E-Ticarete başlamak birçok kişi için kafa karıştırıcı gözükse de aslında o kadar da zor değil. İnternetteki bilgi kirliliği, e-ticaret konusunun birçok dala ayrılıyor olması gibi etkenler kafa karışıklığını artırıyor. Fakat son zamanlarda e-ticaretin çok hızlı bir şekilde gelişmesi, e-ticaret kanallarının ve altyapı seçeneklerinin çoğalmış olması internetten satış yapmayı kolaylaştırdı.

E-Ticarete başlamak istiyorsanız bazı temel gereksinimleri halletmeniz gerekir. Temel gereksinimlerden sonra dijital mağazanızı büyütmek ve geliştirmekle ilgilenebilirsiniz. Temel gereksinimler ise artık oldukça basit ve hızlı bir şekilde sağlanabiliyor.

Bu yazımızda size baştan sonra e-ticarete başlamak için ihtiyacınız olanları ve izlemeniz gereken yolu 8 adımda ele alacağız.

E-Ticarete başlamak ve internetten para kazanmak

E-Ticaret birden çok modele sahip bir ticaret türüdür. Bu modelleri üç farklı başlıkta ayırabiliriz;

8 Adımda E-Ticarete Başlamak
8 adımda e-ticarete başlamak
 • Pazaryerlerinde satış yapmak
 • E-Ticaret sitesi kurmak
 • Dropshipping

Ne satacağınıza kadar verdikten sonra vermeniz gereken bir diğer önemli karar da bu modellerden hangisini uygulayacağınızdır. Her bir modelin kendine göre avantajı ve dezavantajı bulunmakta. Bu yüzden hangi e-ticaret modelini kullanacağınızı sektörünüze, operasyon kapasitenize ve sermayenize göre belirleyebilirsiniz.

E-Ticarete nasıl başlarım?

E-Ticarete başlamak için izleyeceğimiz 8 adımlık yol haritası ile kolayca internetten para kazanmaya başlayabilirsiniz.

8 adımda e-ticarete başlamak
8 adımda e-ticarete başlamak

1- İş planı yaparak yolunuzu çizin

Her yeni girişimde olduğu gibi e-ticarete başlarken de iş planı yapmak çok önemlidir. İş planı yaparak ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi belirler ve bu hedefe giden yol haritasını oluşturursunuz. Böylece işletmenizi daha emin adımlarla yönetebilir, bütçenizi daha verimli kullanabilir ve büyüme hedeflerinizi aşamalara bölebilirsiniz.

İş planı hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticarette iş planı nasıl yapılır?" yazımızda bulabilirsiniz!

2- E-Ticaret şirketi açın

E-Ticarete başlamak isteyenlerin kafa karışıklığı yaşadığı bir başka konu da şirket gereksinimi olup olmadığıdır. Bu konuda cevap nettir, her türlü alım-satım faaliyetlerinde ticari işlemi faturalandırmak zorunludur. Bu yüzden e-ticaret siteniz üzerinden bir satış yapmak ve sanal POS aracılığı ile ödeme almak istiyorsanız bir firma sahibi olmanız gerekir. Firma sahibi olmadan sanal POS başvurusu yapamazsınız.

E-Ticarette yasal yükümlülükler ve şirket tipleri hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticaret şirketi kurmak" yazımızda bulabilirsiniz!

Sadece evde üretilen, bir tedarikçiden fatura karşılığı satın alınmamış ve toplam satış tutarı 200.000 TL’yi geçmeyen ürünler son getirilen yönetmelik ile vergi ve faturalandırmadan muaftır. Fakat bu sadece evde üretilmiş el ürünleri için geçerlidir.

8 adımda e-ticarete başlamak
8 adımda e-ticarete başlamak

3- E-Ticaret altyapınızı kurun

Hazırladığınız iş planına göre kendinize en uygun e-ticaret altyapısına karar verin. Burada kullanabileceğiniz iki farklı seçenek bulunmakta. Açık kaynak altyapılar ve hazır e-ticaret paketleri. Açık kaynak e-ticaret altyapıları, kaynak kodları erişime açık ve bu yüzden kurulumu ücretsiz olan e-ticaret altyapılarıdır. Kod erişimi açık olduğu için üzerinde istenilen yazılım değişiklikleri yapılabilir. En yaygın kullanılanları WooCommerce ve OpenCarttır. Fakat bu altyapı sistemlerinde sunucu, alan adı, servis sağlayıcı, tema ayarları, e-ticaret mekanizmaları gibi teknik detayları halletmeniz gerekir. Bu yüzden kurulum aşamasında teknik destek gerektirebilir.

E-Ticaret altyapıları hakkında daha fazla biliyi "Hangi e-ticaret altyapısını kullanmalıyım?" yazımızda bulabilirsiniz.

Hazır e-ticaret paketleri ise aylık yada yıllık ücretlendirmeye dayalı, sunucu, alan adı, tema gibi tüm teknik detayların hazır geldiği e-ticaret paketleridir. Bu sistemlerin kurulumu çok kolay ve hızlıdır, dakikalar içerisinde bir e-ticaret sitesi açmanıza olanak tanır. Tema kurulumu ve yönetimi oldukça kolaydır. Sürekli müşteri desteği sağlanır ve böylece sorunlarınız hızlıca çözüme ulaştırılır. Fakat bu sistemlerde kodlara erişim sınırlıdır, web sitenizde istediğiniz değişikliği yapamazsınız ve temalar sadece altyapı sağlayıcıların temalarıyla sınırlıdır.

8 adımda e-ticarete başlamak
8 adımda e-ticarete başlamak

4- Mağazanızı tasarlayın

Dijital mağazanızın tasarımı, markanızın yüzüdür. Fiziksel bir mağazanız vitrini gibi düşünebilirsiniz. Vitrininiz ne kadar güzel görünümlü ve kolay kullanıma sahipse, satışlarınız o kadar artacaktır. Bu yüzden başarılı olabilmek için e-ticaret sitenizin tasarımı çok önemlidir.

Web sitenizi tasarlarken tasarımın temiz ve anlaşılır olmasına dikkat etmelisiniz. Çok karmaşık yapılı sayfalar hem web sitenizin performansını olumsuz etkileyecek hem de ziyaretçilerin sayfanızı terk etmesine neden olacaktır. Sayfanızı hız performansını etkilemeyecek, sade görünümlü görseller ve kolay erişilebilir menüler kullanarak tasarlayabilirsiniz. Böylece ziyaretçilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret sitesi tasarımı hakkında daha fazla bilgiyi "Bir e-ticaret sitesi nelerden oluşur?" yazımızda bulabilirsiniz!

5- Yardımcı sistemler kurun

Web sitenizin altyapısını kurdunuz ve tasarımını bitirdiniz. Dijital mağazanızı satışa açmadan önce ihtiyacınız olan bazı yardımcı sistemler kullanmanız gerekir. Bunlardan en gerekli olanlarını listeleyelim;

 • Sanal POS: E-Ticaret sitenizden ödeme almak istiyorsanız bir sanal POS sistemi kurmanız gerekir. Sanal POS sistemini anlaşmalı bankanızdan veya sanal POS sağlayıcı firmalardan alabilirsiniz. Unutmayın, bankalardan aldığınız sanal POS sadece aynı bankanın kredi kartları için taksit imkanı sunar fakat komisyon oranları düşüktür. iyzico, PayTR gibi ödeme sağlayıcılar tüm kartlara taksit imkanı sunsa da, komisyon oranları yüksektir.
 • E-Fatura entegrasyonu: Yaptığınız satışlara fatura kesmeniz gerekir ve bunun için bir fatura programı kullanabilirsiniz. E-Fatura entegrasyonu kullanarak internet üzerinden yaptığınız satışlara otomatik olarak fatura oluşturabilir ve müşterinizin e-postasına ulaştırabilirsiniz.
E-Fatura hakkında daha fazla bilgiyi "E-Fatura nedir?" yazımızda bulabilirsiniz!
 • Google servisleri: Web sitenizin performansını artırmak ve her kanaldan müşterilere ulaşabilmek için ücretsiz Google servislerini kullanabilirsiniz.
Google servisleri hakkında daha fazla bilgiyi "Ücretsiz Google servisleri" yazımızda bulabilirsiniz!
8 adımda e-ticarete başlamak
8 adımda e-ticarete başlamak
 • E-Ticaret entegrasyonu: E-Ticaret operasyonlarınız genişledikçe e-ticaret entegrasyonu kullanmanız işlerinizi önemli ölçüde kolaylaştırır. Yaptığınız tüm satışları, kargo süreçlerini, ödemeleri ve raporları tek bir panelden takip etmenizi sağlayan e-ticaret entegrasyonu ile web sitenizdeki stoklarınızı otomatik olarak yönetebilir, pazaryerlerine aktarabilir veya toplu ürün yükleme gibi özellikler ile işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.
Shopify e-ticaret entegrasyonu hakkında daha fazla bilgiyi "Shopify entegrasyonu" yazımızda bulabilirsiniz.
 • Eklentiler: WooCommerce, OpenCart ve Shopify altyapıları ekstra eklentiler eklenerek güçlendirilebilir. Web sitenizin performansını artıracak hızlandırma eklentileri, görsel sıkıştırma veya dropshipping eklentileri gibi uygulamaları kullanarak e-ticaret sitenizi geliştirebilirsiniz.
Eklentiler hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticaret sitenizi geliştirecek 5 OpenCart modülü" yazımızda bulabilirsiniz!

6- Yasal yükümlülükleri sağlayın

E-Ticaret sitenizde uymanız gereken yasal sözleşmeler ve yükümlülükler bulunur. Yerine getirmemeniz halinde yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Bu sözleşmelerden ilki "Mesafeli satış sözleşmesidir". Mesafeli satış sözleşmesi, uzaktan yapılan ticari işlemlerden satıcının ve alıcının yasal haklarını belirleyen bir sözleşmedir. Her e-ticaret sitesi satış öncesi müşterinin mesafeli satış sözleşmesi onayını alması zorunludur.

Yasal sözleşmeler hakkında daha fazla bilgiyi "Mesafeli satış sözleşmesi nedir?" yazımızda bulabilirsiniz!

Ayrıca Ön bilgilendirme formu oluşturulması ve eğer toplanıyorsa KVKK kapsamında veri kullanımı sözleşmesi yapılması gerekir.

8 adımda e-ticarete başlamak
8 adımda e-ticarete başlamak

7- Pazarlamaya başlayın

E-Ticaret sitenizin altyapısını ve tasarımını bitirdiniz, yasal sözleşmelerinizi yerleştirdiniz. Şimdi sanal mağazanıza müşteri çekmeniz gerekir. Bunun için pazarlama çalışmalarına başlamalısınız. E-Ticarette uygulayabileceğiniz temel pazarlama yöntemleri şunlardır;

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): SEO, markanızın arama motorlarında üst sıralarda listelenmesini sağlayan bir teknik optimizasyon işlemidir. Web sitenize faaliyet alanınızla ilgili ve hedef kitlenizin arama yönelimlerine uygun olan anahtar kelimeleri yerleştirerek arama motorlarının web sitenizi tanımasını ve potansiyel müşterilerin karşısına çıkmasını sağlar. Dijital pazarlama stratejilerinde büyük bir rol oynar.
SEO hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticaret SEO çalışmaları" yazımızda bulabilirsiniz.
 • İçerik pazarlaması: İçerik pazarlaması maliyeti düşük ama getirisi büyük bir pazarlama yöntemidir. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikleri üreterek markanız hakkında farkındalık oluşturmaya yarar. Blog yazıları, video ve sosyal medya paylaşımları gibi içerikler ile müşteri kitlenizin ilgisini çekebilir ve markanıza yönlendirebilirsiniz.
 • Ücretli tanıtımlar: Dijital pazarlama kanallarını kullanarak ücretli reklamlar verebilirsiniz. Dijital pazarlamanın en yaygın ve kilit yöntemlerinden biri olan ücretli reklamlar, kısa vadede hızlı bir şekilde ziyaretçi almanızı sağlar. Google Ads, Facebook ve Instagram gibi kanalları kullanarak düşük maliyetlerle markanızın reklamlarını oluşturabilirsiniz.
Ücretli tanıtımlar hakkında daha fazla ipucunu "Satışlarınızı artırmanız için mutlaka kullanmanız gereken 12 Google reklam kampanyası" yazımızda bulabilirsiniz!

8- Operasyonlarınızı yönetin

Pazarlama kampanyalarınız ile sitenize ziyaretçiler gelecek ve satışlar başlayacaktır. Bu noktada iyi bir müşteri deneyimi ile tekrar markanızı tercih etmelerini sağlamak için operasyonlarınızı yönetmeniz gerekir. Yönetmeniz gereken operasyonlardan bazıları şunlardır;

 • Kargo operasyonu: Müşterilerinize sorunsuz bir kargo süreci sunmanız çok önemlidir. E-Ticarette kargo memnuniyetinin rolü gittikçe artıyor. Müşterilerinize ürünlerinizi en hızlı bir şekilde ve uygun fiyatlara ulaştırmanız gerekir. Bu yüzden kargo operasyonlarınızın takibini sağlamalısınız. Bunun için kargo entegrasyon programı kullanabilirsiniz.
Kargo süreçleri hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticarette kargo operasyonları" yazımızda bulabilirsiniz!
8 adımda e-ticarete başlamak
8 adımda e-ticarete başlamak
 • Stok yönetimi: Sürdürülebilir bir sistem kurmak ve stoklarınızı verimli kullanabilmek için stok yönetimi çok önemlidir. Stok girdi ve çıktılarınızı takip etmek, kanıtlanmış stok yönetim kurallarını uygulamak işletmenizde verimliliği artıracaktır. E-Ticaret entegrasyonu kullanarak stok yönetiminizi kolaylaştırabilirsiniz.
Stok yönetimi hakkında daha fazla bilgiyi "E-Ticarette stok yönetimi nasıl yapılır?" yazımızda bulabilirsiniz?

ikas'ı 14 gün ücretsiz deneyin!

ikas ile e-ticaret sitenizdeki ve pazaryerindeki ürünlerinizi tek bir panelden yönetin! Toplu ürün yükleme, toplu fiyat belirleme ve satış yönetimi gibi birçok işlemi kolayca yapabilir, e-ticaret raporlarınızı görebilirsiniz.

ikas'ı ücretsiz denemek için tıklayın!