e-Fatura kavramı ticaret dünyasından herkesin aşina olduğu bir kavram. T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdare Başkanlığı tarafından denetlenen ve elektronik ortamda işlenen fatura işlemlerine e-fatura deniliyor. Özellikle e-ticaret alanında kullanımı oldukça yaygınlaşan e-fatura, muhasebe ve arşiv işlemlerini dijitalleştirerek hızlandırıyor.

e-Fatura, KOBİ’lerin dijitalleşmesi yolunda önemli bir adım teşkil ediyor. e-Fatura kullanarak hem muhasebe işlemlerinizi daha düzenli ve kolay bir şekilde yapabilir hem de e-ticaret satışlarınızdan sonra otomatik olarak e-fatura oluşturabilirsiniz.

e-Fatura nedir?

e-Fatura nedir?

e-Fatura, ticari işlemler sonrasında oluşturulan dijital fatura belgesidir. Bir ticari işlemde her iki tarafında e-fatura mükellefi olması durumunda oluşturulur. Gelir İdaresi Başkanlığı sunucuları tarafından taraflara iletilir. E-Faturanın bir diğer çeşidi ise e-arşivdir. E-Arşiv, tüzel kişilere ve gerçek kişilere dijital ortamda iletilen fatura biçimidir. Satış işleminden sonra alıcıya e-mail ile iletilir.

e-Fatura ile e-arşivin arasındaki farklar nelerdir?

e-Fatura, bir diğer e-fatura mükellefi için düzenlenir. Yani iki firma arasında yapılan ticari işlemlere e-fatura düzenlenir. e-Arşiv ise müşterilerinize düzenleyeceğiniz son belge niteliği taşıyan dijital faturadır. e-Arşiv kesilecek kişilerin e-fatura mükellefi olması gerekemez.

e-Fatura nedir?

e-Fatura nasıl çalışır?

e-Fatura, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kontrol edilen bir altyapı aracılığı ile düzenlenir. Oluşturulan bir fatura ilk olarak GİB sunucularına aktarılır ve oradan alıcıya iletilir. Böylece tüm tarafların fatura işlemleri merkezi bir şekilde işlenir. İletilecek mesajların ticaretin taraflarına ulaştırılması için olabilecek en fazla kanalın kullanılmasına olanak sağlanır.

e-Fatura kullanmak zorunlu mu?

e-Arşiv zorunluluğu sektörlere ve şirketinizin cirosuna göre değişiklik gösteriyor;

  • Mevcut kanuna göre e-fatura kullanıcısı olan mükellefler için 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren e-arşiv kullanımı zorunlu hale gelecek.
  • 2018 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmaların 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren e-fatura ve e-arşiv kullanmaları gekiyor.
  • e-Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcıları (server, hosting vb.), İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracıları (dijital reklam ajansları vb.) ve İnternet Ortamında İlan Yayınlayan Mükellefler ve meyve, sebze ticareti ile uğraşan mükellefler için 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren e-fatura ve e-arşiv kullanımı ciro limitine bakılmaksızın zorunlu hale geldi.
  • Aynı gün içinde vergi mükellefi olmayana düzenlenen faturaların toplam tutarı 30 bin TL'yi geçiyorsa, bu faturaların 1 Ocak 2020'den itibaren e-arşiv olarak düzenlenmesi gerekiyor.
  • Aynı gün içinde vergi mükellefi olana düzenlenen faturaların toplam tutarı vergi dahil 5 bin TL'yi geçiyorsa, bu faturaların 1 Ocak 2020'den itibaren e-arşiv olarak düzenlenmesi gerekiyor.
e-Fatura zorunluluğu hakkında detaylı bilgi için "Kimler e-fatura zorunluluğu kapsamında?" yazımızı okuyabilirsiniz!
e-Fatura nedir?

e-Fatura için gerekli belgeler nelerdir?

e-Faturaya geçmek için ihtiyacınız olan şey mali mühürdür. Mali mühür, e-fatura belgesinin inkar edilemezliğini doğrulayan bir damgadır. Belgeye yasal statüsünü kazandırır. Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından verilen mali mühür almak için internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Mali mühür işlemlerinizi tamamladıktan sonra e-fatura başvurunuzu GİB portalı üzerinden yada entegrasyon firmanız aracılığı ile online olarak başlatabilirsiniz.

e-Fatura başvurusu nasıl yapılır?

e-Fatura sistemine başvurmak için kullanabileceğiniz iki yol bulunmakta;

  • GİB portal üzerinden
  • Entegrasyon firması aracılığı ile

GİB portalı ile başvurmak için GİB e-belge adresine giderek mükellef bilgilerinizi, şirket bilgilerinizi girerek ve mali mühür yükleyerek başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Diğer seçenek ise Paraşüt gibi e-fatura entegrasyonunu kullanabilirsiniz. Paraşüt ile iletişime geçmeniz durumunda e-fatura başvuru işlemlerini sizin yerinize gerçekleştirecektir.

E-Fatura başvuru işlemleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

e-Fatura entegrasyonu nedir?

ikas e-fatura entegrasyonu, e-ticaret üzerinden yaptığınız bir satış sonrası otomatik olarak e-fatura veya e-arşiv oluşturarak müşterinize göndermenizi sağlayan bir entegrasyon programıdır. Paraşüt altyapısı ile çalışan ikas e-fatura entegrasyonu, perakende satışlarınızdan sonra faturalandırma işlemlerinizi otomatik olarak gerçekleştirmenizi sağlar. Tüm pazaryerleri ve e-ticaret sitenizde gerçekleşen satışlar için kullanılabilir. Böylece ön muhasebe ve satış işlemleriniz oldukça hızlanır.

e-Fatura entegrasyonu

ikas e-fatura entegrasyonu özellikleri nelerdir?

ikas e-ticaret entegrasyonu n11, hepsiburada veya Trendyol gibi birden çok pazaryeri ve aynı zamanda e-ticaret sitenizde yaptığınız satışları tek bir panelden yönetmenizi sağlar. Tüm kanallardan yaptığınız bir satış ikas paneline otomatik olarak düşer ve ikas & Paraşüt işbirliği ile otomatik olarak e-fatura oluşturulur ve müşteriye gönderilir. Böylece fatura işlemleriniz tamamen otomatikleşirken, fatura kayıtlarınız daha düzenli bir şekilde saklanır. ikas e-ticaret entegrasyonu ile e-fatura belgelerinizin üzerine kargo barkodu basabilirsiniz. Böylece tek bir belge ile e-ticaret operasyonlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.


ikas'ı 14 gün ücretsiz deneyin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!