E-Ticarete başlamak istiyorsanız, hedeflerinizi belirlemek ve planlamanızı yapmak firmanızda oturmuş bir sistem kurabilmek ve markanızı daha iyi tanıyabilmek için büyük önem taşır. 2020 yılının verilerine göre yeni kurulan küçük işletmelerin %22’si ilk bir yıl içerisinde kapanıyor. Küçük işletmelerin kısa süre içerisinde kapanmasının en önemli nedenlerinden birisi iş planının yapılmamış olması yada yanlış yapılmış olması olarak görülüyor. Bu yüzden yeni bir işletme kuruyor ve uzun vadeli bir başarı yakalamak istiyorsanız iyi düşünülmüş bir iş planı ve büyüme stratejisi oluşturmanız büyük önem taşır.

E-Ticaret iş planı, firmanızı büyütmek için izleyeceğiniz yol haritasını belirlemek ve fizibilite çıkartmak için yapılan planlamadır. E-Ticarete başlamadan önce markanızı ulaştırmak istediğiniz hedefleri belirleyerek daha sağlam adımlarla yola çıkabilirsiniz. Markanızın genel hatlarını belirlemek, pazar ve hedef kitle araştırması yapmak ve finansal planlama gibi konuları içeren e-ticaret iş planı, e-ticarette başarıya ulaşmak için büyük fayda sağlayabilir.

E-Ticaret iş planlaması nedir?

E-Ticaret iş planı nedir?

Bir girişime başlamadan önce hedeflerinizi belirlemek, işletmenizi kurma ve yönetme aşamasında size yol gösterici niteliği taşır. Bir zaman çizelgesi üzerinde büyüme planları, pazarlama stratejileri ve finansal idare gibi hesaplamaları içerir. Ayrıca şirketin daha iyi tanımlanması ve daha sağlam temellere oturması için faydalı olacaktır. İşletmenizi kurduktan sonra bu plana göre ilerleyerek hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Neden iş planlaması yapmalısınız?

E-Ticaret iş planlaması yapmak şirketinizi başarıya ulaştıracak en önemli çalışmalardan birisidir. İşletmenizi yönetirken bir çalışma planına sahip olmak daha düzenli büyüme ivmesi ve operasyonlarınızın daha sistematik çalışmasını sağlar. İş modelini oluştururken hem markanızı ve pazarı daha iyi tanımış olursunuz hem de işletmenizi geliştirecek yeni fikirler keşfedebilirsiniz.

E-Ticararet iş planı nasıl yapılır?

E-Ticaret iş planı nasıl yapılır?

İnternetten satış yapacağınız fikri bulduysanız, bu fikri sağlam temeller üzerine oturtmanız gerekir. İş planınızı hazırlarken olabildiğince detaylı ve geniş düşünmelisiniz. Gerçekçi hedefler belirleyerek bu hedeflere ulaşacak adımları planlayabilirsiniz. E-Ticaret iş planı sektörlere göre değişiklik gösterebilse de, ele alacağımız 7 temel adımı uygulayarak iş planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Boş bir kağıt üzerine bu 7 adımı uygulamanız bile gün sonunda size e-ticaret işletmenizle ilgili birçok ipucu sağlayacaktır.

1- Genel çerçeve

İş fikrinizin genel bir taslağını oluşturarak iş planınıza başlayabilirsiniz. Bu taslak, iş planınızın geri kalanında üzerine düşmeniz gereken konular hakkında size fikir sağlayacaktır. Genel çerçevenizi oluşturmaya kendinize bu soruları sorarak başlayabilirsiniz;

E-Ticarette iş planı nasıl yapılır?
 • Markanız ne yapar?

Firmanızın genel olarak sunduğu hizmetleri ve ürünleri ele almalısınız. Markanızın hangi sorunlara çözüm sağladığı ve faaliyet göstereceği sektörü kabaca belirleyebilirsiniz. Ayrıca markanızın çalışma modelini yani B2B veya B2C olarak mı faaliyet göstereceğinizi belirlemek, bir sonraki adımlarda uygulayacağınız stratejileriler için belirleyici rol oynar.

Çalışma modellerini daha iyi anlamak için "E-Ticaret türleri nelerdir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Ulaşmak istediğiniz hedefler neler?

Markanızı ulaştırmak istediğiniz hedefi belirleyin. Hedef belirlerken gerçekçi düşünmek ve verilerden yararlanmak daha isabetli hedefler oluşturmanızı sağlar. Sektör hacminden ve zaman çizelgenizde ulaşabileceğinizden daha büyük hedefler belirlemekten kaçınmalısınız.

 • Ürün ve hizmetleriniz neler?

Satacağınız ürün yelpazesini ve ürünlerinizin ana kategori başlıklarını belirleyin. Bir tüketicinin bu ürüne neden ihtiyaç duyabileceğini analiz edin. Ayrıca ürünlerin yanında sağlayacağınız hizmetleri (teknik servis desteği gibi) belirleyerek iş planınıza dahil edebilirsiniz.

 • Ana hedef kitleniz kim?

Hedef kitleniz markanızı ulaştırmak istediğiniz kişiler grubudur. Amacınız bu kişileri markanıza çekmek ve müşteriye dönüştürmektir. Markanıza ve ürünlerinize ilgi duyabilecek müşteri kitlesini belirleyerek markanızı bu hedef kitleye göre kurgulayabilirsiniz. Örnek olarak kadın giyim ürünleri satmayı planlıyorsanız, hedef kitleniz de kadınlar olacaktır. Markanızı tasarlarken kadın tüketicilerin davranış eğilimlerine göre tasarlayabilirsiniz. Bir kaykay markası oluşturmak istiyorsanız gençlere yönelik ve enerjik bir marka kimliği kullanabilirsiniz.

Hedef kitle analizi hakkında daha fazla bilgi için "Hedef kitle analizi nedir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Hangi satış kanallarını kullanacaksınız?

Ürünlerinizi hangi kanallar aracılığı ile satışa sunacağınızı planlayın. Ürünlerinizi kendinize ait bir e-ticaret sitesinde veya pazaryerlerinde satışa sunabilirsiniz. Eğer pazaryerlerinde satış yapmayı düşünüyorsanız ödeyeceğiniz komisyon oranlarını, kendi altyapınızı kullanacaksanız geliştirme maliyetlerini de hesaba katmayı unutmayın.

Trendyol komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

Hepsiburada komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

n11 komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

 • Kullanacağınız ödeme yöntemleri neler?

Müşterilerinize sunacağınız ödeme yöntemlerini belirleyin. Eğer kendi e-ticaret altyapınız ile faaliyet göstermeyi düşünüyorsanız, sitenize bir sanalPOS kurmalısınız. SanalPOS için çalıştığınız banka ile veya iyzco, PayTR gibi ortak sanalPOS’lar ile çalışabilirsiniz. Böylece iş planınızın ileriki adımlarında yapacağınız finansal planlamada, ödeme yöntemleri ve komisyon giderlerinizi hesaplayabilirsiniz.

E-Ticaret sitenizde kullanabileceğiniz ödeme sistemleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için "E-Ticarette kullanılan online ödeme yöntemleri ve sistemleri" yazımızı okuyabilirsiniz.

2- Marka tanımı

E-Ticaret markanızı detaylıca tanımlayarak daha sağlam bir zemin üzerine kurgulayabilirsiniz. Marka tanımı, markanıza dair ana hatların detaylı açıklamalarını içerir. Markanızı tanımlamak için şu sorulara yanıt arayabilirsiniz;

E-Ticarette iş planı nasıl yapılır?
 • Marka ismi

Marka isminize karar verirken akılda kalıcı ve etkili bir isim bulmaya çalışın. Aklınıza gelen fikirleri bir kağıda yazarak listeleyin. Ayrıca rakip marka isimlerini inceleyerek sektörde etkili olabilecek marka ismi fikirleri bulabilirsiniz. Marka ismine karar verirken seçtiğiniz isme uygun domain ve sosyal medya hesaplarının uygun olup olmadığını kontrol edin.

 • Şirket yapısı

E-Ticaret üzerinden ürünlerinizi satmak ve ödeme alabilmek için yasal şirket kurmanız gerekir. Eğer işletmenizi tek başınıza yönetecekseniz bir şahıs şirketi kurabilir eğer ortaklarınız varsa limited şirket kurabilirsiniz.

Anonim şirketler ile limited şirketler arasındaki farklar nelerdir?
 • Alan adı

Alan adı (domain) web sitenizin dijital adresidir. E-Ticarete başlarken dikkat etmeniz gereken önemli adımlardan birisidir. Domain alırken markanızın adının domain içerisinde yer aldığından emin olun. Kolay hatırlanabilir ve yazılabilir bir domain adresi, müşterilerinizin web sitenizi bulmasını kolaylaştıracaktır.

 • Misyon ve vizyon

E-Ticaret işletmenizi kurgularken misyon ve vizyon hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Neden bu işe başladığınızı, bu fikri büyütürken etkilemek ve desteklemek istediğiniz alanları ve nihai olarak ulaşmak istediğiniz noktayı belirleyerek misyon ve vizyon hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.

 • Ekip ve roller

İşletmenizde birlikte çalışacağınız ekibi belirlemek ve rol dağıtımı yapmak, operasyon işlemleriniz sırasında daha verimli ve sistematik bir ekip çalışması sağlayacaktır.

3- Pazar araştırması

Pazar araştırması yapmak markanızın uzun vadeli bir başarıya ulaşması için en önemli adımlardan birisidir. Hangi sektörde olursanız olun, bir girişime başlamadan önce mutlaka pazar araştırması yapmalısınız. Pazar araştırması, rakip analizi, hedef kitle analizi gibi araştırmaları yaparak sektörünüzle ilgili detaylı bilgiler elde edebilirsiniz. Faaliyet göstereceğiniz sektörü en ince ayrıntısına kadar bilmeniz, e-ticaret işletmenizi yönetirken daha doğru kararlar almanızı sağlar.

E-Ticarette iş planı nasıl yapılır?
 • Sektör büyüklüğü ve fırsatlar

Faaliyet göstereceğiniz sektörün büyüklüğünü anlamak, satış tahminleri oluşturmanıza yardımcı olur. Satış tahminleri oluşturarak ulaşmak istediğiniz hedefe ne kadar sürede ve hangi yollardan ulaşacağınızı öngörebilirsiniz. Satış tahminleri oluştururken gerçekçi düşünmek faydanıza olacaktır. Satış tahminlerinizi pazar ve hedef kitlenin büyüklüğüne göre yapmak için KPI’lardan yararlanabilirsiniz.

Türkiye’de e-ticaret sektörü hakkında veriler arıyorsanız “Türkiye’de e-ticaret istatistikleri 2020” yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Rekabet ve SWOT analizi

Rakiplerinizi tanımadan sektörünüzde lider olmanız çok zordur. Rakiplerinizin dijital mağazalarını, ürünlerini, fiyat aralıklarını, kampanyalarını ve pazarlama stratejilerini inceleyerek sektörünüz hakkında geniş bir bilgi edinebilirsiniz. Rakiplerinizin şu özelliklerini inceleyebilirsiniz;

 • İş modeli (B2B veya B2C olduğu)
 • Domain adı
 • Web sitesi trafiği
 • Fiyat politikaları
 • Misyon ve vizyonu

Rakiplerinizi tanımak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise SWOT analizidir. SWOT analizi, rakiplerinizin güçlü, zayıf, umut vaat eden ve tehdit oluşturan özelliklerinin listelendiği bir çalışmadır. SWOT analizi yaparak rakiplerinizin hem güçlü yönlerini görebilir hem de zayıf yönlerini görerek kendi firmanız için bir fırsat oluşturabilirsiniz. Rakiplerinizin zayıf tarafları üzerinde güçlenerek rakiplerinize üstünlük sağlayabilirsiniz.

E-Ticarette iş planı nasıl yapılır?

4-Ürünler ve hizmetler

Ürünleriniz ve hizmetleriniz için genel çerçeve aşamasında bir giriş yapmıştık. Bu aşamada ise ürünleri ve hizmetleri daha detaylı bir şekilde ele almalısınız. Sektör ve rakip analizinden elde ettiğiniz verileri kullanarak, ürün çeşitliliği, fiyat politikaları, stok adedi gibi etkenlere karar verebilirsiniz. Ayrıca ürünlerinizin genel özelliklerini listeleyerek çözüm sağladığı problemleri not alabilirsiniz. Öne çıkartmak istediğiniz spesifik bir ürün varsa bu ürüne dair ekstra özellikleri ve talep nedenlerini listeleyin. Bu notlar pazarlama aşamasında işinize yarayacaktır.

5-Pazarlama

İyi bir pazarlama olmadan markanızı başarıya ulaştırmanız neredeyse imkansızdır. Her işletmenin belirli bir oranda pazarlama bütçesi ayırması gerekir. Özellikle dijital pazarlama yöntemleri ile düşük maliyetlerle etkili kampanyalar yapabilirsiniz. Pazarlama planınızı yaparken veriler kullanarak daha isabetli bir büyüme hedefi yakalayabilirsiniz.

E-Ticarette iş planı nasıl yapılır?
 • Bütçe planlaması

Eğer pazarlama için harcayabileceğiniz sınırlı bir bütçe varsa bu bütçeyi en baştan belirleyin. Başlangıç aşamasında büyük bütçelere ihtiyacınız olmasa da pazarlama için harcama yaparken çekingen olmamakta fayda var. Dijital pazarlama harcamaları doğru yapıldığı takdirde maliyetini kolayca karşılayabilir. İşletmenizin büyüklüğüne göre bir bütçeye karar vererek kullanacağınız pazarlama yöntemleri arasında paylaştırabilirsiniz.

 • Pazarlama kanalları

Dijital pazarlama için kullanabileceğiniz pek çok farklı seçenek bulunmakta. Ayırdığınız bütçeye, sektörünüze ve hedef kitlenize göre kullanacağınız pazarlama kanallarını kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz iki türlü pazarlama kanalı bulunmakta;

 • Ücretli tanıtımlar
 • Organik pazarlama

Ücretli tanıtımlar sosyal medya ve arama motorları gibi kanallar üzerinden yayınlayabileceğiniz ücretli reklamları kapsar. Kullanacağınız ücretli tanıtım kanallarına karar vermek için hedef kitlenizin hangi mecralarda daha aktif olduğunu araştırabilirsiniz. Örnek olarak, mutfak eşyaları satan bir e-ticaret siteniz var ve hedef kitleniz 50-65 yaş arası ev hanımları ise Facebook reklamlarına ağırlık verebilirsiniz. Takı ve aksesuar satıyorsanız ve hedef kitleniz genç kadınlarsa Instagram reklamlarını tercih edebilirsiniz. Ücretli tanıtım verebileceğiniz kanallar şunlardır;

 • Sosyal medya kanalları
 • Google reklamları
 • PPC reklam modelleri
 • Influencer marketing

Ücretli tanıtımların dışında tercih edebileceğiniz diğer pazarlama yöntemi ise organik tanıtımlardır. Organik tanıtımlar ilk başta bir bütçe gerektirse de, belirli bir çalışma süreci sonrasında e-ticaret kanallarınıza sabit düzeyde ve maliyetsiz trafik gelmesini sağlar. Organik tanıtımlar için uygulayabileceğiniz pazarlama stratejileri şunlardır;

 • SEO çalışmaları
 • İçerik pazarlaması
 • Sosyal medya pazarlaması
SEO çalışmaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız "E-Ticaret SEO çalışmaları" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Medya Planlaması

Pazarlama kampanyalarınızdan daha iyi sonuç alabilmek ve bütçenizi en iyi şekilde değerlendirmek için pazarlama kampanyalarınızı bir zaman çizelgesi üzerinde planlayın. Markanızın açılış duyuruları, sosyal medya paylaşımlarınız, ücretli reklamlarınızın başlangıcı ve bütçenizin kanallar arası dağılımı gibi planlamaları bu çizelgeye ekleyebilirsiniz.

E-Ticarette iş planı nasıl yapılır?

6- Operasyon Planı

E-Ticaret operasyon planı işletmenizin çarklarının nasıl döneceğini belirler. İşletmenizi nasıl yöneteceğiniz, yapacağınız anlaşmalar ve kuracağınız ekosistemi bu aşamada kurabilirsiniz. Operasyon planınıza dahil edebileceğiniz bazı başlıklar şunlardır;

E-Ticarette iş planı nasıl yapılır?
 • Tedarik zinciri

Eğer üretici değilseniz ve ürünlerinizi tedarikçi firmalardan sağlayacaksanız, bu firmalarla anlaşmalarınızı sağlayın. Ürünlerin üretim süreçleri, tedarik süreci gibi faktörleri hesaba katarak tedarik planınızı oluşturun. Böylece stoklarınızda devamlılık sağlayabilirsiniz. Eğer dropshipping ile e-ticaret yapmayı planlıyorsanız, dropshipping tedarikçilerinizi ve ürünlerinizi stoklayacağınız depoları seçebilirsiniz.

 • Kargo operasyonları

Kargo firmalarıyla anlaşma sağlayarak müşterilerinize daha iyi bir kargo deneyimi sağlayabilirsiniz. Kargo firmalarıyla sabit ücret anlaşmaları yaparak kargo maliyetlerinizi düşürebilir ve bir düzen sağlayabilirsiniz.

Kargo anlaşmaları hakkında daha fazla bilgi almak için "E-Ticarette kargo operasyonları" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz!
 • Stok ve depolama

Ürünlerinizi nerede ve nasıl depolayacağınızı belirleyin. Depolama alanına göre alabileceğiniz stok miktarını hesaplayabilirsiniz. Stok miktarına karar verirken ürünlerin tahmini satış rakamlarını, depolama maliyetini ve tekrardan tedarik sürecini hesaba katabilirsiniz. Stoklarınızı düzenli olarak takip edebileceğiniz bir düzen kurmak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

 • E-Ticaret entegrasyonu

E-Ticaret operasyonlarınızı tek bir panelden kolayca yönetmek için ikas e-ticaret entegrasyonu kullanabilirsiniz. E-Ticaret entegrasyonu ile e-ticaret sitenizi ve tüm pazaryeri mağazalarınızı tek bir panelden yönetebilirsiniz. Tüm dijital mağazalarınızın stoklarını eşzamanlı bir şekilde yöneterek stoklarınızı kolayca takip edebilirsiniz. Kargo entegrasyonu sayesinde tüm siparişlerinizin sorunsuz ulaştığına emin olabilirsiniz.

E-Ticarette entegrasyonu

7- Finansal plan

Finansal planlama yapmak işletmenizin belirli bir süre boyunca ihtiyacı olan sermayeyi, giderleri ve gelirleri görmek açısından çok faydalıdır. Yatırımın geri dönüş sürecini hesaplamak için büyüme planlarınızla uyumlu bir şekilde gelir tahmini yapabilirsiniz. Pazarlama planlaması sürecinde elde ettiğiniz veriler ile olarak ulaşabileceğiniz müşteri sayısını tahmini olarak bulabilirsiniz. Bir zaman çizelgesi üzerinde satışlarınızın büyüme hedeflerini belirleyebilir, buna göre ulaşmak istediğiniz geliri hesaplayabilirsiniz.

E-Ticaret iş planınızı, iş modelinize göre detaylandırabilir ve genişletebilirsiniz. Bu saydığımız 7 madde ile iş planlamanızın temelini oluşturabilirsiniz.


ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!