Amazon’da satış yapmak çok rekabetçi bir ortama ayak uydurmak demektir. Amazon’da aktif olarak 2.5 milyon satıcı ve 353 milyon ürün bulunmakta. Bu kadar büyük bir pazarda satış yapmak için rakiplerinizin önüne çıkacak stratejiler izlemeniz gerekir. Ürünlerinizin ilgili anahtar kelimeler ile listelerde daha üst sıralarda yer alması bu stratejilerin başında gelir.

Ürünlerinizi listelerde daha yukarıya çıkartabilmek için “arama motoru optimizasyonu” yani SEO çalışmaları yapmanız gerekir. Fakat Amazon, arama ve listeleme sisteminde Google’dan daha farklı bir algoritma kullanır. Bu yüzden Amazon satışlarınız için Google optimizasyonundan ayrı olarak, Amazon SEO çalışması yapmanız satışlarınızı artıracak bir yöntemdir.

Bu yazımızda Amazon SEO nedir detaylıca ele alalım.

Amazon SEO Nedir?

Amazon’un kendi içerisinde kullandığı bir arama motoru sistemi bulunur. Bu sistem “Amazon A9” adında bir algoritma kullanır. Bu algoritma, Google gibi diğer arama motorlarının algoritmasından farklıdır. Amazon algoritması kullanıcılara satın alma potansiyeli en yüksek ürünü listelemek üzerine çalışır. Bu yüzden listeleme sonuçlarını oluştururken daha farklı ve çeşitli metrikler kullanır. Fakat bu metriklerden en çok öne çıkan ve önemli olanı ürünün geri dönüşüm oranıdır. Amazon, en çok satan ürünleri en üst sırada listeler.

Amazon geri dönüşüm oranın yanında, ürün sayfasının kalitesi, yorumların niteliği ve ürünün anahtar kelime ilgi düzeyi gibi metrikleri de kullanır. Bu yüzden ürünlerinizi Amazon’a eklerken bazı kurallara uymanız ürünlerinizin daha üst sıralarda listelenmesini ve satışlarınızı artırmanızı sağlar.

Amazon SEO Nasıl Yapılır?

Amazon’da ürünlerinizi üst sıralarda listelenmesi için Amazon A9 algoritmasına uyumlu bir şekilde yüklenmesi çok önemlidir. Algoritma ürünleri dizinine eklerken ürün sayfasında yer alan bilgileri kullanır.  Bu yüzden bu bilgileri eklerken bazı kurallara uymanız gerekir.

1-      Ürün Başlığı

Ürünlerinizi eklerken ürün başlığında anahtar kelime çalışması yapmanız, satışlarınıza olumlu etki edebilir. Ürünlerinizi, potansiyel bir müşterinin en kolay ve isabetli bir şekilde bulmasını sağlamalısınız. Bu yüzden kullanıcıların arama eğilimlerini incelemek ve kullanmak ürünlerinizi öne çıkartmanıza yardımcı olacaktır. Ana anahtar kelimenizi destekleyecek farklı kelimeleri de başlığınızda kullanmak daha fazla aramada öne çıkmanızı sağlayabilir.


Amazon'un kullanıcılarına verdiği kılavuzda tavsiye ettiği başlık formatı şu şekildedir;

[Marka] + [Özellik] + [Malzeme] + [Ana İçerik] + [Ürün Tipi] + [Model Numarası] + [Ölçü] + [paket sayısı] + [Renk] + [Tat]


Ayrıca ürün özelliklerinizi, ürün markasını ve ürünü cazip kılan yönünü listeye eklemek kullanıcılara daha cazip bir liste bağlantısı sunacaktır.

Başlıkta "Distribütor Garantili" gibi kalıpları kullanmak kullanıcıları çekebilir.

2-      Ürün Görseli

Amazon’da ürünlerinizi listelerken kullanacağınız görseller büyük önem taşır. Ürün görseli, potansiyel bir müşterinin ilk baktığı içeriktir. Bu yüzden kapak görselinin ilgi çekici olması fakat ürünün fiziksel özelliklerini de anlaşılır bir şekilde göstermesi gerekir. Kapak fotoğrafınızın dışında ürünün detaylı görsellerini eklemek kullanıcıların ürüne daha fazla güven duymasını sağlayarak satın alma sürecini hızlandırır. Amazon’da ürünlerinize 9 adet görsel ekleyebilirsiniz.

3-      Ürün İçeriği

Amazon algoritması, ürünlerin açıklama kısmında yer alan içeriğin niteliğini de kullanır. Ürünlerinize detaylı açıklamalar yazmak, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayabilir. Bu yüzden ürünlerinize farklı ve detaylı açıklama sayfaları hazırlamalısınız. Amazon’da ürün açıklaması HTML formatında hazırlanır. Bu noktada Free HTML Editor ve Amazon Data Studio gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

Ürünlerinize ne kadar detaylı ve ilgi çekici açıklama sayfası oluşturursanız, ziyaretçiler ürüne o kadar çok ilgi duyacak ve satın almaya yönelecektir.

4-      Amazon Bullet Points (Çarpıcı Özellik)

Müşteriye ilk bakışta ürünü sade ve anlaşılır bir şekilde tanıtın.

Amazon ürünlerinde “bullet points” adı verilen çarpıcı özellik kısmı bulunur. Bu kısımda ziyaretçilerin ürün hakkında öne çıkan bilgileri görmesi sağlanır. Ürünün açılış sayfasında yer alır ve ziyaretçilerin ilk karşılaştığı içeriklerden birisidir. Ziyaretçinin satın alma arzusunu teşvik etmek için bu kısımda kullanabileceğiniz bazı taktikler bulunur;

  • Tüketicinin ihtiyacına ilk bakışta çözüm sunmak, ürününüze daha çok ilgi duymasını sağlayabilir.

Örneğin telefonlar için powerbank satıyorsanız “Şarj probleminize kökten çözüm” gibi teşvik edici kalıplar kullanabilirsiniz.

  • Ürünün öne çıkan özelliğini burada sade ve açık bir şekilde vurgulayabilirsiniz.

Powerbank örneğinden devam edersek; “5400mah kapasite”, “4 kere şarj doldurma imkanı” gibi müşterinin görmek istediği özellikleri vurgulayabilirsiniz.

5-      Kategori Seçimi

Ürünün doğru kategoriye yüklenmesi çok önemlidir. Bunun için ürününüze en uygun kategoriyi rakip ürünlerinizi inceleyerek bulabilirsiniz. Bazı ürünleri birden çok kategoriye yüklemek geri dönüşüm oranlarını artırabilir.

6-      Müşteri Yorumları ve Puan

E-Ticarette müşteri yorumları artık çok büyük önem taşıyor. Amazon kullanıcıların %55’i satın alacağı ürünlerin yorumlarına bakıyor. Ürün hakkında doğrudan kullanıcıların yorumlarını okumak, ürün hakkında daha fazla fikir sahibi olmalarını sağlıyor. Bu yüzden Amazon algoritması ürün listelemede ürün yorumlarının niteliğini ve ürün puanını da kullanıyor.

Müşterilerinize iyi bir hizmet sağlayarak ürünlerinize yüksek puan toplamanız çok önemlidir. Ayrıca müşterilerinizi yorum bırakmaya teşvik ederek ürünlerinizin rekabet gücünü artırabilirsiniz.

Bu adımlar Amazon SEO çalışmalarının temel adımlarını oluşturur. Bu adımların yanında daha detaylı anahtar kelime çalışmaları ve arama terimleri çalışması yaparak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Amazon SEO Faydaları Nelerdir?

  • Amazon SEO çalışması yapmak ürünlerinizin listelerde daha üst sıralarda yer almasını ve satışlarınızın artmasını sağlar.
  • Üst sıralarda yer almak için ücretli reklamları kullanabilirsiniz fakat bunun size bir maliyeti olacaktır. SEO çalışması yapmak ücretsizdir ve daha uzun vadeli sonuçlar almanızı sağlar.
  • Üst sıralarda yer almak marka bilinirliğini artırır.
  • Daha fazla geri dönüşüm oranı alarak, Amazon mağazanızın rekabet gücünü artırabilirsiniz.

Amazon satışlarınızı ikas'la yönetin!

ikas pazaryeri entegrasyonu ile Amazon'daki ürünlerinizi ve satışlarınızı kolayca yönetebilir, stoklarınızı kontrol edebilirsiniz. Satış ve pazaryeri raporlarınızı görerek işletmenizi geliştirebilirsiniz.

ikas'ı 14 gün ücretsiz denemek için tıklayın!


E-Ticaret hakkında ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız;