Bir e-ticaret platformunun güvenliği ne kadar tescilliyse internetten alışveriş yapan tüketiciler tarafından o kadar çok tercih edilir. 6 Haziran 2017’de Resmi Gazete’de yayınlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası tebliğ ile e-ticaret siteleri için yeni bir güvenlik sertifikası oluşturulmuştu. Ticaret Bakanlığı’nın verdiği yetki kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB tarafından verilen güven damgası, 6 Ocak 2020’de ilk sahiplerini buldu.

E-ticaret güven damgası nedir?

Güven damgası, bir e-ticaret sitesinin devlet tarafından belirlenen asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyduğunu gösteren elektronik belgedir. Güven damgası, TOBB’un damga sahibi e-ticaret sitesine kefil olduğunu belirtmez veya sitede bulunan ürün veya hizmetlerin kaliteli olduğu anlamına gelmez. E-ticaret güven damgası, yalnızca e-ticaret sitesinin güvenlik ve hizmet kalitesi açısından devlet tarafından belirlenen düzeyde olduğunun tescilidir.

Güven damgası nasıl alınır, başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

E-ticaret güven damgası alabilmek için öncelikle TOBB’un Güven Damgası Web Sitesi üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru sahibinin, bu adreste bulunan üyelik formunu doldurduktan sonra güven damgası başvurusu için temin etmesi gerekli belgeler şunlardır:

Başvuru İçin Gerekli EvraklarEvrakları Hazırlayacak Kişi/KurumlarEvrakların İletileceği Yer
Güvenlik testi sonucu (Başvuru tarihinden en fazla üç ay önce yaptırılmış) TSE’nin yetkilendirdiği sızma testi firması tarafından imzalanacak ve firma kaşesiyle kaşelenecektir.Kargo/Posta yoluyla TOBB’a iletecek.
Yazılı beyan (Başvuru dilekçesi)Güven damgası başvurusu yapan e-ticaret sitesi tarafından imzalanacak ve kaşelenecektir.Kargo/Posta yoluyla TOBB’a iletecek.
Yetki metniGüven damgası başvurusu yapan e-ticaret sitesi tarafından imzalanacak ve firma kaşesiyle kaşelenecektir.Kargo/Posta yoluyla TOBB’a iletecek.
Üyelik sözleşmesiGüven damgası başvurusu yapan e-ticaret sitesi tarafından imzalanacak ve firma kaşesiyle kaşelenecektir.Kargo/Posta yoluyla TOBB’a iletecek.
Genişletilmiş Doğrulama Sertifikası (EV SSL)Güven damgası başvurusu yapan e-ticaret sitesi tarafından imzalanacak ve firma kaşesiyle kaşelenecektir.Kargo/Posta yoluyla TOBB’a iletecek.
Vergi Levhası İnternet üzerinden sisteme yüklenecek.
İmza sirküleri (Başvuru tarihinden önceki altı ay içerisinde alınmış)  İnternet üzerinden sisteme yüklenecek.
Adli sicil belgesi (Başvuru tarihinden önceki altı ay içerisinde alınmış)  İnternet üzerinden sisteme yüklenecek.
Dekont İnternet üzerinden sisteme yüklenecek.

Güven damgası alabilmek için yaptırılması gereken güvenlik testinin içeriğini linkten görebilirsiniz.

Belgeleri TOBB tarafından değerlendirilir ve süreç 30 gün içinde sonuçlandırılarak başvuru sahibi olumlu veya olumsuz olarak bilgilendirilir.

Başvuru sürecinin tüm detaylarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Başvuru ücretleri nedir?

Güven damgası başvuru ücreti, başvuran e-ticaret sitelerinin işlem hacmine göre belirlenmektedir. Başvuru ücretleri düşük, orta ve yüksek işlem hacmi olmak üzere üç kategoride belirlenmiştir.

Düşük İşlem HacmiOrta İşlem HacmiYüksek İşlem Hacmi
İşlem Sayısı0-20 bin20 bin – 1 milyon1 milyon üzeri
Ücret Tarifesi3 bin ₺ + KDV5 bin ₺ + KDV15 bin ₺ + KDV

Hangi e-ticaret siteleri güven damgasına sahip?

Güven damgası tebliğ 2017 yılında yayınlanmış olsa da ilk kez 6 Ocak 2020’de ilk güven damgaları TOBB tarafından başvuru sahiplerine verildi. Şu anda Türkiye’de bu damgaya sahip olan e-ticaret sitelerinin tam listesi şöyle:

 • EPTTavm
 • GittiGidiyor
 • Sahibinden
 • Sigortam
 • Beko
 • Sarar
 • Migros Sanal Market
 • Sefamerve
 • Arçelik
 • Modanisa
 • Flypgs
 • Farmasi

E-ticaret hakkında işinize yarayabilecek diğer yazılarımız:

E-ticarette Kullanılan Online Ödeme Yöntemleri ve Sistemleri

Shopify Üzerinden Nasıl Ödeme Alabilirsiniz?

Kimler E-fatura Zorunluluğu Kapsamında?