E-Ticaret entegrasyonu nedir? çoğu kişi tarafından merak edilen bir konu. E-Ticaret entegrasyonu, e-ticaret operasyonlarınızı tek bir panelden yönetmenizi sağlayan bir sistemdir. E-Ticaret yapmanın zahmetli ve vakit alan işlerini kolaylaştırarak işletmenizi daha verimli yönetmenizi sağlar. Ayrıca ürünlerinizi pazaryerleriyle entegre ederek satış kanallarınızı çeşitlendirir. Bu özelliği ile “pazaryeri entegrasyonu” olarak da adlandırılıyor.

E-Ticaret entegrasyonu e-ticaret sitenizdeki ve pazaryeri mağazalarınızdaki ürünleri tek bir merkezde toplar. Böylece her bir dijital mağazayı ayrı ayrı yönetmek yerine tek bir panelden yönetebilirsiniz. Tüm ürünlerinizin tek bir panelde toplanması toplu güncellemeler, akıllı stok yönetimi ve sipariş takibi gibi birçok özellik sağlar. E-Ticaretin vakit ve iş gücü isteyen işlerini kolaylaştırarak, işletmenizi büyütmeye odaklanmanızı sağlar.

E-Ticaret entegrasyonu nedir?
E-Ticaret entegrasyonu nedir?

E-Ticaret pazaryeri entegrasyonu nedir?

E-Ticaret entegrasyonu bulut tabanlı bir SaaS (System-as-a-Service) yazılımdır. E-Ticaret sitenizden ve Trendyol, n11, Hepsiburada gibi pazaryeri mağazalarınızdan aldığı verileri tek bir merkezde işler. Böylece tek bir panel üzerinden tüm dijital mağazalarınızı eşzamanlı olarak yönetirsiniz. Yönetim panelinin kullanıcı dostu olması sayesinde e-ticaretin karışık yönetim panelleri içerisinde kaybolmazsınız.

E-Ticaret entegrasyonun sağladığı en büyük kolaylık tüm ürün, sipariş ve stok gibi güncellemelerin dijital mağazalar arasında senkronize olmasıdır. Örnek olarak, Trendyol’dan sattığınız bir ürünün stok durumu, tüm dijital mağazalarınızda otomatik olarak güncellenir. Böylece her bir mağazada tek tek stok güncellemesi yapmanız gerekmez. Bu özelliği ile e-ticaret entegrasyonu kullanmak büyük bir vakit tasarrufu sağlamakta.

E-Ticaret entegrasyonunu OpenCart, WooCommerce ve Shopify gibi yaygın kullanılan e-ticaret altyapıları ile kullanabilirsiniz. Bu altyapılardan birine sahip e-ticaret sitenizi, n11, Trendyol, Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi pazaryerlerine entegre ederek tüm satış kanallarında ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Bir e-ticaret siteniz olmadan da sadece pazaryeri mağazalarınızı bu panel üzerinden yönetebilirsiniz.

E-Ticaret entegrasyonu nedir?
E-Ticaret entegrasyonu nedir?

E-Ticaret entegrasyonu özellikleri nelerdir?

Dijital mağazalarınızdaki işlerinizi kolaylaştıracak e-ticaret entegrasyonu özellikleri neler birlikte inceleyelim;

 • Sipariş ve stok yönetimi

Birden çok pazaryerinde satış yapıyorsanız, pazaryerlerindeki satışlarınızı, ürünlerin stok durumunu ve kargo süreçlerini takip etmeniz gerekir. Her pazaryeri için ayrı ayrı bu takibi yapmak fazla vakit kaybına ve satışların gözden kaçmasına neden olabilir.

E-Ticaret entegrasyonu nedir
E-Ticaret entegrasyonu nedir?

ikas pazaryeri entegrasyonu ile tüm pazaryeri mağazalarınızda gerçekleşen işlemleri tek bir panelden takip edebilirsiniz. ikas paneli üzerinden n11, Trendyol, Hepsiburada gibi birden çok pazaryeri mağazanızda yapılan satışları bir arada görebilirsiniz. Böylece hiç bir satış gözünüzden kaçmamış olur.

E-Ticaret entegrasyonunun en işlevsel özelliklerinden birisi de otomatik stok güncellemesidir. Bir ürün bir pazaryerinde satıldıktan sonra stok durumu satışa açık olduğu tüm kanallarda otomatik olarak güncellenir. Örnek olarak Trendyol üzerinden bir ürün sattığınızda o ürünün stok durumu Hepsiburada ve n11 gibi diğer pazaryerlerinde de otomatik olarak düşer.

E-Ticaret entegrasyonu nedir?
E-Ticaret entegrasyonu nedir?
 • XML ile toplu ürün yükleme

Birden çok dijital mağaza yönetmenin en büyük zorluklarından birisi de ürün eklemektir. Her pazaryeri mağazanız için ürünleri tek tek girmek çok fazla vakit alan ve sıkıcı bir iştir. Bunun yerine e-ticaret entegrasyonu paneline tüm ürünlerinizi XML tablosu ile aktarırsınız. Panel üzerinden ürünleri istediğiniz dijital mağazalarınıza otomatik olarak aktararak satışa açabilirsiniz.

 • Ürün yönetimi

ikas e-ticaret entegrasyonu ile ürünlerinizin beden, renk, özellik gibi varyasyonlarını tanımlayabilirsiniz. Satış sonrası hangi özellikteki ürün satıldıysa o ürünün stokları otomatik olarak güncellenir. Böylece bir ürünün farklı özellikteki çeşitlerinden elinizde kaç tane kalmış daha kolay takip edebilirsiniz.

 • Kargo takip

E-Ticarette kargo operasyonları müşteri memnuniyeti açısından önem taşır. ikas e-ticaret entegrasyonunun bir özelliği olan kargo entegrasyonu, satılan ürünlerinizin kargo süreçlerini tek bir panelden takip etmenizi sağlar. Tüm pazaryerlerindeki satışların kargo durumlarını görebilir, satılan ürünleriniz için kargo etiketi bastırabilirsiniz.

Kargo operasyonları hakkında daha fazla bilgi almak için "E-Ticarette kargo operasyonları" yazımızı okuyabilirsiniz!
 • E-Fatura entegrasyonu

Paraşüt entegrasyonu ile satışlarınıza otomatik olarak e-fatura oluşturabilir, geçmiş faturalarınızı görüntüleyebilir ve raporlar oluşturabilirsiniz. Böylece ön muhasebe işlemleriniz hız kazanırken, müşteri memnuniyetiniz artar.

E-Fatura hakkında daha fazla bilgiyi "E-Fatura nedir?" yazımızda bulabilirsiniz!

 • Komisyon raporları

Her pazaryerinin kategori bazlı komisyon oranı değişiklik göstermekte. Bir pazaryeri içindeki farklı kategoriler için de komisyon oranları değişiyor. Bu yüzden hangi ürüne ne kadar komisyon ödediğiniz, toplam ödediğiniz komisyon gibi hesaplamaları yapmak oldukça zorlaşıyor. ikas e-ticaret entegrasyonu, komisyon raporlarınızı otomatik olarak hazırlar.

Trendyol komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

Hepsiburada komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

n11 komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın!

 • Dijital mağazanızı cep telefonununuzdan takip edin!

ikas pazaryeri entegrasyonunun bir özelliği olan "ikasBoss" uygulaması ile mağazanıza ait anlık verileri ve raporları akıllı cihazınızdan takip edebilirsiniz. Böylece işletmenizde yaşanan gelişmeleri kaçırmazsınız.

E-Ticaret entegrasyonu avantajları nelerdir?

E-Ticaret entegrasyonu kullanmak pazaryeri ve e-ticaret mağazalarınızı çok daha verimli yönetmenizi sağlar;

 • Stok sayımı gibi vakit alan işlerle uğraşmazsınız.
 • Birden çok pazaryerinin karışık panelleri yerine kolay ve hızlı tek bir panel üzerinden tüm dijital mağazalarınızı yönetirsiniz.
 • Tüm satışlarınız tek bir panele düşer. Böylece her siparişi zamanında ulaştırırsınız ve mağaza puanınınız düşmez.
 • Raporlar sayesinde mağazanıza dair daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.
 • Kargo operasyonlarınızı daha düzenli takip edebilirsiniz.
 • Müşteri memnuniyetini artırır.

ikas ile e-ticaret operasyonlarınızı tek panelden yönetin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!