E-Ticarete başlamak için gerekenler çoğu kişi tarafından merak konusu. E-Ticaret yapmak ve internetten para kazanmak son yıllarda çoğu kişi için bir girişim alanı yaratmaya başladı. Pandemiyle birlikte e-ticaretin gelişmesi, dijital pazarın büyümesi ve fiziksel mağazacılığın sarsılması, e-ticarete olan ilgiyi artırdı. Fakat çoğu kişi e-ticarete başlamak için gereken prosedürleri bilmediği için bu alandan kaçınıyor.

E-Ticaret sitesi açmak ve siteniz üzerinden ödeme almak için uymanız gereken yasal, teknik ve ekonomik gereksinimleri karşılamanız gerekiyor. İlk bakışta göz korkutucu gözükse de, bu gerekliliklerin çoğunu internet araçlarını kullanarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda size e-ticarete başlamak için ihtiyacınız olan yol haritasını çizeceğiz.

E-Ticarete başlamak için gerekenler
E-Ticarete başlamak için gerekenler

E-Ticarete nasıl başlarım?

E-Ticarete başlamak için gereken ihtiyaçlarınızı üç farklı başlık altında işleyeceğiz;

 • Yasal zorunluluklar
 • İş planlaması
 • Teknik gereksinimler

Bu maddeleri izleyerek e-ticarete başlangıç adımlarınızı atabilirsiniz.

E-Ticarete başlamak için gerekenler
E-Ticarete başlamak için gerekenler

Yasal zorunluluklar

İnternetten satış yapmak perakende ticari faaliyetler kapsamındadır. İnternet üzerinden yapılan satışlar için fatura kesilmesi gerekir.  Yani “E-Ticaret yapmak için şirket kurmalı mıyım?” sorunun cevabı evettir. E-Ticaret yapmak için yasal bir şirket kurmalısınız. Şirket kurma işlemlerinizi gerçekleştirmesi için mali müşavir ile anlaşabilirsiniz.

E-Ticaret şirketi kurmak

E-Ticaret için kurabileceğiniz şirket türleri “şahıs”, “limited” ve “anonim” şirkettir. Fakat e-ticarette en çok tercih edilen şirket tipi “şahıs şirketidir." Şahıs şirketi, şirket sorumluluklarının şahıslarda olduğu, tek kişi veya az ortakla kurulan şirketlerdir. Şirket ortakları şirketin borçlarından tüm mal varlığı ile sorumludur. Kurulumu hızlı ve kolaydır.

Şahıs şirketi kurmak için gereken belgeler;

 • Adres beyanı
 • Nüfus cüzdanı
 • Vesikalık fotoğraf
 • İmza beyannamesi
 • İkametgah
 • Mali müşavir vekaleti
 • İşe başlama beyannamesi

Bu belgeleri topladıktan sonra mali müşaviriniz veya internet başvurusu aracılığı ile şirket kurma işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Eğer mali müşavire ücret ödemek istemiyorsanız, e-devlet şifreniz ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden şirket kurma işlemlerinize başlayabilirsiniz.

E-Ticaret şirket türleri ve şirket kurulumu hakkında daha fazla bilgiyi “E-Ticaret şirketi kurmak” yazımızda bulabilirsiniz.

Sektörünüze göre faaliyet gösterdiğiniz alanın Meslek ve Ticaret Odası’na kayıt olmanız gereklidir!

Satış sözleşmeleri

E-Ticaret sitenizde yasal olarak yer vermeniz gereken bir başka zorunluluk da mesafeli satış sözleşmeleridir. Mesafeli satış sözleşmesi, uzaktan yapılan ticari işlemlerde satıcı ve alıcının haklarını belirleyen sözleşmelerdir. Her ticari satış öncesi tarafından satıcı tarafından alıcının satış sözleşmesi onayı alınması gerekir.

E-Ticarete başlamak için gerekenler
E-Ticarete başlamak için gerekenler
Mesafeli satış sözleşmesi hakkında daha fazla bilgiyi “Mesafeli satış sözleşmesi nedir?” yazımızda bulabilirsiniz.

Ayrıca e-ticaret sitenizde “Ön bilgilendirme formu” ve eğer ziyaretçi verilerini kullanıyorsanız KVKK kapsamında sözleşme hazırlamanız gerekir.

İş planlaması

E-Ticarete başlamadan önce mutlaka yapmanız gereken işlemlerden birisi de iş planlamasıdır. İş planı yapmak şirketinizi kurarken ve yönetirken izlemeniz gereken adımları daha net bir şekilde görmenizi sağlar. Bütçenizi daha verimli yönetebilir ve daha gerçekçi büyüme hedefleri belirleyebilirsiniz.

E-Ticarete başlamak için gerekenler
E-Ticarete başlamak için gerekenler
İş planı yapmanın tüm detayları “E-Ticaret iş planı nasıl yapılır?” rehber yazımızda!

İş planlaması yaparken işletmenizin stratejilerini 7 başlık altında belirleyebilirsiniz;

Genel çerçeve: İş fikrinin genel bir taslağını kapsar. İş planında ele almanız gereken konular sıralanır. İş fikrinin geliştirilmesi ve sonuçlandırılması gereken ihtiyaçlar belirlenir. Yapılacak e-ticaret türü belirlenir. (E-Ticaret sitesi veya pazaryeri mağazası gibi)

Marka tanımı: Markanın tanımı yapılır. Satılacak ürün kategorisi, hedef kitle, kullanılacak kanallar, çalışma modeli ve marka kimliği belirlenir. Ayrıca markanın tüketicinin hangi ihtiyaçlarına ve sorunlarına çözüm sunduğunu belirleyerek gelecek stratejilerin temeli atılır.

Pazar araştırması: E-Ticaret yaptığınız sektörün pazar araştırması yapılır. Rakipler, pazar büyüklüğü, pazardaki otoriteler ve kanallar (sektöre özel pazaryeri gibi) araştırılır. Pazarın hedef kitlesi daha detaylı olarak daraltılır. Rakiplerin yaptığı e-ticaret stratejileri incelenir.

Hedef kitle analizi hakkında daha fazla bilgiyi "Hedef kitle analizi nedir?" yazımızda bulabilirsiniz!

Ürünler ve hizmetler: Satılacak ürünler ve verilecek hizmetler detaylandırılır. Ürünlerin maliyetleri, kar marjı, kategoriler belirlenir. Ürünler için sağlanacak hizmetler (teknik servis, kurulum hizmeti) gibi ek hizmetler kararlaştırılır.

Pazarlama: Pazarlama e-ticaretin en önemli konularından birisidir. E-Ticaret sitesini uygun kanallardan pazarlamak için uygulanacak stratejiler belirlenir. Pazarlama kanallarına karar verilir ve toplam bütçe hesaplanarak kanallar arasında dağıtılır.

Operasyon planı: E-Ticarete başladıktan sonra işletmenin nasıl yönetileceği planlayarak yaşanacak karışıklıkların önüne geçebilirsiniz. Tedarik döngünüz, kargo operasyonlarınız, stok yönetimi, muhasebe ve e-ticaret sitenizin yönetimi gibi konular planlanır. Kullanılacak entegrasyonlar ve sistemlere karar verilir.

Stok yönetimi hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticarette stok yönetimi nasıl yapılır?" yazımızda bulabilirsiniz!

Finansal planlama: Sermayenizi belirli bir plana yayarak, gelir ve gider öngörüleri ile finansal planlama yapılır. Sermayenin verimli kullanılması için tüm giderler ve sapma payı öngörülerek ihtiyaçlar arasında paylaştırılır. Yatırım getirisi öngörülerinde bulunarak sermayenin yeterliliği tahmin edilir.

Bu adımları uygulayarak iş planınızın temelini oluşturabilirsiniz. Sektörünüze ve faaliyet alanınıza göre iş planınızı geliştirebilirsiniz.

Teknik gereksinimler

İş planınızı yaptıktan sonra e-ticaret sitesi kurmak için gerekli olan teknik işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Bu işlemler yazılım ve bilgisayar teknolojileri için göz korkutucu gözükse de, aslında çok da zor olmayan işlemlerdir. Bu işlemleri gerçekleştirmesi için freelance geliştiricilerle veya ajanslarla çalışabilirsiniz.

E-Ticarete başlamak için gerekenler

E-Ticaret altyapısı

E-Ticaret sitenizi kurmak için bir e-ticaret altyapısı almanız gerekir. Bunun için iki seçeneğiniz bulunur;

 • Açık kaynak kodlu e-ticaret altyapısı
 • Hazır e-ticaret paketi

Açık kaynak kodlu e-ticaret altyapıları, kurulumu ve kullanımı ücretsiz olan e-ticaret altyapı sistemleridir. OpenCart ve WordPress tabanlı olan WooCommerce en çok kullanılan açık kaynak kodlu e-ticaret altyapılarıdır. OpenCart ve WordPress’in sitesinden kurulum dosyalarını kullanarak ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Fakat burada açık kaynak altyapıların gereksinimleri ortaya çıkıyor; alan adı ve hosting.

Eğer açık kaynak kodlu e-ticaret altyapısı kullanmak istiyorsanız “hosting” almanız gerekir. Hosting, e-ticaret sitenizin dosyalarının saklandığı, 7/24 çalışan ve sitenizin sürekli veri akışını sağlayan sistemdir. Hosting paketleri çok cüzi maliyetlerle yıllık olarak alınabilir.

E-Ticaret altyapıları hakkında daha fazla bilgiyi "Hangi e-ticaret altyapısını kullanmalıyım?" yazımızda bulabilirsiniz?

Açık kaynak kodlu altyapının bir diğer gereksinimi de “alan adı” yani “domain” almaktır. Domain e-ticaret markanızın temelidir. Kullanıcıların web sitenize ulaşacağı uzantıdır. “.com”, “.co”., “.io”, ve “.gov” gibi birçok uzantısı bulunur. Yıllık ücretle alınabilen domain uzantısı sunuculara yönlendirilirek kullanılır.

Hazır e-ticaret paketini tercih ederseniz sunucu, domain gibi teknik işlemlerle uğraşmazsınız. Hazır e-ticaret altyapıları bu tür teknik gereksinimlerin hazır geldiği, hazır temalar ile kolayca tasarlanabilen ve yıllık abonelik ücreti ile kullanılan e-ticaret siteleridir. Kodlara erişim sınırlıdır ve sunucu, alan adı altyapı sağlayıcıdan kiralanır. Bu yüzden e-ticaret sitenizin mülk hakları tamamen size ait olmaz.

E-Ticarete başlamak için gerekenler
E-Ticarete başlamak için gerekenler

Tasarım

E-Ticaret sitenizin tasarımı, mağazanızın yüzünü oluşturur. Bu yüzden kullanıcı dostu bir tasarım ile ziyaretçilerinizi etkilemelisiniz. Açık kaynak kodlu e-ticaret sitenizde tasarım için kullanabileceğiniz binlerce tema mevcuttur. Uygun fiyatlara alınabilen bu temalar ile e-ticaret sitenize gelişmiş ve tüm detaylarına erişebileceğiniz tasarımlar uygulayabilirsiniz.

Tema yükleme hakkında daha fazla bilgiyi “OpenCart tema yükleme nasıl yapılır?” yazımızda bulabilirsiniz!

Tasarım aşamasında kullandığınız temanın ve altyapının mobil uyumlu olduğuna mutlaka emin olun. E-Ticarette mobil kullanım oranı her geçen gün artıyor. 2020 yılında mobil cihazlardan gerçekleşen e-ticaret işlemleri %50’yi geçti. Bu yüzden e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olması başarılı olabilmek için çok önemlidir.

Mobil tasarım hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticaret siteniz neden mobil uyumlu olmalı?" yazımızda bulabilirsiniz!

Yardımcı sistemler

E-Ticaret operasyonlarınızı kolaylaştırmak için yardımcı sistemler tercih kullanmalısınız. Google Analytics, Google Ads ve Google Merchant gibi Google servislerinden yararlanarak, e-ticaret sitenizi büyütmek için ihtiyacınız olan stratejileri uygulayabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret operasyonlarınızı oluşturan, web sitesine ürün ekleme, pazaryeri mağazaları yönetimi, stok kontrolü ve yönetimi ve kargo süreçlerini tek bir panelden yönetebileceğiniz e-ticaret entegrasyonu kullanarak işletmenizi otomatikleştirebilirsiniz.

Pazaryeri entegrasyonu hakkında daha fazla bilgiyi "OpenCart pazaryeri entegrasyonu" yazımızda bulabilirsiniz!
E-Ticarete başlamak için gerekenler
E-Ticarete başlamak için gerekenler

Finansal sistemler

E-Ticarette ödeme alabilmeniz ve fatura kesebilmeniz için dijital finansal sistemler kullanmanız gerekir. Ödeme alabilmek için e-ticaret sitenizi sanal POS kurmanız gerekir. Sanal POS sağlayıcılardan veya anlaşmalı bankalarınızdan sanal POS alabilirsiniz.

Bir diğer finansal program ise e-fatura programıdır. E-Ticaret sitenizden yaptığınız bir satış için müşterinize otomatik olarak e-fatura oluşturur ve e-mail adresine gönderir. Böylece ön muhasebe işlemleriniz otomatikleşir ve fatura maliyetleriniz azalır.

E-Fatura hakkında daha fazla bilgiyi "E-Fatura nedir?" yazımızda bulabilirsiniz!

Tüm bu gereksinimleri sağlayarak e-ticarete başlamak için gerekli adımları atabilirsiniz. Bu adımları attıktan sonra e-ticarete başladıktan sonra uygulamanız gereken stratejilere geçebilirsiniz. Bir sonraki adımlar için "8 Adımda e-ticarete başlamak" yazımıza göz atabilirsiniz!


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!