E-Ticaret yapmanın en önemli aşamalarından birisi kargo operasyonlarıdır. E-Ticaret geçtiğimiz yıllarda çok hızlı bir şekilde büyüdü. Özellikle pandemi sürecinden sonra işlem hacmi neredeyse ikiye katlanan e-ticaret, kargo firmalarına da büyük bir iş alanı sağladı. Kargo firmaları bu hızlı büyümeye ayak uydurmakta zorluk çekerken, e-ticaret işlemlerinde kargo süreci müşteri memnuniyetinin en önemli etkenlerinden biri haline geldi.

Sektörüne göre bazı işletmeler günde e-ticaret üzerinden 200’den fazla ürün paketleyip müşteriye ulaştırıyor. Bu kadar çok paket ve lojistik işlemi karışıklık yarattığı gibi çok fazla insan gücü ve masrafa neden olabiliyor. E-Ticaret müşterilerinize daha iyi bir hizmet verebilmek ve markanızı tekrar tercih etmelerini sağlamak için kusursuz bir kargo süreci sunmak büyük önem taşıyor.

E-Ticarette kargo operasyonlarınızı nasıl daha verimli ve organize bir şekilde yönetebilirsiniz bu yazımızda ele alıyoruz.

E-Ticarette kargo yönetimi nasıl yapılmalı?

Kargo operasyonlarınızı sorunsuz yönetmeniz e-ticarette markanızın itibarı açısından çok önemlidir. Kargoların zamanında ulaşması, doğru ürünlerin gönderilmiş olması, kargo ücretleri ve paketleme gibi birçok etken müşterilerin markanızla yaşadığı deneyimin önemli bir parçasını oluşturur. Müşterilerinize iyi bir kargo süreci sunabilmeniz için uygulayabileceğiniz işlemler ve kullanabileceğiniz programlardan bazılarını inceleyelim.

E-Ticaret kargo operasyonları

E-Ticarette kargo anlaşması

E-Ticarete yeni başlıyorsanız lojistik planlamanızı önceden yapmanız ilerleyen zamanlarda kargo operasyonlarınızda büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunun için bir kargo firmasıyla anlaşma sağlayabilirsiniz. Kargo firmalarıyla yaptığınız anlaşma ile ürünlerinizi daha düşük maliyetlerle müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız anlaşmaya göre kargo firması her gün belirli saatlerde mağazanıza gelerek kargo yapacağınız ürünleri sizin için toplar. Anlaşma sağlayabileceğiniz kargo firmalardan bazıları şunlardır;

 • MNG
 • Yurtiçi Kargo
 • Aras Kargo
 • PTT
 • Sürat Kargo

Kargo ücretleri göndereceğiniz ürünün boyutları ve ağırlığına göre hesaplanır. Bu yüzden boyutu ve ağırlığı fazla olan ürünler için çok fazla kargo maliyetleri oluşabilir. Kargo firmalarıyla yapacağınız anlaşma ile kargo ücretlerini sabitleyebilirsiniz. Her kargo firmasında bu anlaşmaların şartları ve ücretlendirmesi farklılık gösterebilir. Bu yüzden anlaşma yapmadan önce ürünlerinizin boyut ve ağırlığını göz önünde bulundurarak fiyat pazarlığı yapabilirsiniz.

Hangi kargo firması ile çalışacağınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bir başka unsur ise firmanın operasyon gücüdür. Şube yaygınlığı, gönderim seçenekleri (aynı gün teslimat, kapıda ödemeli kargo gibi) ve müşteri hizmetleri gibi etkenlere bakabilirsiniz. Müşterinizin herhangi bir durumda kargo firmasıyla yaşayacağı deneyim de sizin markanızı etkileyecektir. Şubeden teslimat ve iade gibi süreçlerde kargo firmasının ulaşılabilir ve çözüm sağlayıcı olması büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden müşterilerinize güvenilir hizmet sağlayacak firmaları tercih etmelisiniz.

E-Ticarette kargo operasyonları

Ürün paketi müşteri deneyiminin önemli bir parçasını oluşturuyor

Sattığınız ürünün müşteriyle ilk buluştuğu an müşterinin markanıza ve ürününüze olan ilk duygularını oluşturur. Yani ürünün paketi ve o paketin açılması müşteri deneyiminin bir parçasıdır. Ürünlerinizin paketlemesine göstereceğiniz özen, müşterinin markanızı tekrar tercih etmesine büyük fayda sağlayacaktır. İyi bir müşteri deneyimi için şu taktikleri uygulayabilirsiniz;

 • Ürünleriniz kırılgan malzemelerden oluşuyorsa mutlaka kırılmayacak bir şekilde paketlemelisiniz.
 • Paketlerin üzerinde markanızın logosunu kullanarak marka algınızı geliştirebilirsiniz.
 • Üzerinde marka logonuzun olduğu kumaş torbalar kullanabilirsiniz. Kumaş torbalar müşteriler tarafından kullanılmaya devam eder ve logonuzu taşır.
 • Paket içerisine markanıza ait sticker, kitap ayracı ve kalem gibi ürünler koymak müşterilerin kendisini özel hissetmesini ve markanızı tekrar tercih etmesini sağlar.
 • Paketlerinizde geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak markanızın çevreci kimliğini geliştirebilirsiniz.
Kargo Entegrasyonu

Kargo entegrasyonu kullanarak kargo operasyonlarınızı kolaylaştırın

Kargo entegrasyonu, kargo şirketleri ve e-ticaret mağazalarınızla senkronize çalışan yönetim programıdır. E-Ticaret sitenizden yada pazaryerinden yaptığınız satışlar otomatik olarak kargo entegrasyon programına düşer. Buradan tüm kargo süreçlerinizi kolayca yönetebilir ve takibini sağlayabilirsiniz. Kargo entegrasyonu kullanmak e-ticaret operasyonlarınızı büyük oranda kolaylaştırır ve hızlandırır.

Kargo entegrasyonunun özellikleri nelerdir?

 • Kargo yönetimi

ikas pazaryeri entegrasyonu programının bir özelliği olan kargo entegrasyonu ile kargo operasyonlarınızı çok kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. E-Ticaret sitenizde yada tüm pazaryerinden yaptığınız her satış ikas paneline düşer. Böylece farklı pazaryerlerindeki mağazalarınızı tek bir panelden yönetebilir, gelen satışları görebilir ve kargo süreçlerini takip edebilirsiniz. Hiçbir satışı gözünüzden kaçırmaz ve zamanında kargoya teslim edersiniz.

ikas Kargo Entegrasyonu
 • Kargo API bağlantısı

Kargo firmasından alınan API ile kargo entegrasyonunuz anlaşmalı firmanızla eşzamanlı bir şekilde çalışır. Paketin kargo takip kodu otomatik olarak müşteriye ulaştır. Paketin teslim alınma ve teslim edilme süreçlerini müşteri takip edebilir. Paketin dağıtıma çıkması gibi gelişmeler müşteriye SMS ile iletilir.

 • Kargo barkodu oluşturma

ikas pazaryeri entegrasyonu sağladığı kargo barkodu oluşturma özelliği ile kargo süreçlerinizi hızlandırır. ikas panelini kullanarak tüm pazaryerlerinden yaptığınız satışlara otomatik olarak kargo barkodu oluşturabilirsiniz veya bir paketin üzerindeki barkodu okutabilirsiniz.

ikas Kargo Entegrasyonu
 • Kargo etiketi bastırma

Oluşturduğunuz kargo barkodlarını yazıcı kullanarak bastırabilir ve kargo paketlerinize yapıştırabilirsiniz. Sadece ikas pazaryeri entegrasyonunda bulabileceğiniz bu özellik ile kargo paketlerinize alıcı bilgisi ve adres gibi bilgileri yazmak zorunda kalmazsınız.

 • Kargo etiket tasarımı oluşturma

Kendinize özel kargo etiket tasarımları oluşturarak müşterilerinize daha profesyonel bir hizmet sağlayabilirsiniz. Barkod, stok kodu gibi bilgileri ekleyebilir, logonuzu yerleştirebilir ve ister termal yazıcıdan ister normal yazıcıdan bastırabilirsiniz.

 • Kargo operasyon takibi

ikas pazaryeri entegrasyonu paneli üzerinden kargo yapılan veya henüz kargoya verilmemiş ürünlerinizi filtreleyebilirsiniz. Böylece hangi satışlar alıcısına gönderildi, hangileri henüz gönderilmedi kolayca görebilir ve yönetimini sağlayabilirsiniz.


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!