Dropshipping, eğer ilk kez ticarete girecekseniz ve kolay yoldan, minimum sermaye ile e-ticaret yapmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bir model. Özellikle ABD ve Avrupa’da birçok kişi, dropshipping’i ek gelir kazanmak için yapıyor. Ancak, gümrük vergileri ve döviz kurunun yüksek olmasından dolayı, Türkiye’de dropshipping yapmak ABD ve Avrupa’daki kadar karlı değil. Yazının ilerleyen bölümlerinde bunlara ayrıca değineceğiz. Ama öncelikle dropshipping’in tam olarak ne olduğunu anlatarak konuya girelim.

Dropshipping nedir?

Dropshipping, üretim yapmadan veya stok bulundurmadan satış yapılan bir e-ticaret modelidir. Bu ticari modelde, satıcı (yani dropshipper) aldığı siparişi doğrudan tedarikçiye yönlendirir, tedarikçi de ürünü doğrudan müşteriye kargolar. Bir başka deyişle dropshipping, e-ticarette aracılık olarak da tanımlanabilir.

Dropshipping’de ürün stoklamaz, gönderim işleriyle uğraşmaz ve fatura kesmezsiniz. Bunların hepsi tedarikçi tarafından yapılır. Siz yalnızca bir vitrin oluşturup ürünleri sergiler ve satıştan kendi payınızı alırsınız. Dropshipping ile kozmetikten elektroniğe, giyimden aksesuara veya hediyelik eşyaya kadar, istediğiniz ve karlı olacağını düşündüğünüz herhangi bir ürünü satabilirsiniz.

Dropshipping nasıl yapılır?

Temel olarak dropshipping için bir tedarikçi ile anlaşmanız ve bir e-ticaret sitesi kurarak satış yapmanız yeterli. Siz e-ticaret sitenizden ürün satarsınız, aldığınız siparişi ve ürün bedelini tedarikçiye aktarırsınız, tedarikçi de ürünleri faturasıyla birlikte alan kişiye gönderir.

5 adımda Dropshipping nasıl yapılır?

 1. Pazar araştırması ve ürün seçimi
 2. Tedarikçi bulma
 3. E-ticaret sitesi kurma ve ürün listeleme
 4. Siparişi ve ürün bedelini tedarikçiye aktarma
 5. Tedarikçinin, ürünleri alıcıya göndermesi
Dropshipping nasıl yapılır?

Türkiye’de Dropshipping nasıl yapılır?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, ne yazık ki Türkiye’de dropshipping ABD ve Avrupa’daki gibi karlı değil. Gümrük vergileri ve dolar kurunun yüksek olması nedeniyle ürün maliyeti sizin için oldukça yüksek oluyor. Eğer sürümden kazanmayı planlıyorsanız, satacağınız ürüne çok az bir kar marjı ekleyebiliyorsunuz veya tam tersi hem yüksek maliyetli hem de daha değerli bir ürün satacaksanız da satış miktarınız oldukça düşük seviyelerde kalabilme riskini alıyorsunuz. Kıssadan hisse, Türkiye’de dropshipping pek tercih edilebilir bir e-ticaret modeli değil. Deneyebilirsiniz, ancak illa e-ticaret yapmak istiyorsanız, küçük de olsa stoklu satış yapmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

İlla dropshipping yapacaksanız, herhangi bir e-ticaret aktivitesi için olduğu gibi öncelikle bir şahıs şirketi kurmalısınız. Ardından bir e-ticaret sitesi ve ödeme altyapısı almalı ve son olarak da bir tedarikçi bulmalısınız.

Not: Türkiye’de yaşasanız bile dropshipping ile istediğiniz herhangi başka bir ülkeye satış yapabilirsiniz. Bunu mümkün olan en legal yoldan yapabilmek için satış yapmayı düşündüğünüz ülkede bir şirket kurmanız gerekiyor. Satış yapacağınız ülkeye gönderim yapan bir tedarikçi bulmayı da unutmamalısınız tabii ki.

Dropshipping için tedarikçi nasıl bulunur?

Dropshipping yapacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli konu, güvenilir bir tedarikçi bulabilmek. Ürün gönderimini aksatacak veya geciktirecek; hasarlı, yanlış veya eksik ürün gönderecek, fatura kesmeyen vb. tedarikçilerle iş yaparsanız hem yaratmaya çalıştığınız marka adı zedelenir hem de satışlarınız düşer.

Temelde dropshipping yapabilmek için markaların Türkiye distribütörlerinden yararlanabileceğiniz gibi, fason üretim bile yaptırabilirsiniz. Veya AliExpress ve Wish gibi doğrudan üretici ve tedarikçilerin satış yaptığı pazaryerlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca, Shopify’ın dropshipping uygulaması Oberlo da hem satabileceğiniz ürünler konusunda size fikir veriyor hem de güvenilir tedarikçiler sunuyor.

Shopify ile dropshipping nasıl yapılır?

Shopify ile dropshipping yapabilmek için önce Shopify üzerinden bir e-ticaret sitesi oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra Oberlo uygulamasını satın alıp Shopify dükkanınıza bağlıyorsunuz. Bu uygulama üzerinden ürün bularak, tedarikçiler üzerinden kendi Shopify dükkanınıza aktarabiliyorsunuz. Oberlo ile nasıl dropshipping yapabileceğinizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

WooCommerce ile dropshipping nasıl yapılır?

Eğer e-ticaret temalı bir WordPress sitesi ile dropshipping yapacaksanız WooCommerce dropshipping eklentisini satın alabilirsiniz. AliExpress entegrasyonu da bulunan bu eklenti, aldığınız tüm siparişler için otomatik olarak tedarikçiyi de e-posta yoluyla bilgilendiriyor. Tedarikçi tarafından da kısıtlı olarak kullanılabilen bu sistem sayesinde tedarikçi sitenize girerek sipariş detaylarını inceleyip indirebiliyor. WooCommerce dropshipping uzantısını buradan inceleyebilirsiniz.

AliExpress üzerinden dropshipping nasıl yapılır?

Dropshipping yapacaksanız hesaplı tedarikçi bulmak için en iyi adres AliExpress. AliExpress’in en önemli özelliği, tüm dünyadaki dropshipplerların bir numaralı tedarikçi kaynağı olması. AliExpress’te dropshipping tedarikçisi bulmak için “Dropshipping AliExpress” kategorisine inceleyebilir veya aklınızda satmak istediğiniz bir ürün varsa doğrudan o ürünü satanlarla görüşebilirsiniz.

AliExpress ile dropshipping yapmanın üç dezavantajı var. İlki, kargo süreleri. Çin’den Türkiye’ye gelecek ürünlerin kargo süreci, eğer ekstra gönderim ücreti ödenmezse 20-60 gün arası sürebiliyor.

İkinci olarak, eğer satacağınız ürünler gümrüğe tabi ise bu durum işleri karıştırabilir. Şayet gümrüğe tabi ürünleri satarken ya tedarikçiyle anlaşıp gümrük bedelini onun üstlenmesini isteyebilir veya gümrük bedelini doğrudan alıcıya bırakabilirsiniz ki alıcılar bunu tercih etmeyecektir.

Üçüncü ve son dezavantaj da tedarikçi iletişimi. AliExpress’te satacak bir ürün bulduktan sonra mutlaka ilk önce ürünü satan tedarikçi ile iletişime geçin. Tedarikçiye doğrudan niyetinizi belirtin ve tedarikçinin sizinle olan iletişimini test edin. Hatta, tedarikçi ile bir deneme sevkıyatı için bile anlaşabilirsiniz.

AliExpress’ten ürün ve tedarikçi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Dropshipping’i AliExpress üzerinden bir tedarikçi ile yapacaksanız, şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Markasız ürün: Herhangi bir markanın sahte veya taklit ürünlerini satmamaya dikkat edin. Bu, seçeneklerinizi daraltsa da dünyaca ünlü tanınmış markaların ürünlerini kendi sitenizde lisanssız olarak satmak daha çok başınızı ağrıtacaktır.
 • Uygun teslimat seçeneği: AliExpress üzerinden dropshipping yapacaksanız, ücretsiz kargo veya süre-ücret açısından kaliteli kargo seçeneği sunan tedarikçileri ve ürünleri seçin.
 • Sipariş sayısı: Bir ürünün AliExpress’te çok sipariş dilmesi, hem o ürüne talebin yüksek olduğunu hem tedarikçinin güvenilir olduğunu gösterir.
 • Olumlu değerlendirme: AliExpress’te seçeceğiniz ürünün belli bir miktarın üzerinde olumlu değerlendirme almış olmasına ve tedarikçinin olumlu geri dönüş oranının da %95’in üzerinde olmasına dikkat edin.
 • Güvenilir tedarikçi: Satış yapmaya başlamadan önce tedarikçi ile mutlaka iletişime geçin. Ürün, kargo vb. konularda aklınıza takılan tüm soruları netleştirin. Güvenilir tedarikçiler size kısa sürede dönüş yapan ve tüm sorularınızı eksiksiz olarak yanıtlayanlardır.
AliExpress'te güvenilir ürün ve tedarikçi nasıl bulunur?

Dropshipping’in avantajları nelerdir?

Dropshipping’in, bir e-ticaret modeli olarak temel avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

Düşük sermaye ile yapılabilir – Dropshipping’in belki de en büyük avantajı, hemen hemen hiç sermaye gerektirmemesidir. Oldukça düşük ücretler karşılığında kendinize bir e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca önden bir stok oluşturmayacağınızdan dolayı, stok yatırımı veya depolama maliyetleri için sermayeye ihtiyacınız yoktur.

Başlaması kolay bir iş modelidir – Fiziksel bir stokla veya envanterle uğraşmak zorunda kalmadığınız bir modelle e-ticaret yapmak, geleneksel ticaretten çok daha kolaydır. Dropshipping yapmanın avantajları arasında şunları sayabiliriz:

 • Depoya veya ürün stoklayacağınız bir dükkana ihtiyacınız yoktur.
 • Ürün ambalajlama ve kargolama ile uğraşmazsınız.
 • Stok takibine gerek duymazsınız.
 • İadelerle ve ürün karşılama ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 • Stok durumuna göre sürekli ürün siparişi oluşturmakla uğraşmazsınız.

Sabit gider masrafları çok düşüktür – Envanter ve depo ihtiyacınız olmadığı için dropshipping’de, geleneksel ticari modellerde olan işletmeye ait sabit giderler bulunmaz. Hatta ve hatta, dropshipping ile uğraşan birçok kişi, evden kendi bilgisayarlarından çalışır. Elbette işiniz büyürse zamanla masraflarınızda artacaktır. Ancak, başlangıç için sabit işletme giderlerini düşünmeniz gerekmiyor.

Lokasyon esnekliği sağlar – İnterneti olan ve bilgisayar kullanabildiğiniz her yerden dropshipping yapabilirsiniz. Fiziksel bir depo veya mağazaya bağlı kalmak zorunda olmadığınızdan her an her yerden işinizi yürütebilirsiniz.

Geniş bir yelpazede ürün satabilirsiniz – Stok yapmayacağınız için tek bir ürün tipi satmak zorunda kalmazsınız. İstediğiniz ürünü size sağlayacak dropshipping tedarikçilerini bulduğunuz sürece geniş bir müşteri kitlesine hitap edebilirsiniz. 

Büyüme süreci geleneksel ticari modellere göre daha kolaydır – Geleneksel ticaret modelinde, büyümek demek yaptığınız iş miktarının da aynı oranda artması anlamına gelir. Dropshipping’de ise işin stok ve dağıtım kısmı tedarikçiler tarafından karşılanacağı için büyüme çok daha kolaydır. Dropshipping işinizi büyütürken yapacağınız işler elbette artacaktır, ancak bunlar daha çok müşteri memnuniyeti ve pazarlama ile ilgili olacaktır. Fiziksel bir efor sarf etmenize gerek kalmayacaktır.

Dropshipping'in avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Dropshipping’in dezavantajları nelerdir?

Dropshipping, yapması kolay olsa da sizi anında zengin edecek veya yapan herkesi başarıya ulaştıracak bir iş modeli değil. Dropshipping’in de her iş modelinin olduğu gibi dezavantajları var. Bunlar: 

Düşük karlılık – Dropshipping’e başlamak maliyetsiz ve kolay olduğundan bu alanda hem Türkiye’de hem dünyada rekabet çok yüksektir. Rekabet yüksekliği, işletme masraflarının ve sabit giderlerin olmamasıyla birleşince, dropshipping yapan satıcılar, ürün başına kar oranlarını son derece düşük olarak hesaplamak zorunda kalıyor.

Muhtemel envanter sorunları – Kendi envanterinize sahip olursanız elinizde hangi üründen kaç adet kaldığını veya ürünün tükenip tükenmediğini kolayca takip edebilirsiniz. Ancak stok ve envanter sizde değil tedarikçilerde bulunacağından ve bu tedarikçiler başka kişilerle de iş yaptığından envanter durumu günden güne değişebilir ve bunun güncel takibini yapmak oldukça zor olabilir.

Tedarikçi kaynaklı hatalar – Sattığınız ürün sizin elinize hiçbir aşamada geçmediğinden, tedarikçi kaynaklı yaşanabilecek eksik veya hasarlı ürün, ambalaj ve ürün kalitesi gibi sizden kaynaklanmayan, ancak sonunda sizin müşteriye telafi etmek zorunda kalacağınız nedenlerle başınız ağrıyabilir. 

E-ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

n11’de Mağaza Açmak İçin Yapmanız Gerekenler

Hepsiburada’da Mağaza Açmak İçin Güncel Rehber

GittiGidiyor’da Mağaza Açma ve Ürün Listeleme Rehberi