E-Ticaret yapmanın zorluklarından birisi de web sitenize trafik çekmektir. Rekabetin oldukça yüksek olduğu bir ortamda müşteri bulabilmek için dijital pazarlama stratejileri uygulamak çok önemlidir. Arama motoru optimizasyonu, içerik pazarlaması, ücretli tanıtımlar ve sosyal medya pazarlaması gibi dijital pazarlama süreçlerini yönetmeli ve rakiplerinizin önüne geçmelisiniz.

Dijital stratejilerinizi yönetirken daha etkili sonuçlar almak için yardımcı araçlar kullanabilirsiniz. Bu araçlar ile e-ticaret sitenizin geri dönüşümlerini görebilir ve pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Dijital pazarlama araçları arasında tercih edebileceğiniz pek çok seçenek bulunmakta. Ücretli SEO araçları ile arama motoru optimizasyonu ve blog performansınızı geliştirebilir veya dijital reklam yönetim araçları ile ücretli tanıtım dönüşümlerinizi görebilirsiniz. Bu programlar oldukça kullanışlı olsa da birçoğu yüksek maliyete sahip. Fakat, Google tarafından sağlanan ve tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yardımcı araçlar bulunmakta. Dijital performansınızı geliştirmek için bu araçları kullanmak oldukça fayda sağlayabilir.

Dijital stratejinizi geliştirecek ve web sitesi performansını artıracak 6 ücretsiz Google servisini detaylıca inceleyelim.

Ücretsiz Google Servisleri

1-    Google Analytics

Google Analytics, web sitenize gelen kullanıcıları ve kullanıcıların davranışlarını inceleyen bir sistemdir. Web sitenizin tüm performansını detaylıca incelemenizi sağlar. Web sitesi trafiğini ve bu trafiğin demografisini görebilir, raporlar oluşturabilirsiniz. Bu raporlar ile web sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını, etkinliklerini ve yönlendirme kaynaklarını görebilirsiniz. Bu metrikler doğrultusunda sayfanızı ve pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Google Analytics ile hangi verileri görebilirim?

Analytics web sitenize dair oldukça detaylı veriler sunar. Bu verilerin hepsi e-ticaret işletmenize dair önemli ipuçları taşır. Google Analytics ile inceleyebileceğiniz verilere ve bu verilerin anlamına birlikte bakalım.

Gerçek Zamanlı Veri: Web sitenizde o anda aktif olan ziyaretçileri gösterir. Toplam etkin kullanıcı sayısını, aktif sayfaları, trafik kaynaklarını, kullanıcıların web sitenizde yaptığı etkinlikleri (sepete ekleme, buton tıklaması gibi) ve aktif geri dönüşümleri (yeni üyelik, satın alma gibi) görmenizi sağlar. Ayrıca kullanıcıların hangi ülkeden ve şehirden bağlandığını görebilirsiniz.

Google Analytics Gerçek Zamanlı Veri

Kitlesel Veri: Kitlesel veri belirli bir zaman aralığında web sitenizin trafiğini raporlar. Geçmiş tarihli, günlük, aylık ve yıllık raporlar oluşturabilirsiniz. Bu raporlarda günlük kullanıcı detayları, sayfa görüntüleme detayları, ziyaretçilerin sayfalarınızda geçirdiği ortalama süre gibi performans verilerine ulaşabilirsiniz. Ziyaretçilerinize ve hedef kitlenize dair ipuçları almak için ziyaretçilerinizin yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi demografik bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu veriler ile hedef kitlenizi özelleştirebilir, içerik pazarlamanızı yönlendirebilirsiniz.

Google Analytics Kitlesel Veri

Edinme Verileri: Edinme verileri sayfanıza gelen trafiğin kaynaklarını ele alır. Web sitenize gelen ziyaretçilerin web sitenize nasıl ulaştığını görebilirsiniz. Bu bilgiler oldukça önemlidir, web sitesi trafiğinizin ana kaynağını görmenizi sağlar. Burada “organik trafik”, “direkt yönlendirme”, “sosyal yönlendirme” gibi metrikler öne çıkar. Organik trafik performansınız, web sitenizin arama motorlarındaki gücünü gösterir. Sosyal medyadan aldığınız trafik verileri ile sosyal medya pazarlama performansınızı görebilir veya ücretli reklamların sitenize getirdiği trafiği inceleyebilirsiniz. Bu verileri kullanarak dijital pazarlama stratejilerinizi yönlendirebilirsiniz.

Google Analytics Edinme Verileri

Davranış Verileri: Davranış verileri, ziyaretçilerin web sitenizde yaptığı davranışları inceler. Sayfalarda geçirilen ortalama süre, hemen çıkma oranı gibi metriklere ulaşabilir, her sayfanızın performansını ayrı ayrı inceleyebilirsiniz. Bu veriler ile performansı düşük olan sayfalarınızı geliştirebilir, içeriklerinizi güncelleyebilirsiniz.

Google Analytics Davranış Verileri

Dönüşümler: Dönüşümler kısmı e-ticaret işletmeleri için önemli veriler sağlayan bir başka özelliktir. Bu kısımda yer alan e-ticaret dönüşüm raporları ile alışveriş etkinliğinde bulunan ziyaretçilerinizi inceleyebilir, ürünlerinizin performansını görebilir, satışlarınızı ve kampanyalardan aldığınız geri dönüşleri görebilirsiniz. Bu veriler satış ve ürün performansınızı görmenizi sağlar.

Google Analytics Dönüşüm Verileri

Tüm bu veriler birbirleri ile çaprazlanarak filtrelenebilir. Google Analytics, kullanması biraz karışık olsa da, oldukça önemli bir pazarlama aracıdır.

Google Search Console Nedir?

2-    Search Console

Search Console, arama sonuçlarında web sitenizin gösterdiği performansı inceleyen bir araçtır. Search Console, web sayfanızın Google’da aldığı tıklama ve gösterim sayısı gibi önemli metrikleri içerir. Web sayfanızın hangi kelimeler ile tıklama ve gösterim aldığını ve tıklamaların hangi sayfalara yönlendirildiklerini görebilirsiniz. Ayrıca web sitenizin teknik performansınızı da analiz ederek size iyileştirmeler sunar. Search Console ile görebileceğiniz veriler şunlardır;

Google Search Console Nedir?
  • Web sitesi sayfalarının Google dizininde olup olmadığını kontrol eder. Manuel olarak sayfalarınızı Google dizinine ekleme isteği yollama imkanı tanır.
  • Google arama trafik verilerini görebilirsiniz.
  • Performans hatası olan sayfalarınızı raporlar ve düzeltme önerir.
  • Mobil kullanılabilirlik ve AMP performansını raporlar.
  • Web sitenize bağlantı veren sayfaları görebilirsiniz.
Google Trends Nedir?

Trends ile Google’daki arama kelime trendlerini görebilir, bölgesel ve dönemsel olarak filtreleyebilirsiniz. İstediğiniz konulardaki anahtar kelimelerin aranma trendlerini veya Google’da en çok aranan kelimeleri ve konuları görebilirsiniz. İçerik stratejilerinizi bu trendlere göre yönlendirerek site trafiğinizi artırmaya odaklanabilirsiniz. Trend olan kelimeleri, anahtar kelime araçları ile inceleyerek SEO çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Google trendlerini takip ederek ürünlerine özel kampanyalar oluşturabilirsiniz. Oldukça basit bir ara yüze sahiptir ve kod yerleştirmesi gibi teknik işlemler gerektirmez.

Google Keyword Planner Nedir?

4-     Keyword Planner

Google Anahtar Kelime Planlayıcı yani Keyword Planner, SEO ve ücretli reklam stratejileriniz için kullanabileceğiniz oldukça faydalı bir araçtır. Sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri analiz eder ve size sunar. Markanızla ilişkili anahtar kelimeleri, bu kelimelerin arama hacimlerini ve tahminlerini raporlar. Web sitenizi hangi kelimeler ile arama sonuçlarında listelemeniz gerektiğini görebilir, web sitesi ve blog içeriklerinizi buna göre oluşturabilirsiniz. Negatif anahtar kelimeler belirleyerek görüntülenmek istemediğiniz kelime sonuçlarını belirleyebilirsiniz. Bu hizmet Google Adwords panelinin içerisinde yer alır. Bu yüzden Keyword Planner kullanmak için bir Adwords hesabı kurmanız gerekir.

Keyword Planner Nedir?
Google Ads Nedir?

5-    Google Ads

Google Ads hizmeti e-ticarette önemli rolü olan bir servistir. Google üzerinden reklam vererek milyonlarca internet kullanıcısına ulaşabilirsiniz. Küçük işletmelerden, dev ölçekli şirketlere kadar bütün işletmelerin pazarlama stratejisinde yer alır. Bir hedef kitle belirleyerek, ilgili anahtar kelimelerde Google reklamları verebilirsiniz. Google Ads altyapısı, birçok büyük web sitesiyle entegre çalışır. Böylece reklamınız sadece Google üzerinde değil binlerce web sitesinde yayınlanabilir. Google Ads ile düşük maliyetlerle etkili reklamlar hazırlayabilirsiniz.

Google reklamları hızlı bir şekilde geri dönüşüm almanızı sağlar. Web sitesi trafiğinizi ve satışlarınızı hızlı bir şekilde artırabilir. Bunun için reklam kampanyalarınızı doğru tekniklerle hazırlamalı ve bütçenizi belirlemelisiniz. Google Ads, reklam yerlerini “açık artırma” yöntemiyle satar. Bir anahtar kelime için tıklama maliyeti teklifi oluşturursunuz. Bu teklifler ile reklam yerleri için rakiplerinizle rekabet edersiniz. Google Adword kullanımı detaylı ve karışık bir araçtır. Fakat marka bilinirliği ve satışlarınız açısından büyük rol oynar.

İşletmenizi Google reklamları ile büyütmek istiyorsanız "KOBİ'ler için Google reklamları kullanım önerileri" yazımızı inceleyebilirsiniz.

6-    Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem, fiziksel mağazanızı arama motorlarına entegre edebileceğiniz bir servistir. Benim İşletmem uygulaması ile mağazanıza yerel SEO çalışmaları yapabilir, Google haritalar servisinden yararlanabilirsiniz. Böylece işletmenizin arama sonuçlarında harita üzerinde çıkmasını sağlayabilir, adres, telefon, çalışma saatleri gibi bilgileri ekleyebilir ve müşteri yorumlarınızı yönetebilirsiniz. Bu işlemler fiziksel mağazanıza müşteri çekmek için oldukça verimli olabilir.

Google Benim İşletmem hakkında daha fazla bilgi almak için “Google Benim İşletmem nedir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Google’ın bu servislerini ücretsiz olarak kullanarak dijital pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.


E-Ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız: