram üzerinden ürün listeleyebilmek, WhatsApp ile sepet oluşturmak ve markaya iletmek gibi özellikler, markaların sosyal medyada daha aktif olmasını gerektiriyor.

E-Ticarette pazarlama nasıl yapılır?
E-Ticarette pazarlama nasıl yapılır?

Sosyal medya profillerinizi de organik olarak büyütmeniz mümkün. Sosyal medya kanallarının çalışma yapısına ve algoritmasına göre paylaşımlar yaparak içeriklerinizi daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. Markalar genelde sosyal medya hesaplarını ücretli reklamlar ile büyütmeye çalışır fakat aynı anda organik büyüme çalışmaları yapmak sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. Sosyal medya hesaplarınızı organik olarak büyütmek için uygulayabileceğiniz bazı taktikler şunlardır;

 • Her gün düzenli olarak paylaşım yapmaya önem verin.
 • Takipçilerinizden gelen mesajlara ve yorumlara cevap atmaya özen gösterin. Böylece sosyal medya algoritması hesabınızı aktif bir profil olarak görür ve içeriklerinizi daha çok öne çıkartır.
 • Sosyal medyada paylaşımların altındaki yorumlar da yeni takipçiler kazanmak için iyi bir fırsattır. Sosyal medyada çoğu kullanıcı öne çıkan yorumları okuyor. Siz de fazla takipçiye sahip hesapların paylaşımlarına yorumlar bırakarak diğer kullanıcıların markanızı görmesini sağlayabilirsiniz.
 • Araştırmalara göre paylaşımlarda emoji kullanmak etkileşimi %30’un üzerinde artırıyor.
 • Paylaşımlarınızda okunma sayısı yüksek olan etiketler kullanın.

E-Ticaret sitenizde bu pazarlama kampanyalarını uygulayarak daha fazla ziyaretçiye ve müşteriye ulaşabilirsiniz.


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!