E-Ticaret SEO çalışmaları, dijital ortamda rekabet edebilmenin en önemli gereksinimlerinden birisidir. Günümüzde Google, arama motorları kullanımının %70’ine sahip olarak neredeyse tüm internet trafiğini domine ediyor. Mobil kullanımda bu oran %93’e kadar çıkıyor. Bu yüzden Google’da var olmak e-ticaret için büyük önem taşıyor.

Google’da var olmak kadar önemli bir diğer konu ise Google’da üst sıralarda var olmaktır. Google kullanıcılarının %90’ı sadece ilk sayfada yer alan bağlantılara bakıyor ve en üst sırada listelenen ilk üç bağlantının toplam tıklama oranı %61 seviyesinde. Yani Google’da bir aramada ilk 3 sırada çıkmadığınız sürece, potansiyel müşterilerinizi kaybettiğiniz anlamına geliyor. Milyonlarca web sitesi ve ürün arasında kendi markanızı öne çıkartabilmek için e-ticaret SEO çalışmaları yapmanız gerekir.

SEO Nedir?

SEO, adını arama motoru optimizasyonunun İngilizcesi olan “Search Engine Optimization” alır. Arama motorlarının çalışma sistemini ve algoritmasını kullanarak bir web sitesini ilgili aramada üst sıralarda listelemek için yapılan işlemlerdir. Günümüzde dijital pazarlamanın en önemli parçalarından birisidir.  Google aramalarında markanızla alakalı konularda birinci sırada çıkmak rakiplerinize karşı büyük bir üstünlük elde etmenizi sağlar. Google’da bir aramada sonuçlanan ilk 10 bağlantı, tüm Google trafiğinin %94’ünü oluşturuyor. Bu da Google’da üst sıralarda yer almanın önemini gösteriyor.

Google aramaları üzerinden web sitenize gelen ziyaretçiler “organik trafik” olarak adlandırılıyor.
E-Ticaret SEO Çalışmaları

E-Ticaret SEO çalışmaları nelerdir?

E-Ticaret için SEO çalışması yapmak, kurumsal web sitelerine yapılan SEO çalışmalarından biraz daha farklıdır. Temelde tüm SEO çalışmaları Google algoritmasının çalışma prensiplerine göre yapılan bir dizi teknik işlemi içerir. E-Ticaret sitelerinde daha verimli sonuçlar alabilmek için bazı farklı işlemler uygulanabilir.

1- Anahtar kelime analizi

E-Ticaret SEO Çalışmaları

Tüm SEO çalışmalarının temeli anahtar kelime analizine dayanır. Anahtar kelime analizi zor bir işlem gibi gözükse de aslında mantığı “Markama ulaşmak isteyen bir potansiyel müşteri hangi kelimelerle Google’da arama yapar?” sorusuna dayanır. Bu sorunun cevabı “odak anahtar kelime” stratejinizi belirlemenize yardımcı olur. Burada hedef kitlenizi tanımak ve onların düşünme ve davranış alışkanlıklarını tanımanız fayda sağlayacaktır.

E-Ticaret için SEO yaparken birkaç farklı anahtar kelime analizi yapmanız gerekir;

 • Kategoriler
 • Ürün
 • Marka
 • Yönelimler

Örnek ile açıklamak gerekirse, bisiklet satan bir e-ticaret işletmeniz var. Bu işletme için yukarıda saydığımız maddelere göre bir anahtar kelime analizi yapalım;

 • Kategoriler: Dağ bisikleti, yol bisikleti, çocuk bisikleti

Anahtar Kelimeler: Dağ bisikleti fiyatları, yol bisikleti tavsiye, en iyi çocuk bisikleti

 • Ürün: Bianchi RCX 27.5 dağ bisikleti

Anahtar Kelimeler: Bianchi RCX satın al, bianchi rcx fiyatları, bianchi RCX yorumları

 • Marka: Bianchi

Anahtar Kelimeler: Bianchi satın al, bianchi mağazası, bianchi fiyatları, bianchi dağ bisikleti satın al

 • Yönelimler: Hedef kitlenizdeki bir kullanıcının arama yönelimlerine göre seçilen anahtar kelimeler

Anahtar Kelimeler: Türkiye’de en iyi bisiklet rotası, bisiklete binmenin faydaları

"Hedef kitle analizi nedir" hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Belirlediğiniz anahtar kelimeler sizin SEO stratejinizin temelini oluşturur. Bu yüzden markanızla olabilecek alaka düzeyi en yüksek anahtar kelimeler seçmelisiniz. Ayrıca arama hacmi yüksek anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekir.

2- Rakip Analizi

E-Ticaret SEO Çalışmaları

SEO çalışmalarına başlamadan önce belirlediğiniz anahtar kelimeler ile rakip analizi yaparak stratejilerinizi belirleyebilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri, bu anahtar kelimeleri kullanma şekillerini ve diğer dijital pazarlama yöntemlerini (Google Ads, sosyal medya gibi) incelemek size SEO çalışmalarınızın nasıl olması gerektiğine dair ipuçları verebilir. Rakiplerinizin kullandığı kelimeleri ve içerik türlerini tanıyarak anahtar kelime kullanmak ve içerikler üretmek sizi Google'da yukarılara taşıyabilir.

3- Teknik altyapı optimizasyonu

E-Ticaret SEO Çalışmaları

Google bir arama sonucunu listelerken sayfaları sadece anahtar kelimelere göre sıralamaz. Google algoritması, kullanıcı davranışları iyi analiz edilerek şekillendirilmiş bir sistemdir. Buna göre anahtar kelimelerin yanı sıra web sitesinin teknik özelliklerini de ölçüt olarak alıyor. Buna göre web sitenizde başarılı bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız bu etkenlere mutlaka dikkat etmeniz gerekir;

 • Web sitenizi hızlandırın: Google kullanıcılarının %60'ı bir web sayfası 3 saniye içerisinde açılmazsa o sayfayı terk ediyor. Bu yüzden Google algoritması kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmak için yüklenme hızı yüksek sayfaları arama sonuçlarında üst sıralarda listeliyor. Web sitenizin yüklenme performansı ne kadar hızlıysa, SEO çalışmalarınız da o kadar başarılı olacaktır.
"Image Compressor" gibi web sitenizdeki görsellerin boyutunu sıkıştıran uygulamalar kullanarak sayfanızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca sitenizde düzenli olarak cache temizlemeyi unutmayın!
 • Teknik altyapınızı kontrol edin: Web sayfanızın Google tarafından dizine eklenmesi için sayfanızda mutlaka robots.txt ve .htaccess dosyalarının yer alması ve bir sitemap çıkartılmış olması gerekir. Aksi takdirde web sitenizde yaptığınız tüm SEO çalışmalarının bir işlevi olmayacaktır.
Google Search Console kullanarak web siteniz için otomatik sitemap oluşturabilirsiniz.
 • Mobil uyumluluk: Dünyada internet trafiğinin çoğunluğunu artık mobil cihazlar oluşturuyor (%53.3). Google da algoritmasını bu verilere göre optimize ederek bir sayfanın mobil uyumluluğunu da ölçüt olarak almaya başladı. Böylece markalar ve web sitesi geliştiricileri mobil sayfalara ağırlık vermeye başladı. Web sitenizin hatasız ve hızlı bir mobil uyumluluğa sahip olması, SEO değerinize önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.
Google Search Console ile mobil uyumluluk hatası olan sayfalarınızı görebilirsiniz.
 • SSL sertifikası: SSL sertifikası, web sitenizin güvenilir bir bağlantı olduğunu gösteren bir dijital sertifikadır. Google, kullanıcılarına öncelikli olarak güvenli gördüğü bağlantıları sunar. Bu yüzden eğer web sitenizde SSL sertifikası yoksa mutlaka almanız gerekir. Bu aynı zamanda ziyaretçilerinize ve müşterilerinize de güven verecektir.

4- Anahtar kelime kullanımı ve SEO çalışmaları

Anahtar kelimelerimizi belirledik ve sitenize gerekli teknik optimizasyonları yaptıktan sonra SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz. SEO çalışmaları yapmanın belirli bir formatı yada sihirli bir formülü yoktur. Her SEO uzmanının kendine ait yöntemleri olabilir fakat ana fikir, belirlediğiniz anahtar kelimeleri doğru yerlerde, doğru şekilde kullanmak ve optimizasyon ayarlarını yapmaktır. Bu işlemlerin bazılarını inceleyelim:

 • Anahtar kelime kullanımı: Markanız, ürünleriniz, kategorileriniz ve hedef kitlenizin eğilimlerine göre belirlediğiniz anahtar kelimeleri web sayfalarına yerleştirme işlemidir. Burada dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi anahtar kelime ile içeriğin uyumudur. Google, anahtar kelime ile içerik arasında uyumsuzluk tespit ederse o sayfanın SEO performansını düşürecektir.

Ayrıca anahtar kelimelerinizi ürünlere göre daraltmak, ürünün Google'da kendi başına rekabet etmesini sağlayacaktır. Örnek olarak web sayfanız oyuncaklar üzerineyse ve bir oyuncak araba için ürün sayfası oluşturuyorsanız burada anahtar kelime olarak "oyuncak" yerine,  "uzaktan kumandalı oyuncak araba" kelimesini kullanmanız, bu ürün sayfasının "uzaktan kumandalı oyuncak araba" aramalarında kendi başına rekabet etmesini sağlayacaktır. Google'da ne kadar çok tekil rekabet eden sayfanız varsa trafik çekme oranınız da o düzeyde artacaktır.

 • Başlık kullanımı: Bir web sayfanın başlığı, Google tarafından işlenen ana içeriklerden birisidir. Google sayfa içeriğinizin konusunu ilk olarak bu başlıklardan anlar. Bu yüzden sayfalarınızı oluştururken başlıkları ilgi düzeyine göre belirli bir hiyerarşik yapıya göre organize etmek ve başlıklarda anahtar kelimeleri geçirmek SEO değerinize olumlu bir etki eder.
Ürün sayfalarınızda <h1> etiketi mutlaka ürünün adını ve ana özelliklerini içermelidir. Ürün açıklamalarında <h2> ve <h3> etiketleri ile anahtar kelimelerinizi kullanarak SEO gücünüzü artırabilirsiniz.
 • İçerik kalitesi: Son yıllarda Google'ın algoritmasını çözen SEO uzmanlarının bu durumu istismar ettiğini söylemek mümkün. Buna en güzel örnek gazetelerin web sitelerini örnek verebiliriz. SEO rekabeti için sadece anahtar kelimelere odaklanılması, içerik kalitesinin bir hayli düşmesine neden oluyor. Google bu duruma çözüm olarak artık içerik kalitesini ana etken olarak alıyor. İçeriğiniz, ilgili konuyla ilgili ne kadar zengin bir kaynak sunuyorsa, Google tarafından o kadar öne çıkartılıyor. Bu yüzden anahtar kelime kullanımı hala çok önemli olsa da, içeriğin kalitesine ve zenginliğine de büyük önem ve özen göstermek gerekiyor.
 • Meta açıklamalar: Meta başlığı ve meta açıklamaları, sayfanızın Google aramalarında nasıl gözükeceğini belirlediğiniz ayarlardır. Bu da bir kullanıcının yaptığı arama sonucunda markanız ve ürününüz hakkında edineceği ilk fikir demektir. Bu yüzden hem etkileyici hem de SEO değeri yaratan Meta ayarlamaları yapmanız SEO gücünüzü artırabilir. Meta başlığında ve açıklamasında anahtar kelimenizi kullanırken, kullanıcıyı sayfanıza girmeye teşvik etmelisiniz.
 • URL ayarları: Sayfalarınızı optimize ederken, sayfa URL'sinin ürüne uygun olduğunu kontrol edin. Türkçe karakterler kullanmamaya, kelimeleri semboller ile ayırmaya ve mümkünse URL içerisinde anahtar kelime geçirmeye dikkat edin.
 • Kullanıcı deneyimi: Google'ın ana odağının kullanıcılarına en iyi arama motoru deneyimini yaşatmak olduğunu söylemiştik. Bu yüzden Google, kullanıcısının yönlendirdiği sayfada bozuk bir sayfa ile karşılaşmasını istemez. Eğer web sitenizde bozuk sayfalar varsa SEO değerinizi kötü olarak etkileyecektir. 404 hatası veren sayfalarınızı düzeltmek ve çalışır hale getirmeniz gerekir.
Google Search Console kullanarak hata veren bağlantılarınızı inceleyebilir ve düzeltebilirsiniz.
 • Backlink: Backlink, SEO konusunun en meşhur ve önemli elemanlarından birisidir. Backlink, başka web sayfaları tarafından sitenize yapılan yönlendirmelerdir. Web sayfanız ne kadar çok fazla sayfadan yönlendirme alıyorsa SEO değeri de o kadar yükselir. Google sayfanızın güvenilirliğinden emin olur. Backlink, SEO çalışmaları içerisinde ayrı bir yeri vardır ve sırf backlink üzerine planlama yapılabilir.
Mağazanızdaki ürünlerin üreticisi firmalarla konuşarak sayfanızın linkini kendi sayfalarına eklemelerini isteyebilirsiniz.
 • İçerikle pazarlama, blog: Artık neredeyse tüm web sayfaları bir blog oluşturarak düzenli olarak içerik paylaşıyor. Web sitenizde bir blog oluşturmak hem anahtar kelime kullanımını zenginleştiriyor hem de içerikle pazarlamanın gücünü kullanarak yeni müşteriler kazanmanızı sağlıyor. Burada anahtar kelime analiziniz sırasında belirlediğiniz hedef kitle yönelimlerini kullanabilirsiniz. Eğer bisiklet satan bir firmaysanız, bisikletler hakkında çeşitli içerikler üreterek web sitesi trafiğinizi artırabilirsiniz.

Bisiklet örneğinden devam edersek, bisikletle ilgili bir blog oluştururken bisiklete binen kişilerin ilgi alanlarına göre konular belirlemelisiniz. Mesela "en iyi bisiklet rotaları" veya "bisiklet alırken nelere dikkat etmeli" gibi başlıklar belirleyebilirsiniz.

5- Analiz ve raporlama

Yaptığınız SEO çalışmalarını sürekli olarak takip etmeniz. Sayfalarınızın gösterdiği performansa göre SEO stratejilerinizi tekrardan şekillendirebilirsiniz. Sitenizi ve içeriklerinizi sürekli güncel tutmalı ve başarılı olamadığınız anahtar kelimelerde çalışmalarınızı tekrardan gözden geçirmelisiniz. Bunun için ücretli SEO araçları ile detaylı raporlar oluşturabilir veya ücretsiz Google servisleri kullanarak öngörülerde bulunabilirsiniz.

"Dijital pazarlama için ücretsiz Google servisleri" yazımızı okumak için tıklayın.

SEO çalışmaları uzun soluklu bir süreci kapsar. Anahtar kelimelerinizi eklediğiniz gibi aramalarda en üst sıralarda yer almayı beklememelisiniz. Bir süre boyunca sayfanıza trafik çekmeniz, sayfanızın sonuçlarda yukarıya daha hızlı tırmanmasını sağlayabilir. Bunun için sosyal medya kampanyaları yaparak sitenize trafik yönlendirebilir veya Google reklamları oluşturabilirsiniz.

E-Ticaret sitesi için SEO çalışması yapmak neden önemlidir?

SEO çalışması yapmak, dijital işletmenize pek çok fayda sağlar;

 • Organik trafiğinizin artması, sayfanızın otoritesini artırır. Sayfa otoritenizin artması, sayfanızın arama sonuçlarında daha fazla gösterilmesini sağlar.
 • Uzun vadede başarılı bir e-ticaret performansı yakalamak istiyorsanız, SEO ile organik trafik kazanmanız çok önemlidir. Google Ads gibi reklamları kullanarak sitenize trafik çekebilirsiniz fakat bu trafik kalıcı bir trafik değildir, reklamlarınız kapandığında trafiğiniz de düşecektir. SEO ise ücretsiz bir pazarlama yöntemidir ve bir kere başarıya ulaşırsanız kalıcı bir geri dönüşüm sağlar.
 • Rakiplerinize karşı avantaj elde etmenizi sağlar. Eğer başarılı bir SEO süreci ile arama sonuçlarında rakiplerinizin üstüne çıkabilirseniz, sektörde büyük bir avantaj elde edersiniz.
 • Bir blog sayfası oluşturarak içerik yönetimi yapmak, yeni müşterilere ulaşmanızı sağlar. Böylece işletmenizi maliyetsiz bir şekilde büyütebilirsiniz.

ikas'ı 14 gün ücretsiz deneyin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!