Walt Disney’in vasat bir artist olduğu için kovulduğunu, Akio Morita’nın, SONY’nin arkasındaki adamın, kariyerine kötü çalışan pirinç ocaklarını ticarileştirmeye çalışarak yanlış bir kariyer yolundan başladığını biliyor muydunuz? Önemli nokta şudur; işletmenizin patlama noktasının ne zaman olacağı belli değildir ve genellikle beklenmedik iniş çıkışlar arasında olur. Yeni bir girişimci olarak bazı hatalar yapmanız kaçılınmaz olacaktır, bu yaşadığınız sürecin bir parçasıdır. Ama başarılı pek çok girişimcinin yaptığı hataları bilmek size hem zaman hem de biraz da olsa tecrübe kazandırır. Aşağıda sıraladığımız 4 hataya bakın ve işlerinizi daha bilinçli bir şekilde başlatın.

  • Pazarı İhmal Etmeyin

Genç girişimcilerin gerekenden daha az dikkat ettikleri bir nokta pazarlamadır. Eski günlerin geride kaldığı ve sosyal medyanın reklamcılığı yeni bir boyuta taşıdığını unutmamak gerekir. Fakat bu yolda Facebook sayfası açmak veya Instagram’da paylaştığınız bir kaç posttan daha fazlasına ihtiyacınız var. Eğer bir reklam şirketine ayıracak bütçeniz yoksa, şirketinizin hedef kitlesine ulaşabilmenizi sağlayacak bir kaç metrik kullanabilirsiniz. Pazarlama stratejinizi kendi başınıza yapmaya başlamadan önce bu metotları anladığınızdan emin olun. Aksi halde, kendinizi yanlış bir kitleye duyurduğunuzu ya da daha kötüsü hedef kitlenizin içerisinde tamamen fark edilmeden kaldığınızı görürsünüz. Sonuçta, kimseye ulaşmayı başaramayan mükemmel bir girişim fikri, bir hata yüzünden başarısız olabilir.

  • Yutabileceğinden Fazlasını Isırmayın!

İşletme büyümeye başladıkça, yavaş ve sağlam ilerleyen işletmelerin kazanma oranı daha yüksek olduğu görülür. Michael Hyatt, girişimci, yazar ve eski bir işletme sahibi olarak bir anda yükselen ve batan kendi firması için şunları söylemiştir: ‘‘Hızlı büyüme ve sağlıklı büyüme arasındaki farkı anlamıyordum. En sonunda, büyüme hızımız sermayemizi tüketti ve işletmem battı.’’ İşletmeniz için çok güçlü arzularınız olabilir fakat hayallere kapılmamak önemlidir. Restoranınız için yeni bir şube açmadan ya da mağazanız için yeni bir ürün üretmeden önce büyümenizi ve yeni müşterilerinizi destekleyecek yeterli sayıda personelinizin ve kaynaklarınızın olup olmadığına emin olun. Eğer işletmenizin büyüme kontrolünü kaybederseniz, yanlış insanları işe alabilir ve servislerinizin kalitesi düşebilir.

  • İşletmenizin Kültürünü Düşünmeyi İhmal Etmeyin

İşletme modelinizi incelikle işlediniz, tedarikçilerinizi dikkatle seçtiniz ve market stratejinizi de belirlediniz. Böylelikle şirketinizin içeriğini ve yapısını kurmuş oldunuz, ama bu işletmenizin kültürünü sonraya bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Şimdilik sizin önceliğiniz bu gibi görünmese de, şirketinizi kurmada vazgeçilmez bir adım şirketinizin kültürünü belirlemektir. Şirketinizin büyürken ne tarz bir iş ortamı yaratacağını ve neleri ön plana çıkartacağını belirlemeniz gerekir. Şirketinizin kültürünü düşünmeyi ihmal etmek şirketinizin büyümesine engel olacak bir şey olarak görünmese de bu, sizi önceden düşündüğünüz büyüme planından başka bir yöne doğru yönlendirebilir.

  • Kendinizi Unutmayın

Bu ilk aşamada, çok yorgun olmanıza rağmen hemen pazara ulaşmaya hazır hissedebilirsiniz. Yüksek motivasyon ve işinize olan tutkunuz ile bu yolculuğunuzda yönelirken, süper bir kahraman olmadığınızı unutmayın. Dengeyi sağlamak hem işiniz için hem de kendi sağlığınız için vazgeçilmez bir unsurdur. California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre girişimcilerin %30’u depresyon belirtileri göstermektedir ve bu genele baktığımızda Amerikan nüfusunun %7 fazlasıdır. İş kurmak güzel ve ödüllendirici bir görevdir, ama eğer işiniz üzerine fazla düşerseniz bu sizi ve sonuç olarak işletmenizi olumsuz etkiler.

Girişimciler işin akışına kapılıp kendilerini unutabilirler.

Yeni başlayacak bir girişimci her zaman sert dalgalı denizlere hazır olması gerektiğini bilmelidir ve bununla başa çıkacak araçlara ve akıl yapısına sahip olmalıdır. Bu yola başlamadan önce finansal durumunuzu da mutlaka düşünmelisiniz. Bunun için aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

https://blog.ikas.com/tr/isletme-acmak-icin-finansal/