“Black Friday” olarak bilinen indirim sezonu, tüm dünyada markaların dahil olduğu ve büyük oranda indirimler ile yüksek miktarda ürün satıldığı bir alışveriş kampanyasıdır. Tarihi 1950’lere kadar dayanan ve bir gelenek haline gelen Kara Cuma, her yıl kasım ayının son haftasında gerçekleşiyor. Markaların ürünlerini %80’lere varan indirimlerle satışa sunması, tüketicilerin izdiham oluşturmasına neden oluyordu. Bu görüntüler izleyenler için eğlenceli olsa da, e-ticaretin gelişmesi ile bu görüntülere artık daha az tanık oluyoruz. 2019 yılında Kara Cuma kampanyaları kapsamında 93.2 milyon kişi toplam 7,4 milyar dolarlık alışverişi internet üzerinden gerçekleştirdi.

"Black Friday" kavramı ilk olarak 1960'larda ABD'nin Philadephia kentinde "Big Friday" olarak ortaya çıkmış, 1980'lerde "Black Friday" olarak değişmiştir."

Black Friday kampanyaları e-ticaret işletmeleri için büyük bir fırsat sunuyor. Haftalar öncesinden başlatılan kampanya reklamları, tüketiciyi o tarihlerde alışveriş yapmaya “ikna” ediyor. “Black Friday” tarihlerinde kampanyalar düzenleyerek satışlarınızı artırabilirsiniz. Fakat kampanyalarınızın başarıya ulaşması ve oluşabilecek yoğunlukla başa çıkabilmeniz için e-ticaret sitenizde bazı hazırlıklar yapmalısınız. Aksi taktirde birçok potansiyel satışı kaçırabilirsiniz.

Bu yazımızda başarılı bir Black Friday kampanyası için e-ticaret sitenizde yapabileceğiniz hazırlıkları ele alacağız.

Kara Cuma 2020 Ne Zaman?

Kara Cuma eskiden sadece bir günü kapsıyordu. Her yıl Kasım ayının son Cuma günü “Black Friday” olarak nitelendirilirdi. 2020 yılında bu tarih 27 Kasım’a denk gelse de artık Kara Cuma kampanyaları bütün bir haftayı kapsıyor. Bu yüzden web sitenizi en az 7 günlük bir kampanyaya göre hazırlamalısınız.

Kara Cuma'da satışlarınızı artırmak istiyorsanız "Kara Cuma'da satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?" adlı yazımıza göz atmak için tıklayın!

E-Ticaret sitenizi Kara Cuma’ya nasıl hazırlayabilirsiniz?

Kara Cuma tarihlerinde tüketiciler alışveriş yapmaya diğer zamanlara göre daha hazırdır. Kara Cumanın yarattığı “fırsat” algısı, tüketiciyi bu fırsatları kaçırmama düşüncesine iter. Bu yüzden bu tarihlerde çok fazla alışveriş işlemi gerçekleşir. Siz de e-ticaret sitenizi Black Friday kampanyalarına hazırlayarak satışlarınızda hızlı bir artış yakalayabilirsiniz.

Başarılı bir Kara Cuma kampanyası için e-ticaret sitenizde şu hazırlıkları yapabilirsiniz;

E-Ticaret sitenizi mobil uyumlu hale getirin

Mobil uyumluluk artık e-ticaretin en önemli gereksinimlerinden biri. Mobil cihazlardan gerçekleşen işlemlerin payı %67’ye ulaştı ve bu oranın her geçen sene daha artması bekleniyor. Yani mobil cihazların e-ticaretin yeni aracı haline geldiği bir gerçek. Mobil cihazların daha pratik bir ara yüz sunması ve daha hızlı bir alışveriş süreci sunması tüketiciyi e-ticarette mobil cihazları tercih etmeye itiyor.

Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse dijital pazardaki çok büyük bir potansiyeli kaçırıyorsunuz demektir. Tüketicilerin %80’i mobil cihazlarından ziyaret ettiği bir web sitesi mobil uyumlu değilse o sayfayı terk ediyor. Bu yüzden web sitenize bir “responsive tema” kurarak ziyaretçilerinize mobil e-ticaret deneyimi sunmanız çok önemlidir.

E-Ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasının önemi için "E-Ticaret siteniz neden mobil uyumlu olmalı?" yazımızı okuyabilirsiniz!

Sitenize hız testi uygulayın

E-Ticaret sitenizin hızlı çalışması da, kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşımaktadır. Mobil kullanıcıların %40’ı bir siteye tıkladığında o site 3 saniye içerisinde açılmazsa o sayfayı kapatıyor. Bu yüzden Kara Cuma kampanyalarında oluşacak yoğunluğu da hesaba katarak web sitenizin hız performansını artırmalısınız.

Web sitenizin hız performansını incelemek için Google PageSpeed Insights aracından yararlanabilirsiniz. Web sitenizin performans değerini, yapabileceğiniz geliştirmeleri görebilir ve tavsiyeler alabilirsiniz.

E-Ticaret sitenizin hızını artırmak için şu yolları deneyebilirsiniz;

 • Eğer ürün sayınız ve görselleriniz çok fazlaysa sunucunuzu geliştirebilirsiniz.
 • Cache (önbellek) temizlemesi yapabilirsiniz.
 • Görsellerinizi PNG, JPEG yerine daha iyi sıkılaştırma sağlayan JPEG 2000, JPEG XR, ve WebP gibi görsel formatlarına dönüştürün.
 • E-Ticaret sitenizde olabildiğince az plug-in kullanmaya çalışın.

Ürünlerinizi hazırlayın

Kara Cuma haftası geldiğinde ürünlerinizin kampanyalara hazır olduğundan emin olun. Kampanya sürecinde ürünlerde veya ürün sayfalarında yaşayacağınız sorunlar size satış kaybı olarak geri dönebilir.

Kampanyalarınızda öne çıkartmak istediğiniz ürünleriniz için bu düzenlemeleri yapabilirsiniz;

 • Ürün sayfalarınızdaki tüm fonksiyonların hatasız çalıştığından emin olun.
 • Ürünlerin detaylı fotoğrafı, açıklamaları ve varyasyonları gibi ek bilgileri eksiksiz bir hale getirin.
 • Ürünlerinizin stok durumlarını güncelleyin. Eğer birden çok pazaryerinde ve e-ticaret sitenizde satış yapıyorsanız tüm stoklarınızı eşzamanlı yönetmek çok zor olabilir. Bunun için pazaryeri entegrasyonu kullanabilirsiniz.
 • Ürünlerinize uygulayacağınız indirim oranlarını belirleyin.
 • İndirimli ürünleri listeleyeceğiniz bir indirim kategorisi oluşturarak ziyaretçilerin indirimli ürünleri daha kolay bulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ana sayfanıza indirimleri ürünlerin yer aldığı carousel ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini iyileştirin

Kullanıcı deneyimi e-ticaretin en önemli parçalarından biri. Tüketiciler e-ticaret deneyimlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyor. Ziyaretçiler kullanımını sevmediği bir web sitesini hemen terk ediyor. Kötü bir kullanıcı deneyimine sahip web sayfalarının başarıya ulaşma şansı çok düşüktür.

Ziyaretçilerinize olabilecek en pratik satın alma sürecini sunmalısınız. Bu yüzden ürün sayfası, sepet, üyelik ve ödeme gibi işlemleri olabildiğince hızlandırmalısınız. Bunun için;

 • Ziyaretçilerinize sosyal medya hesaplarını kullanarak üye olma opsiyonu tanıyabilirsiniz. Üyelik formları, ziyaretçilerin ürünleri satın almadan sepette terk etmesinin nedenlerinin başında geliyor. Sosyal medya hesapları ile üyelik oluşturabilmek ziyaretçilerin satın alma oranlarını artırıyor. Ayrıca üye sayınızı artırarak daha fazla müşteri verisi elde edebilirsiniz.
 • Ödeme sayfanızı olabilecek en pratik hale getirin. Ödeme yöntemlerinizi dijital cüzdanlarla uyumlu olacak şekilde ayarlayın.
 • Kargo entegrasyonu kullanarak müşterilerinize otomatik kargo takip kodu ve kargo barkodu oluşturarak kargo operasyonlarınızı hatasız yönetin.
 • E-Fatura kullanarak müşterilerinize hem daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilir hem de markanızın çevreci duruşunu gösterebilirsiniz.

Web sitenize gelen ziyaretçilere Black Friday fırsatları hakkında ilgi çekici görseller hazırlayabilirsiniz. Kampanya detayları içeren ilgi çekici slider tasarımları ve indirimli kategorilere yönlendiren banner tasarımları ile ziyaretçilerinizi kampanyalarınıza yönlendirebilirsiniz.

Kampanyalarınızı duyurun

Tüketicileri hazırladığınız Kara Cuma kampanyalarından haberdar etmeniz gerekir. Diğer türlü kampanya sürecinde istediğiniz web sitesi trafiğini bulamayabilirsiniz. Bu yüzden kampanyadan haftalar öncesinden duyurulara başlamanız gerekebilir. Kara Cuma kampanyalarınızın başarısını artırmak için şu pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz;

 • Sosyal medyada kampanyalarınızı duyuracak içerikler oluşturun. Bu içerikleri reklam olarak yayınlayarak kampanyalarınızı daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.
Facebook ve Instagram üzerinden reklam vererek satışlarınızı artırmak için "Facebook'ta nasıl reklam verilir? Hangi reklam modellerini kullanabilirsiniz?" başlıklı yazımıza göz atın!
 • Web sitenize bir geri sayım eklentisi kurun. Kampanyalarınıza kalan süreyi belirterek, tüketicinizde bir fırsat beklentisi yaratabilirsiniz.
 • İçeriklerinizde “Sınırlı sayıda!” ve “Sınırlı süre için!” gibi tüketicide fırsatı kaybetme korkusu yaratacak cümleler kullanın.

Black Friday, markanızın bilinirliği açısından da büyük fırsat tanır. E-Ticaret sitelerine büyük oranlarda trafik gelen bu dönemde markanızı yeni müşterilere ulaştırabilirsiniz. Bu yazıda geçen geliştirmeleri yaparak, yeni müşterilerinizi markanıza bağlayabilir ve kampanya sonrası tekrardan alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!