E-Ticarette markalar arası rekabet her geçen gün daha da artıyor. Markalar müşterilerini e-ticarete yönlendirmek ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için büyük bütçeler harcıyor. Müşterileriniz online mağazanızdan alışveriş yaparken ne kadar iyi bir deneyim yaşarsa, geri dönüşüm oranları ve marka bağlılığı aynı oranda artıyor.

Bir e-ticaret sitesi kurmak ve işletmenizi dijital dünyaya açmak istiyorsanız, uygulamanız gereken bazı adımlar bulunmakta. Ürünleriniz ne kadar iyi olursa olsun, e-ticaret siteniz iyi bir tasarıma, pazarlama sistemine ve kullanıcı deneyimine sahip değilse, başarıya ulaşmanız zor olacaktır. Bu yazımızda bir e-ticaret sitesinde olması gereken sistemleri 7 başlık altında ele alacağız.

E-Ticaret sitesi nasıl yapılır?

Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak için yapmanız gerekenleri adım adım inceleyelim;

1-     E-Ticaret altyapısı

Eğer henüz bir e-ticaret siteniz yoksa öncelikle bir e-ticaret altyapısına sahip olmanız gerekir. E-Ticaret altyapısı, internet üzerinden ürünlerinizi sergilemenizi, satış yapmanızı, ödeme almanızı ve müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlayan web sitesi sistemleridir. Bir e-ticaret altyapısı için gerekenler şunlardır;

  • Domain: Web sitenizin yani sanal mağazanızın adı.
  • Hosting: Web sitenizin internette sürekli olarak sergilenmesini sağlayan sunucu hizmeti.
  • Altyapı sistemi: E-Ticaret için ürünlerinizi yükleyip satış yapabileceğiniz altyapı yazılımları.
  • Tema: Sanal mağazanızın tasarımı.

Bu bileşenler, e-ticaret sitenizin temelini oluşturur. E-Ticaret altyapısı almak için iki seçeneğiniz bulunmakta. Hazır e-ticaret altyapı paketlerinden yararlanabilir veya kendi altyapınızı kurabilirsiniz. Hazır e-ticaret altyapıları, kullanıma hazır, basit ve pratik sistemlerdir. Kendi e-ticaret sitenizi kurmak için ise açık kaynak sistemlerden birini tercih edebilirsiniz.

Hangi e-ticaret altyapısını tercih etmeliyim?

Hazır e-ticaret altyapı paketleri

Hazır e-ticaret altyapıları ile e-ticarete kolay bir giriş yapabilirsiniz. Shopier, Ticimax ve Wix gibi platformları kullanarak basit bir e-ticaret mağazası oluşturabilirsiniz. Paketin içerisinde yer alan hazır temalardan birini kullanarak ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Kolay bir yönetici paneline sahip olan bu sistemleri kullanmak oldukça basittir. Kurulum için beklemenize gerek yoktur, saatler içerisinde platformunuzu oluşturabilirsiniz. Hazır e-ticaret altyapıları için aylık veya yıllık ücret ödemeniz gerekir.

Hazır e-ticaret altyapısının dezavantajları da bulunmakta. Öncelikle hazır paketler kullanırsanız altyapı size ait olmayacak, bir sağlayıcı tarafından kiralamış olacaksınız. Bu da, web sitenizin alt yapısıyla ilgili bir değişiklik yapmanızın önünü kapatıyor. Ayrıca, sadece hazır temaları kullanabiliyorsunuz ve bu temalar çok fazla gelişmiş temalar olmuyor ve bu temalar her işletmenin ihtiyacına karşılık vermiyor. Az ürünlere sahip, butik bir işletmeyseniz hazır altyapılar kullanışlı olabilir fakat yüksek ürün adedine sahipseniz ve web sayfanızı aktif bir mağazaya dönüştürmek istiyorsanız yetersiz kalabilir.

Açık kaynak e-ticaret yazılımları

Açık kaynak yazılımlar, kaynak kodlarına erişebildiğiniz ve üzerinde değişiklikler yapabildiğiniz e-ticaret sistemleridir. Opencart, Magento ve WooCommerce gibi açık kaynak e-ticaret yazılımlarından birini tercih edebilirsiniz. Bu sistemler hazır paketlere göre daha gelişmiş bir e-ticaret yönetimi sağlar. Web sitenizin tasarım kodlarından, yönetici paneli kodlarına kadar birçok şeyi kontrol etmenizi sağlar. Açık kaynak platformlar için yüzlerce tema mevcuttur. İşletmenize en uygun olan temayı seçebilir, makul fiyatlarla web sitenize aktarabilirsiniz.

Açık kaynak e-ticaret yazılımlarının da dezavantajları bulunmakta. Öncelikle bu sistemler gelişmiş ama daha karmaşık bir yönetim paneline sahiptir. Bu yüzden e-ticarete yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Tema ve tasarım için blok yönetimleri gelişmiş olsa da, kodlama ihtiyacı duyabilirsiniz. Ayrıca açık kaynak kodlu web sitelerinin tam olarak kurulması ve faaliyete geçmesi, ürün sayınıza göre 10-20 gün sürebilir.

2- E-Ticaret sitesi tasarımı

E-Ticaret siteniz için bahsettiğimiz gibi hazır temalardan yararlanabilir veya kendiniz için özel bir tasarım hazırlatabilirsiniz. Hazır temalar daha pratik ve düşük maliyetli bir çözüm sağlarken, özel tasarımlar uzun bir süreç ve yüksek maliyetlere neden olabilir. Fakat özel tasarımlar, markanıza ve ürünlerinize göre tasarlanacağı için, müşterilerinize daha iyi bir e-ticaret deneyimi sunmanızı ve uzun vadede daha başarılı geri dönüşüm oranları sağlar.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı?

Bir e-ticaret sitesi tasarımında neler olmalıdır?

Web sayfaları 3 ana bölümden oluşur;

  • Header (Üst bilgi)
  • Body (Gövde)
  • Footer (Alt bilgi)

Header (Üst bilgi)

Sayfanızın en üst kısmında yer alan bölgedir. Header kısmına, müşterinizi yönlendirmek istediğiniz bağlantıları yerleştirmelisiniz. Menü, logo, kategoriler, sepet, başlıklar ve bilgi sayfaları bu kısımda yer alır. Site içerisindeki yönlendirmeleri bu kısımdan yaparsınız. Header sekmesi genelde sabit bir tasarıma sahiptir. Sayfalar arası değişiklik göstermez.

Bu kısımda yer alan bir diğer önemli eleman sepet bağlantısıdır. Ziyaretçilerin alışveriş yaparken sepetine eklediği ürünleri görebileceği bir bölüm yer alır. Bu bölüm üzerinden satın alma sayfasına yönlendirilir.

Body (Gövde)

Gövde kısmı, mağazanızın içeriklerinin yer aldığı bölümdür. Slider, ürün listeleri, ürün açıklamaları, kategori bağlantıları, öne çıkartılanlar, indirimler, görseller, videolar gibi tüm içerikler bu kısımda yer alır. Değişken bir yapıya sahiptir, ana sayfa, ürün sayfası, bilgi sayfası, ödeme sayfası gibi farklı formatlarda tasarlanabilir.

Body bölümü sayfanızın yüzüdür. Müşterilerinize markanızla ilgili bir deneyim sunacak ve ürünlerinizi daha cazip hale getirecek kısım burasıdır. Bu yüzden markanıza ve ürünlerinize göre olabilecek en ideal tasarımı tercih etmelisiniz.

Footer (Alt bilgi)

Footer kısmı web sitenizde yer alan ekstra sayfalara yönlendirme sağlayabileceğiniz, iletişim bilgileri, kullanıcı sözleşmesi, site haritası ekleyebileceğiniz bölgedir.

Web sitenizin footer kısmına "Sıkça Sorulan Sorular" eklemek, hem müşterilerinizle daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlar hem de web sitenizin SEO değerini artırır.

3- Admin paneli

Admin paneli, e-ticaret operasyonlarınızı yöneteceğiniz ara yüze denir. Bu kısım üzerinden tüm ürünlerinizi, kategorilerinizi, sayfa tasarımlarınızı, satışlarınızı ve e-ticaret sitenize dair tüm işlemleri yönetebilirsiniz.

Admin panelleri biraz karışık gözükse de, kullandıkça alışılan bir mantığa sahiptirler. Admin paneliniz üzerinden ürünlerinize kampanyalar ve indirimler düzenleyerek satışlarınızı artırabilirsiniz. Aylık ve yıllık raporlar oluşturabilir, sayfanıza yöneticiler atayabilir ve filtreler oluşturabilirsiniz. Hazır paket admin panelleri üzerinde değişiklik yapma imkanınız pek yoktur fakat açık kaynaklı platformlarda PHP kodlama ile admin panelinizi özelleştirebilirsiniz.

Admin panelinize Google servislerinizi bağlamak, e-ticaret için büyük önem taşıyan başka bir işlemdir. Google Analytics ve Search Console bağlantılarını yaparak web sitenizin dijital performansını inceleyebilirsiniz. Google, e-ticaret için bir çok ücretsiz servis sağlamaktadır.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Google servislerini incelemek için "Dijital pazarlama için ücretsiz Google servisleri" yazımızı okuyabilirsiniz.

4- Ödeme sistemleri

Yaptığınız satışlardan ödeme alabilmek için web sitenize bir sanalPOS kurmanız gerekir. SanalPOS sistemini anlaşmalı bankalardan yada online ödeme sağlayıcılardan temin edebilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı bilgileri "E-ticarette kullanılan online ödeme yöntemleri ve sistemleri" yazımızda bulabilirsiniz!
Online Ödeme Sistemleri ve SanalPOS

Eğer bir banka aracılığı ile sanalPOS kullanmayı düşünüyorsanız, sadece o bankanın kredi kartlarına taksit imkanı sunabilirsiniz. Bu da taksit imkanı sunabileceğiniz müşterilerinizi kısıtlar. iyzco, PayU gibi ortak sanalPOS sistemlerini tercih ederek tüm kredi kartlarına taksit imkanı sunabilirsiniz. Fakat ortak ödeme sağlayıcıların komisyon oranları bankaların sanalPOS hizmetine göre çok daha fazla olabilir.

5- Modüller

Web sitenize 3. parti modüller eklemek, e-ticaret performansınıza önemli ölçüde katkıda bulunur. Web sitenizi, müşterilere en iyi deneyimleri sunmak ve yeni müşteriler bulmak için optimize etmelisiniz. Bunun için yapabileceğiniz pek çok farklı işlem bulunmakta. E-ticaret performansınızı geliştirecek modüllerden bir kaç tanesini inceleyelim;

OpenCart altyapısı kullananlar "E-Ticaret sitenizi geliştirecek 5 OpenCart modülü "yazımızı inceleyebilir!
E-Ticaret modülleri

Web sitesi hızlandırıcı

Sayfanızın yüklenme hızı, e-ticarette başarıya ulaşabilmek için çok önemli bir etkendir. Kullanıcıların %40'ı, bağlanmaya çalıştığı bir sayfa 3 saniye içerisinde açılmazsa o sayfayı terk ediyor. Bu istatistiğe bağlı olarak Google, algoritmasını arama sonuçlarında hızlı yüklenen sayfaları daha üst sırada listeleyecek şekilde güncelledi. Bu yüzden sayfanızın yüklenme hızı hem müşterilerinizi kaybetmemek hem de Google'dan organik trafik alabilmek için çok önemlidir. 3. parti eklentiler kullanarak sayfanızı hızlandırabilirsiniz. Kullandığınız altyapıya göre farklı hızlandırma eklentileri bulunmakta. Bütçenize ve ihtiyacınıza göre kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

SEO Modülü

E-ticarette başarıya giden yolda SEO'nun önemini her yazımızda vurguluyoruz. Web sitenize arama motoru optimizasyonu yapmak, sitenize gelen ziyaretçi sayısının artmasına ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlar.

E-ticarette SEO'nun önemini "E-Ticaret SEO çalışmaları" yazımızda bulabilirsiniz.

Web sitenize bir SEO eklentisi eklemek, SEO çalışmalarınızda büyük kolaylık sağlayacaktır. Sayfalarınızın SEO değerini görebilir, anahtar kelime hedeflemeleri yapabilir, meta açıklamaları düzenleyebilirsiniz. Ürünlerinizin URL bağlantılarını düzenleyerek sayfalar arası karışıklık olmasını engelleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Modülü

Sosyal medya modülü, web sayfanız içerisinde sosyal medya hesaplarınızı yerleştirmenizi sağlar. Açılır pencere halinde ekleyebileceğiniz sosyal medya hesaplarınızı ana sayfanıza yerleştirerek, ziyaretçileri sosyal medya hesaplarınızı takip etmeye yönlendirebilirsiniz.

6- Blog

Web sitenizde düzenli olarak paylaşım yapılan bir blog sayfası olması çok önemlidir. Blog yazıları dijital pazarlama stratejileri arasında büyük bir rol oynar. Müşterilerinize ihtiyacı olan bilgileri sunarak sizinle bir bağ kurmasını sağlayabilirsiniz. Anahtar kelime çalışmaları yaparak, blog yazıları oluşturabilir ve sayfanızın Google SEO performansını artırabilirsiniz.

E-Ticaret blog

Blog sayfanızda ürünlerinizle, sektörünüzle ve hedef kitlenizle ilgili içerikler üretebilirsiniz. Kullanıcılarınıza yeni fikirler ve bilgiler sunmak, markanıza güven duymalarını sağlayacaktır.

7- Entegrasyon

E-Ticaret entegrasyonu, tüm e-ticaret operasyonlarınızı kolayca yönetmenizi sağlayan bir programdır. E-Ticaret operasyonlarını yönetmek biraz zahmetli olabilir. Ürün ekleme, kargo yönetimi, satış yönetimi, fatura gibi işlemleri ayrı ayrı ve manuel olarak yapmalısınız. Bu işlemleri tek tek yapmak hem yaşanacak karışıklıklardan dolayı müşteri memnuniyetini kötü etkiler hem de çok fazla zaman harcamanıza neden olabilir.

E-Ticaret entegrasyonu ile tüm satış, kargo, ürün yönetimi, stok yönetimi gibi işlemlerinizi tek bir panelden yönetebilirsiniz. Ürünlerinizi XML formatında toplu olarak yükleyebilir, satışlarınızı yönetebilir, kargo barkodu bastırabilirsiniz. Entegrasyon programı kullanarak stok yönetiminizi kolayca yapabilir ve hiç bir satışı kaçırmazsınız.

ikas e-ticaret entegrasyonu ile kolayca e-fatura oluşturabilirsiniz!

ikas e-ticaret entegrasyonu kullanmanın en önemli özelliklerinden birisi de ürünlerinizi dakikalar içerisinde pazaryerlerinize aktarabilmeniz. E-ticaret sitenizdeki ürünleri n11, trendyol gibi pazaryerlerine kolayca aktarabilir ve satışa açabilirsiniz. Böylece tüm kanallarda satış yaparak işletmenizin dijital dönüşümünü tamamlayabilirsiniz.

ikas pazaryeri entegrasyonunu ücretsiz denemek için tıklayınız!