Ticarette yeni kanallar açıldıkça tüketici davranışları da değişim gösteriyor. E-ticaretin gelişmesi ve markaların sosyal medya aracılığıyla müşterileriyle yakınlaşması, tüketicileri yeni bir alışkanlığa itti. Artık tüketiciler tercih ettikleri markalarla daha fazla etkileşim halinde olmak istiyor. Tüketiciyle etkileşim halinde olmak müşterilerde marka bağlılığı oluşturuyor ve markanızdan alışveriş yaparken kendini daha çok güvende hissetmesini sağlıyor. Bu yüzden müşterilerinizle etkileşim halinde olarak bir takipçi kitlesi oluşturmak, sürdürülebilir rekabet ve marka kimliğiniz açısından çok önemlidir.

Müşterilerinizle etkileşim kurabilmek için kullanabileceğiniz farklı kanallar bulunmakta. Sosyal medya aracılığıyla müşterilerinizin sizi takip etmesini sağlamak bu yöntemlerden birisidir. Fakat sosyal medya herkese açık bir platformdur ve müşteriniz olmayan kişiler de sizi takip edebilir. Müşterilerinizle kendilerini özel hissettirecek bir etkileşim kurabilmek için “E-mail Marketing” kanalını deneyebilirsiniz. E-mail marketing ile mevcut müşterilerinize özel teklifler ve içerikler sunabilirsiniz.

Bu yazımızda E-mail marketing nedir ve nasıl yapılır ele alalım.

E-mail Marketing Nedir?

Kayıtlı müşterilerinize toplu olarak e-posta göndererek iletişim kurmaya e-mail marketing yani e-posta pazarlaması denir. Daha önce sitenize kaydolan müşterilerinizin e-posta adreslerine doğrudan mail göndererek markanızla bir bağ oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Müşterilerinize kutlama, kampanya veya duyuru mailleri gönderebilir, markanızı tekrar tercih etmeye teşvik edebilirsiniz.

Günümüzde pek çok marka bu yöntemi kullanmaktadır. Yeni ürünlerin veya kampanyaların tanıtımı, güncellemeler, kutlamalar ve içerik pazarlama gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir.  Oldukça hızlı ve pratik bir şekilde müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlayan e-mail marketing avantajları şunlardır;

·       Müşterilerinizin sitenizi düzenli olarak takip etmesini sağlar.

·       Çok kısa sürede kampanyanızın etkilerini ölçebilirsiniz.

·       Düşük maliyetli ve pratik bir yöntemdir.

·       Müşterilerinizle doğrudan bir iletişim kurmanızı sağlar.

·       Kampanyalardan daha fazla verim almanıza yardımcı olur.

E-mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-posta pazarlamasının diğer pazarlama yöntemlerinden farkı müşterinize özel olmasıdır. Kişiye özel içerikler ve kampanyalar oluşturmak, müşterinizi özel hissettirecek ve markanızı kullanmaya teşvik edecektir. Bu yüzden müşteri kitlenizi analiz ederek onların ilgi ve yönelimleri doğrultusunda özel içerikler oluşturabilirsiniz. Bu içerikleri oluştururken bazı tekniklere uymak daha başarılı bir geri dönüş almanızı sağlayabilir. E-posta pazarlaması nasıl yapılır kısaca ele alalım;

Daha Çok E-posta Adresi, Daha Çok Bağlantı

Müşterilerinizin yada ziyaretçilerinizin e-posta adreslerine sahip olmanız e-posta pazarlamasının temelidir. Müşterilerinizin e-posta adreslerini kayıt ve sipariş sayfalarında toplayabilirsiniz. Ana sayfanıza bir pop-up oluşturarak ziyaretçilerinizi haber bültenine kayıt olmaya teşvik edebilirsiniz.

Müşterilerinize Özel İçerikler Oluşturun

Müşterilere kendilerini özel hissettirmenin önemini vurgulamıştık. Bunun için elinizde olan verileri ve analitik verilerini kullanarak müşterilerinize özel içerikler oluşturabilirsiniz. Müşterilerinizin demografik özelliklerini inceleyerek gruplar oluşturabilir ve bu gruplara farklı e-posta içerikleri hazırlayabilirsiniz. Örnek olarak müşterilerinizi doğum günlerine özel içerikler ve kampanyalar oluşturarak markanızla yakınlık kurmasını sağlayabilirsiniz. Web sayfanızın analitik verilerini inceleyerek istediğiniz kategorileri ve ürünleri öne çıkartabilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Üretin

E-mail marketing yaparken e-posta içeriklerinizi müşterilerinizi sıkmayacak şekilde hazırlamalısınız. Anlaşılır ve sade bir dil kullanımı okuyucuların ilgisini artıracaktır. Ayrıca e-postanın görsel tasarımı, doğru formatta hazırlanmış olması ve mobil uyumlu olması gibi faktörlere dikkat etmek gerekir. Bunun için markanıza ait bir e-mail marketing şablonu oluşturabilir ve bu şablonu düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Geri Dönüşleri Analiz Edin

Gönderdiğiniz e-postaların performansını ölçümleyerek e-mail marketing stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. E-postanız ile web sitenize ne kadar trafik aldığınız, oluşturduğunuz kampanya kodunun ne kadar kullanıldığı, e-postanızın okuma ve görülme sayıları gibi birçok veriyi inceleyerek e-posta pazarlama performansını görebilirsiniz. Bu veriler sonraki e-postalarınızı hazırlarken size yol gösterici olabilir.

E-mail Marketing Örnekleri

E-posta pazarlama içerik sınırlaması olmadığı için çok yaratıcı biçimlerde şekillendirilebilir. E-posta içeriğine yazı, görsel, buton, url gibi farklı içerikler koyabilirsiniz. Böylece müşterilerinizi e-postalarınızın takipçisi yapacak içerikler üretebilirsiniz.

E-posta pazarlamaya güzel bir örnek olarak  Yemeksepeti'nin doğum günü kutlama e-postalarını gösterebiliriz. Yemeksepeti, kullanıcılarına doğum günlerinde isme özel çekilmiş videolar gönderiyor. Kullanıcılar doğum günlerinin Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın tarafından kutlandığını görünce kendilerini özel hissediyor. Bu videolar aynı zamanda sosyal medyada da paylaşılarak viral olmuştu. Yemeksepeti'nin bu kampanyası içerikle pazarlamanın güzel bir örneğidir.

Bunun gibi içeriklerin yanında sabit bir şablon oluşturarak müşterilerinizle sürdürülebilir bir iletişim kurabilirsiniz. Aynı şablon üzerinden haberlerinizi, kampanyalarınızı veya tekliflerini duyurabilirsiniz. Daha klasik ama pratik olan bu yöntemin bir örneğini de Amazon uyguluyor. 2020 yılında Amazon kullanıcılarına yanlışlıkla e-posta şablonunu düzenlenmemiş bir şekilde gönderdi. Hızla yayılan bu şablon Amazon'un e-posta hazırlarken uyduğu kelime ve cümle şablonunu gösteriyor. Amazon'un e-posta şablonu, müşteri kitlelerinin okuma alışkanlıklarına göre özenle hazırlanmış.

E-mail Marketing Araçları

Toplu e-mail gönderme için farklı araçlardan yararlanabilirsiniz. Basit bir kullanım ile başarılı e-posta pazarlaması yapabileceğiniz araçlardan birkaçını inceleyelim;

Mailchimp

Mailchimp

E-mail marketing için en çok kullanılan programlardan birisi Mailchimp’dir. Hazır e-mail şablonlarını kullanarak markanıza özel e-posta şablonu oluşturabilirsiniz. “Sürükle-bırak” yapısı ile oldukça basit bir şekilde e-posta içeriklerinizi zenginleştirebilir, görsel, yazı veya bağlantılar yerleştirebilirsiniz. Ücretsiz üyeliği ile 2000 kişiye kadar e-posta göndermenizi sağlıyor, daha gelişmiş özellikler için ücretli seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Sender

Sender

Sender oldukça basit arayüzü ile tercih edilen bir e-mail marketing otomasyonudur. İyi tasarlanmış bir panele sahip olan Sender, e-posta kampanyalarınızın analitik verilerini ölçerek rapor edebiliyor. Terk edilen sepetlere otomatik e-posta gönderimi, yeni üyelere hoşgeldiniz maili gibi otomatik e-postalar oluşturabiliyor. Magento, WooCommerce ve Wordpress gibi altyapılarla entegre olabiliyor. Ücretsiz versiyonu 2,500 üyeye ayda 15,000 e-posta göndermenize izin veriyor.

Omnisend

Omnisend

Omnisend, Shopify ve WooCommerce entegrasyonu sunan bir başka pratik e-posta pazarlama aracıdır. E-posta şablonu hazırlama, form halinde mailler gönderme, detaylı raporlama ve SMS pazarlama özellikleri bulunan Omnisend daha çok küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından tercih ediliyor. Pazarlama yönteminin performansını görmek için A/B testi özelliği buluyor. Ücretsiz versiyonu günde en fazla 2,000 ayda toplam 15,000 e-posta göndermenize olanak tanıyor.

Kendinize en uygun e-posta pazarlama aracını seçerek e-posta pazarlama kampanyalarına başlayabilirsiniz. E-mail marketing ile kısa vadede web sitesi trafiğinizi artırabilir, istediğiniz ürünleri veya kategorileri öne çıkartabilir ve müşterilerinizle aranızda bir bağ kurabilirsiniz.


Satış ve pazarlama hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız;