Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de perakende ticareti ciddi biçimde etkiledi. Hatta önümüzdeki süreçte daha da etkileyecek gibi görünüyor. Peki bir perakendeci olarak siz, bu durumda ne yapmalısınız?

Satışlarınızın düşmesini engellemek ve bunu yaparken kendinizin, çalışanlarınızın ve müşterilerinizin sağlığını tehlikeye atmamak için göz önüne alabileceğiniz birkaç önerimiz var.

1- Dükkanınız açıksa personel ve müşteri sağlığına odaklanın.

Şimdiye kadar çok fazla kez duymuş olsanız da tekrarlamakta zarar yok. Siz ve/veya personeliniz, yani mağazanızda görev yapan kim varsa bol bol ellerini yıkamalı, hatta ve hatta sürekli olarak eldiven takmalı ve düzenli olarak eldivenlerini yenilemeli.

Personel hijyeni ve sağlığının yanında, müşterilerinizin sağlığı için de en fazla dokunulan yerler (kapı kolları, tezgahlar vb.) sürekli olarak temizlenerek dezenfekte edilmeli. Sattığınız ürünlere el değmemesini sağlayabiliyorsanız, bu da sizin için ekstra puan olacaktır.

2- Müşterilerinizin, dükkanınızın açık olduğunu bilmesini sağlayın.

Eğer Koronavirüs Hastalığı süresince dükkanınızı açık tutmayı planlıyorsanız, müşterilerinizi de bundan haberdar olduğundan emin olmalısınız. Bunun için hem fiziksel hem de dijital araçları iyi kullanmalısınız.

  • Dükkanınızın önüne, açık olduğunuzu belirten bir tabelayı mutlaka yerleştirin. Hatta mümkünse dışarıdan geçenleri dükkanınıza girmeye teşvik edecek ufak bir kampanya/promosyon (%x indirim, x alana x bedava vb.) düzenleyerek bunu tabelada belirtebilir ve/veya dükkanınızda aldığınız sağlık ve hijyen önlemlerini de tabelaya büyük puntolarla ekleyebilirsiniz.
  • Dijital kanallar vasıtasıyla müşterilerinize açık olduğunuzu bildirmeyi unutmayın. Bunun için sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlar yapın, elinizdeki leadlere düzenli olarak e-postalar ve hatta mümkünse SMS'ler gönderin. Tüm bu dijital içeriklerde, müşterileri mağazanıza gelmeye teşvik edebilmek için tıpkı dükkanınızın dışına yerleştireceğiniz tabelada yaptığınız gibi kampanyalarınızı ve sağlık için almış olduğunuz önlemleri mutlaka öne çıkarın.

3- E-ticarete ağırlık verin.

Sizin de farkında olduğunuz gibi, birçok insan mümkün olmadıkça dışarı çıkmaktan kaçınıyor ve haliyle daha ziyade e-ticarete yöneliyor. Eğer hala e-ticarete geçmediyseniz, şimdi sizin için bunu yapmanın tam zamanı!

Ürünlerinizi GittiGidiyor, Hepsiburada, n11 ve Trendyol gibi pazaryerlerinde açacağınız sanal mağazalarda listeleyin ve kendinize en hızlı şekilde bir e-ticaret sitesi oluşturun. Eğer hali hazırda bir e-ticaret operasyonunuz zaten varsa satış ve pazarlama eforlarınızı ağırlıklı olarak buraya yönlendirin.

Eğer şu anda yüksek talep gören hijyen ve kişisel bakım ürünleri stoklarınızda bulunuyorsa e-ticarette özellikle bu ürünlere ağırlık vermenizin tam zamanı!

Her iki durumda da e-ticaret operasyonlarınızı kolayca ve bu durgunluk anında kesenize zarar vermeden yönetebilmek için ikas'ı kullanabilirsiniz. ikas'ı kullanarak fiziksel mağazanızın, pazaryeri mağazalarınızın ve e-ticaret sitenizin satış ve stoklarını kolayca tek bir uygulamadan yönetebilirsiniz. Üstelik bunu gerçekten çok hesaplı bir fiyata yapabilirsiniz.

Koronavirüs Hastalığı nedeniyle ortaya çıkan kriz durumunda fırsatları değerlendirebilmek çok önemli

İşlerin mecburen yavaşladığı bu dönem, işlerinizi eski haline getirecek, hatta daha da artıracak şeyleri keşfetmeniz için ideal bir ortam. İş ve büyüme stratejinizi gözden geçirin, e-ticaret operasyonunuzu geliştirin, başta e-ticaret alanında olmak üzere perakende teknolojilerini inceleyin ve bunları dükkanınıza entegre etmeye çalışın.

Olur da dükkanınızı kapatmak zorunda kalırsanız e-ticarete neden bu kadar önem vermeniz gerektiğiniz kendiniz de göreceksiniz. Dükkanınızı kapatma durumuyla karşı karşıya kaldıysanız size, işinize yarayabilecek birkaç tavsiyemiz var.