Perakende satış; nihai ürünlerin tüketiciye, bir işletme aracılığı ile belirli miktarda ya da birer birer satılması şeklinde gerçekleşen satış şeklidir. Bu satışı gerçekleştiren ve müşterilerle ilk teması kuran kişiler Perakende Satıcısı ya da Perakende Satış Temsilcisi/Danışmanı olarak adlandırılır.

Rekabet koşullarının giderek ağırlaştığı bir dönemdeyiz. Müşteri odaklı satışın daha da ön plana çıktığı bu süreçte özellikle perakende sektörünün bel kemiği mağaza satış danışmanlarına çok daha fazla iş düşüyor. İyi bir perakende satıcısı, müşteri profillerini bilmeli ve farklılıklarına göre aksiyon alabilmelidir.

İyi bir perakende satıcısı olmanın ilk adımı:

“Hoş geldiniz!”

Müşterilerinizi, hafif bir gülümseme ile kendinizden emin ve yumuşak bir ses tonuyla “Hoş geldiniz!” diyerek karşılamalısınız. Gülümsemek ses tonunuza ve bedeninize olumlu olarak yansır, bu da müşteri ile olan iletişimimizin ilk adımında pozitif ortam sağlar.

İletişim Mesafesi

Mağaza içinde belki de en önemli şeylerden biri müşteri karşılamadan sonraki süreçtir. Yani müşteriniz, mağazanızı gezerken geçerdiği süredir. Müşteriyi adım adım takip etmek ne kadar yanlış bir davranış ise, tamamen ilgisiz bırakıp yokmuş gibi davranmak da doğru değildir. Müşteriyi karşıladıktan hemen sonra 5-10 adım geri mesafede gözlemleyerek, size ihtiyaç duyduğu anda yakınına giderek ilgilenmeniz daha sağlıklı bir iletişim sağlayacaktır.

Doğru Soruyu Sorup İhtiyacı Doğru Anlamalı

Sorduğumuz sorular karşısında aldığımız cevaplarda müşterilerin ihtiyaçları gizlidir ve uzmanlığımız müşterinin beklentilerini karşılamalıdır. Arka arkaya önemsiz sorular sormak da satışta yapılan önemli hatalardan biridir. Satış elemanı birkaç iyi soruyla satışı kapatmak için ihtiyacı olan bilgiyi elde etmeye çalışmalıdır.

 

 

Bilgi ve Donanım

Sattığınız ürünü çok iyi bilin ve tüm detaylarına hakim olun. Müşteri, karşısında yetersiz bilgiye sahip ve kendinden emin olmayan bir satıcı bulduğunda güven duygusu azalır. Aynı zamanda satış temsilcisinin çalıştığı pazar hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Sektör trendlerinin neler olduğunu, rakip firmaların sektördeki konumunu ve sektörün ihtiyaçlarının neler olduğunu analiz edebilmelidir.

ikasPOS, mağaza yönetim programı ve POS yazılımıdır. ikas’ı kullanarak mağazanızdaki ürünlerin stok takibini yapabilir, çalışan hesapları oluşturarak personellerinizin satış performansını görebilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın neresinde olursanız olun telefonunuzdan yaptığınız satışları görüntüleyebilirsiniz, cironuzu takip edebilirsiniz.

Her Müşteri Aynı Değildir

Müşteri profillerini tanımak ve bu tipteki müşterilere karşı nasıl davranılması gerektiğini bilmek satış stratejilerini belirlemek için çok önemlidir. Örneğin müşteriniz kararsız ve çekingen bir tavır sergiliyorsa, çok fazla bilgi aktararak daha da kafasını karıştırmak doğru olmaz.

“Yine Bekleriz!”

Son izlenim de ilk izlenim kadar önemlidir, özellikle herhangi bir satın alma yapmamış müşterilerin mağazadan samimi bir şekilde uğurlanması çok nadir gördüğümüz bir davranış. Sıcak bir gülümseme ile karşıladığımız müşterimizi aynı pozitiflikte uğurlamalısınız. Unutmayın ki memnun ayrılan bir müşteri mağazanıza mutlaka tekrar gelecektir.