Bir e-ticaret işletmesine sahipseniz, işletmenizin nihai amacı web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve bunları satışla sonuçlandırmaktır. Web sitenize ziyaretçi çekmeniz satış potansiyelinizi artırmanın yanı sıra marka bilinirliği, sitenizin SEO değeri ve müşteri etkileşimi gibi avantajlar sağlar. Bu yüzden ne kadar çok ziyaretçi çekebilirseniz, sektörde rekabet gücünüz de artacaktır.

Web sitenize trafik çekmenin çeşitli yolları bulunmakta. Sosyal medya kanallarından web sitenize trafik çekebilir veya Adwords gibi reklam hizmetlerini kullanarak trafiğinizi artırabilirsiniz. Web sitenize çekebileceğiniz trafik türlerinden birisi de “Organik Trafik” akışıdır. Organik trafik, sitenize arama motorları sonuçları üzerinden gelen ziyaretçilerdir. Ücretli tanıtımlar olmadan web sitenizin genel performansını gösterir. Organik trafik artırma yöntemleri uzun vadede sonuç verse de e-ticarette rekabet edebilmek için önemli bir stratejidir.

Bugün yazımızda organik trafik nedir ve organik trafiğin önemini ele alalım.

Organik Trafik Nedir?

Organik trafik, ziyaretçilerin arama motorunda bir kelime arayıp, listelenen sonuçlar üzerinden web sitenize girmesidir. Örnek ile açıklamak gerekir ise kulaklık satan mağazanıza, birisi Google'da “kulaklık” kelimesi ile arama yaparak web sitenize girmişse, bu “organik ziyaretçi”olarak tanımlanır. Organik ziyaretçilerin toplamı sitenizin organik trafik performansını belirler.

Organik trafik performansını görmek için Google Analytics gibi araçlardan yararlanabilirsiniz. Organik trafiğinizin yüksek olması, işletmenizin uzun vadeli ve kalıcı bir rekabete sahip olmasını sağlar. Arama motorlarında güçlü bir yere sahip olmak bunun ilk şartlarından biridir.

Organik Trafik Neden Önemlidir?

Organik trafik, Google’ın tüm trafiğinin %53’ünü oluşturuyor. Çünkü kullanıcıların %94’ü arama sonuçlarında organik sonuçlara yöneliyor. Bu yüzden arama sonuçlarında işletmenizi bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkartmanız gerekmekte. Bunun için ücretli reklamları deneyebilirsiniz fakat ücretli reklamlar size kısa süreli bir trafik artışı sağlayacaktır ve bütçeniz bittiğinde trafiğiniz duracaktır. Organik trafik ise ücretsiz bir şekilde kalıcı bir trafik akışı sağlar ve web sitenizin rekabetini korur.

Organik trafik akışı sizin asıl müşteri kitlenizi oluşturur. Organik ziyaretçilerinizi inceleyerek dijital stratejilerinizi bu verilere göre şekillendirebilirsiniz. Böylece daha isabetli ve verimli kampanyalar düzenleyebilir, geri dönüşlerinizi artırabilirsiniz.

Organik trafiğinizi artırmak için bazı dijital stratejileri uygulamanız gerekir. Bu çalışmaların sonuçlarını daha uzun bir süreçte görseniz de, başarılı bir organik trafik çalışması e-ticaret işletmenize birçok avantaj sağlayacaktır.

Organik Trafik Artırma Yöntemleri

Organik Trafik Artırma Stratejisi

Organik trafiğin kaynağı arama motorları olduğu için web sayfanıza “arama motoru optimizasyonu” yapmalısınız. “SEO” olarak da bilinen bu çalışmalar, işletmenizin alakalı olduğu kelimeler ile arama motorları sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayan bir dizi çalışmalar bütünüdür.

SEO çalışmaları yapmak web sayfanızı arama motorlarında daha görünür bir hale gelmesini sağlar. Arama motorlarında bir sonucunda ilk sayfada çıkmak çok önemlidir. Günümüzde Google trafiğinin %94’ünü arama sonuçlarında çıkan ilk 10 sayfa oluşturmakta. Bu yüzden e-ticaret işletmenizi arama motorlarına optimize etmeniz çok büyük önem taşır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları web sitenizde yapacağınız bazı teknik işlemleri içerir. Bu işlemleri düzenli olarak içerik üretimi ile destekleyerek SEO gücünüzü artırmanız gerekir. Arama motoru optimizasyonu uzun ve detaylı bir süreçtir. Fakat SEO çalışmalarının temelini oluşturan bazı işlemler şunlardır;

  • Anahtar kelime çalışması: İşletmenizin alakalı olduğu anahtar kelimeleri analiz etmeli ve bu anahtar kelimeleri web sitenize yerleştirmelisiniz. Böylece arama motorları içeriklerinizi hangi aramalar sonucunda listeleyeceğini belirler.
  • Web sitenizin alt yapısını optimize edin: Arama motorlarının web sitenizi tanıyabilmesi ve dizine eklemesi için sayfalarınızda mutlaka robots.txt dosyası olması ve site haritasının çıkartılmış olması gerekir. Bunun için Google Search Console gibi ücretsiz hizmetlerden yararlanabilirsiniz.
  • İçeriklerinizi optimize edin: Arama motorlarının sayfalarınızın ilgili konusunu anlayabilmesi için doğru şekilde anahtar kelime kullanımı yapmanız gerekir.  <h> etiketlerinin kullanımı, görsel açıklaması, anahtar kelimelerın yazımı ve link verme gibi detaylara dikkat edilmelidir.
  • SEO içerikleri üretin: Anahtar kelimelerinizi sadece ürün sayfalarınıza yerleştirmeniz yeterli olmayacaktır. Bunun için bir web sitenize bir blog bölümü ekleyerek anahtar kelimelerinizle düzenli içerikler üretmek, arama motorlarının sizi o kelimeler ile daha fazla indexlemesini sağlayacaktır. Böylece anahtar kelimelerinizde arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.
  • Detaylı düşünün: Hedef kitlenizi iyi analiz ederek web sitenizi onlara daha isabetli bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Örnek olarak kamp malzemeleri satıyorsanız “Türkiye’de kamp yapılacak en iyi yerler” şeklinde bir içerik üretmek web sitesi trafiğinizi ve marka bilinirliğinizi artıracaktır.

SEO çalışmaları yaparak işletmenizle ilgili arama motorlarında kalıcı bir rekabet sağlayabilirsiniz. Böylece sitenizin organik trafik akışı belirli bir seviyeye ulaşacak ve sabit kalacaktır. Diğer dijital pazarlama stratejilerini de kullanarak işletmenizi daha da büyütebilirsiniz.


E-Ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız: