Bir perakendeci olarak hem tedarikçiler hem de müşterilerinizle olan alacak ve borçlarınızı düzenli şekilde tutabilmeniz ve takip edebilmeniz son derece önemli. Her kaçan alacağın size zarar, her kaçan borcun ise itibar kaybı anlamına geldiğini unutmayın.

Cari hesap nedir?

Cari hesap, perakendeci ve müşteri veya perakendeci ve tedarikçi arasındaki alacak vereceklerin tamamının tutulduğu hesaptır. Çok daha basit bir tabirle ticarette veresiye tutmak olarak da tanımlanabilir.

Neden cari hesap takibi yapmanız gerekiyor?

Gönül ister ki hiçbir perakendeci, tedarikçi ve/veya müşteri arasında alacak verecek hesabı olmasın; herkes ödemesini anında yapsın, her iki taraf da mutlu olsun. Ancak, ticarette bu ne yazık ki mümkün değil. Vadeli ödemeler, konsinye ve diğer benzeri "şimdi al sonra öde" ticari modeller var oldukça (ki var olmaları mutlaka gerekli), cari hesap takibine de her zaman ihtiyaç olacaktır.

Cari hesap takibi, borçların karşılıklı olarak takibini kolaylaştırmak adına mutlaka yapılmalıdır. Ne, siz tedarikçinize olan ödemenizi unutarak onu mağdur edin ne de tedarikçi ve müşterilerden alacaklarınızın unutulması yüzünden siz mağdur olun.

Cari hesap takibini nasıl yapabilirsiniz?

Birkaç farklı şekilde cari hesap takibi yapabilirsiniz.

  • Eski usul bir cari hesap defteri tutabilirsiniz,
  • Bilgisayarınızda bir Excel veya Google E-Tablo oluşturabilirsiniz,
  • Cari hesabınızı muhasebecinize tutturabilirsiniz,
  • Veya ikas'ın cari takip özelliğini kullanabilirsiniz.

Eski usul bir ajanda veya defterde cari hesap takibi yapmayı unutun. 2020 yılında KOBİ'lerin tamamen dijitalleşmeye yönelmesi gereken bir zamanda bu yöntemi kullanmak size gereksiz külfet oluşturacaktır.

Bir Excel veya Google E-Tablo oluşturarak cari hesaplarınızı burada da tutabilirsiniz. Ancak bu yöntem her ne kadar teknolojik olsa da aslında eski usul defter tutmaktan pek de farklı değil. Defterde yapmanız gerektiği gibi, müşteri ve tedarikçilerden alacaklarınızı, onlara olan borçlarınızı ve diğer borçlarınızın kaydını tutmak için tüm bilgileri ve rakamları Excel veya Google E-Tablolara manüel olarak elle girmelisiniz.

Bu iki yöntemle de hem hesapları hazırlamak hem de takip etmek için oldukça yüklü bir zaman harcamanız gerekeceği gibi, hesaplar tamamlandıkça bunları arşivlemek ve yeni belgeler hazırlamak zorunda kalacaksınız. Üstüne üstlük, daha sonra raporlama yapmanız gerektiğinde tek tek tüm rakamları kontrol etmeniz gerekeceğinden bahsetmiyoruz bile.

Eğer bir muhasebeciniz varsa cari hesaplarınızı sizin adınıza tutabilir. Ama, bu da sizin için ekstra maliyet anlamına gelecektir.

Cari hesap takibi için ikas'ı kullanın!

Zaten, hali hazırda hem fiziksel hem de online mağazalarınızı ikas ile yönetiyorsanız, bir de cari hesap takibi için ekstra efor harcamanız veya masraf yapmanız gerekmiyor.

ikas kullanarak:

  • Tek tuşla müşteri ve tedarikçi oluşturabilir,
  • Tedarikçilerinizle olan cari hesapları tedarikçiler ekranından topluca görebilir,
  • Müşteri cari hesaplarını müşteri ekranından topluca görebilir,
  • Cari hesapların durumunu kolayca takip edebilir,
  • Kapanan cari hesapları otomatik olarak arşivleyebilir,
  • Ve tüm cari hesaplarınıza ait raporları görebilirsiniz.

ikas'ı 14 gün ücretsiz denemek için hemen tıklayın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

KOBİ'ler İçin En İyi 5 Barkod Okuyucu

E-ticarette Kullanılan Online Ödeme Yöntemleri ve Sistemleri

WooCommerce Uyumlu En İyi 16 WordPress E-ticaret Teması